Przestępcy tracą łup. Dzięki konfiskacie rozszerzonej służby zajęły majątek warty miliardy!

W tym roku w efekcie m.in. przepisów o konfiskacie rozszerzonej zajęto majątek przestępców na kwotę ponad 2,5 mld zł – poinformował podczas Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Zwrócił uwagę na coraz większą rolę prawa karnego w gospodarce.

zdjęcie ilustracyjne
Małgorzata Armo

Wiceminister Warchoł wziął udział w panelu dotyczącym walki z wyłudzeniami podatku VAT. Poinformował, że w 2015 r. wykryto puste faktury na kwotę ponad 80 mld zł. To przeszło dwa razy więcej w porównaniu do 2014 r. Skuteczność organów skarbowych radykalnie poprawiła się po wprowadzeniu przez rząd PiS zmian w kodeksie karnym oraz regulacji mających na celu pozbawianie przestępców „zaplecza finansowego”, czyli przepisów o konfiskacie rozszerzonej.

– Efekt jest taki, że w 2017 r. konfiskata rozszerzona doprowadziła do odebrania majątku przestępców na kwotę ok. 1,3 mld zł – powiedział Warchoł. Wyjaśnił, że to dwukrotnie więcej niż za dwa poprzednie lata 2014–2016. Jeszcze lepsze efekty nowe regulacje przyniosły w tym roku. Okazuje się, że wartość majątku przestępców zajętego przez państwo od stycznia br. przekroczyła 2,5 mld zł.

– To pokazuje, że pozbawianie majątku przestępców jest najskuteczniejszym narzędziem walki z nimi – podkreślił wiceminister. Wyjaśnił, że wcześniej walka z przestępcami podatkowymi była o wiele mniej skuteczna, ponieważ wyłudzenia VAT nie były traktowane jak przestępstwo. – Traktowano je jako wykroczenie i stosowano wobec nich kodeks karny skarbowy, który był znacznie łagodniejszy od kodeksu karnego – stwierdził wiceminister.

Według Warchoła dużą rolę odgrywa też kara 25 lat więzienia za fikcyjne faktury VAT powyżej 10 mln zł. – Wprowadzenie tej kary odbiło się szerokim echem i zadziałał tzw. efekt mrożący. W lutym 2017 r., gdy te przepisy weszły w życie, nastąpił 80-proc. wzrost wpływów z VAT – zaznaczył.

Cały tekst w weekendowej Gazecie Polskiej Codziennie

 

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#Ministerstwo Sprawiedliwości #przestępczość #Kogres590 #Marcin Warchoł

Jan Kamieniecki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo