Informację taką na twitterze przekazał sam Płażyński:

Polityk PiS przegrał walkę o prezydenturę w Gdańsku w II turze z Pawłem Adamowiczem (komitet bezpartyjny "Wszystko dla Gdańska"), pełniącym funkcję prezydenta miasta od 1998 r. Adamowicza poparły 129 tys. 683 osoby (64,80 proc. głosów). Na Płażyńskiego głosowało w II turze 70 tys. 432 osoby (35,20 proc.).

Klub PiS ma w 34-osobowej RMG 12 mandatów, tyle samo, co w ostatniej kadencji.

W tym tygodniu swoje władze wybrała też Koalicja Obywatelska, największy klub w Radzie Miasta Gdańska, mający 16 radnych. Szefem klubu KO został radny Piotr Borawski, który był przewodniczącym klubu Platformy Obywatelskiej w minionej kadencji. Wiceprzewodniczącą klubu KO w RMG została Kamila Błaszczyk z Nowoczesnej.

Przewodniczącą trzeciego ugrupowania w RMG - komitetu Pawła Adamowicza "Wszystko dla Gdańska", posiadającego sześciu radnych - ma zostać Beata Dunajewska, radna PO w latach 2010-18.

Klub KO zdecydował także w tym tygodniu jednogłośnie, że jego kandydatem na przewodniczącego Rady Miasta Gdańska będzie Agnieszka Owczarczak (PO), dotychczasowa wiceprzewodnicząca RMG. Ma ona na stanowisku szefa Rady Miasta Gdańska zastąpić Bogdana Oleszka, który funkcję tę pełnił od 2001 r.

I sesja RMG nowej kadencji odbędzie się w poniedziałek.