Przestępcy tracą łup. Dzięki konfiskacie rozszerzonej służby zajęły majątek warty miliardy!

zdjęcie ilustracyjne / Małgorzata Armo

  

W tym roku w efekcie m.in. przepisów o konfiskacie rozszerzonej zajęto majątek przestępców na kwotę ponad 2,5 mld zł – poinformował podczas Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Zwrócił uwagę na coraz większą rolę prawa karnego w gospodarce.

Wiceminister Warchoł wziął udział w panelu dotyczącym walki z wyłudzeniami podatku VAT. Poinformował, że w 2015 r. wykryto puste faktury na kwotę ponad 80 mld zł. To przeszło dwa razy więcej w porównaniu do 2014 r. Skuteczność organów skarbowych radykalnie poprawiła się po wprowadzeniu przez rząd PiS zmian w kodeksie karnym oraz regulacji mających na celu pozbawianie przestępców „zaplecza finansowego”, czyli przepisów o konfiskacie rozszerzonej.

– Efekt jest taki, że w 2017 r. konfiskata rozszerzona doprowadziła do odebrania majątku przestępców na kwotę ok. 1,3 mld zł – powiedział Warchoł. Wyjaśnił, że to dwukrotnie więcej niż za dwa poprzednie lata 2014–2016. Jeszcze lepsze efekty nowe regulacje przyniosły w tym roku. Okazuje się, że wartość majątku przestępców zajętego przez państwo od stycznia br. przekroczyła 2,5 mld zł.

– To pokazuje, że pozbawianie majątku przestępców jest najskuteczniejszym narzędziem walki z nimi – podkreślił wiceminister. Wyjaśnił, że wcześniej walka z przestępcami podatkowymi była o wiele mniej skuteczna, ponieważ wyłudzenia VAT nie były traktowane jak przestępstwo. – Traktowano je jako wykroczenie i stosowano wobec nich kodeks karny skarbowy, który był znacznie łagodniejszy od kodeksu karnego – stwierdził wiceminister.

Według Warchoła dużą rolę odgrywa też kara 25 lat więzienia za fikcyjne faktury VAT powyżej 10 mln zł. – Wprowadzenie tej kary odbiło się szerokim echem i zadziałał tzw. efekt mrożący. W lutym 2017 r., gdy te przepisy weszły w życie, nastąpił 80-proc. wzrost wpływów z VAT – zaznaczył.

Cały tekst w weekendowej Gazecie Polskiej Codziennie

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zginął na polowaniu. W jego ciele znaleziono pocisk

/ Image by klimkin from

  

Przeprowadzona w środę w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie sekcja zwłok 47-letniego naganiacza, który zginął na polowaniu w okolicy Kołobrzegu, potwierdziła, że jego śmierć była wynikiem postrzału w klatkę piersiową. W ciele odnaleziono pocisk.

Polowanie na dziki zostało zorganizowane 10 listopada w lasach w okolicy Kołobrzegu dla 16 duńskich myśliwych. 47-letni mieszkaniec powiatu kołobrzeskiego, który pełnił rolę naganiacza, został śmiertelnie postrzelony. Pocisk trafił w klatkę piersiową.

"Sekcja zwłok przeprowadzona w środę w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie potwierdziła, że pokrzywdzony zmarł w wyniku postrzału. Udało się odnaleźć pocisk w jego ciele, co jest kluczowe dla śledztwa. Pocisk przekazano specjalistom z laboratorium kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie i oni teraz, mając pocisk, wykonają porównawcze badania, by ustalić z której sztuki zabezpieczonej broni oddano ten strzał"

– poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ryszard Gąsiorowski.

Dodał, że nie ma informacji o tym, czy pocisk był zdeformowany, co mogłoby wskazywać na rykoszetowanie. Ono z kolei mogłoby tłumaczyć trafienie w klatkę piersiową mężczyzny. "To będzie przedmiotem badania specjalistów od balistyki" – powiedział Gąsiorowski.

Przekazał, że we wtorek przeprowadzone zostały ponowne oględziny - już bez udziału myśliwych. Odtworzono, gdzie stali, jaką szli trasą i wstępnie wytyczono tor lotu pocisku.

Gąsiorowski nie był w stanie określić, jak długo potrwa uzyskanie wyników zleconych badań i analiz porównawczych.

Śledztwo prowadzone jest przez Prokuraturę Rejonową w Kołobrzegu w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci 47-latka.

Duńscy myśliwi, którzy brali udział w polowaniu, byli trzeźwi. Ich broń została zabezpieczona na potrzeby prowadzonego śledztwa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl