Straż Graniczna ćwiczyła na katowickim lotnisku

śmigłowiec Straży Granicznej / flickr.com/Robert G/CC BY-SA 2.0

  

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili na lotnisku w Pyrzowicach ćwiczenia z zakresu pirotechniki i procedur związanych z sytuacjami kryzysowymi w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

To jeden z etapów przygotowań służb Katowice Airport do grudniowego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

Major Daniel Chrząstek ze Śląskiego Oddział Straży Granicznej podkreślił, że funkcjonariusze przygotowują się do szczytu od dłuższego czasu. Przez kilka ostatnich dni ćwiczyli współpracę z zarządzającymi lotniskiem i Pocztą Polską, która zajmuje się ochroną Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Stale obecni na lotnisku w Pyrzowicach strażnicy graniczni nadzorują kwestie bezpieczeństwa.

Scenariusz piątkowych ćwiczeń zakładał próbę wniesienia przez terrorystę urządzenia wybuchowego na pokład jednego z samolotów.

Rusza wtedy cała procedura – zatrzymanie tej osoby, wkroczenie do akcji pirotechników, którzy usuwają zagrożenie, a po wszystkim teren sprawdza pies wyszkolony w wykrywaniu materiałów wybuchowych

– relacjonował mjr Chrząstek.

W części teoretycznej ćwiczeń, za pomocą urządzenia wykorzystującego promienie rentgenowskie, funkcjonariusze SG pokazywali operatorom kontroli bezpieczeństwa z Poczty, jak może wyglądać bomba. Straż Graniczna w ramach przygotowań do szczytu zaplanowała też wiele innych szkoleń, np. z technik interwencji, strzelania czy neutralizacji materiałów wybuchowych.

Mjr Chrząstek przypomniał, że w związku ze szczytem od 22 listopada do 16 grudnia tymczasowo wróci kontrola na granicach wewnętrznych strefy Schengen. Podczas szczytu do najważniejszych zadań Straży Granicznej z portu w Pyrzowicach należeć będzie zabezpieczenie przylotów VIP-ów i zabezpieczenie pirotechniczne. Funkcjonariusze SG będą w tym czasie współpracowali m.ni. ze Służbą Ochrony Państwa.

Strażnicy zapewniają, że formalne przywrócenie kontroli granicznej nie przysporzy dodatkowych utrudnień pasażerom, którzy i tak są na co dzień sprawdzani pod kątem bezpieczeństwa. Po prostu pojawi się w tym czasie większa liczba funkcjonariuszy.

Do szczytu przygotowuje się – od strony infrastruktury i organizacji – także samo lotnisko. Zarządzające Katowice Airportem Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, jeszcze w listopadzie, zakończy rozbudowę płyty postojowej.

Zwiększymy liczbę stanowisk o cztery kolejne, dla samolotów wielkości Airbusa A320 i Boeinga 737. W sumie będziemy mieli ponad 30 stanowisk. Jesteśmy przygotowani na przyjęcie delegacji

– powiedział Piotr Adamczyk z biura prasowego portu.

Według przedstawicieli lotniska większość uczestników szczytu nie przyleci na Śląsk rejsami specjalnymi, ale skorzysta z ruchu regularnego, także z linii niskokosztowych. Z tego powodu część przewoźników na dni rozpoczęcia i zakończenia COP24 będzie używać większych maszyn.

Według naszych obliczeń na ten moment zwiększyli w tym czasie liczbę oferowanych miejsc o około 4 tys.

– wskazał Adamczyk.

To kolejne ćwiczenia służb mundurowych przed grudniowym szczytem. Policyjni antyterroryści szkolili się m.in. w Katowicach i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

W Krupskim Młynie odbyło się szkolenie dla pirotechników różnych służb, a w katowickich koszarach śląscy policjanci ćwiczyli zabezpieczanie manifestacji. Z kolei w marcu policjanci, strażacy, funkcjonariusze ABW, Straży Granicznej oraz innych służb i instytucji ćwiczyli współdziałanie na wypadek ataku terrorystycznego. Realizowany wtedy scenariusz zakładał wybuch bomby w Spodku.

Szczyt COP24 odbędzie się w Katowicach od 3 do 14 grudnia w kompleksie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i w hali widowiskowej Spodek. W trakcie szczytu Katowice spodziewają się przyjazdu około 30 tys. osób, które będą pracować przede wszystkim nad przyjęciem pełnego pakietu wdrażającego porozumienie paryskie, pierwszej w historii międzynarodowej umowy zobowiązującej wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...


Granice UE pozostaną zamknięte?

/ CC-BY-4.0: © European Union 2020 – Source: EP". (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

  

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen powiedziała w piątek, że toczą się rozmowy między państwami członkowskimi UE na temat tego, czy należy przedłużyć zamknięcie zewnętrznych granic Unii po Świętach Wielkanocnych, żeby walczyć z kryzysem związanym z Covid-19.

Prowadzimy konsultacje z państwami członkowskimi w sprawie tego, jak postępować po Wielkanocy.
- powiedziała szefowa Komisji Europejskiej francuskiemu radiu Europe 1.

Powtórzyła również, że następny budżet UE powinien przybrać formę nowego Planu Marshalla, aby wesprzeć odbudowę Europy po pandemii koronawirusa. Według von der Leyen Europa wyjdzie silniejsza z kryzysu związanego z Covid-19.

Komisja Europejska przedstawiła pakiet propozycji w odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią. Instrument finansowy sięgający 100 mld euro, który ma chronić przed zwolnieniami pracowników, przekierowanie wszystkich funduszy strukturalnych na walkę z kryzysem, wsparcie dla rolników i rybaków - to propozycje KE mające pomóc krajom UE poradzić sobie z konsekwencjami pandemii.

Jednocześnie Komisja Europejska przyznaje, że głębokość i zasięg kryzysu wymaga reakcji o niespotykanej dotąd skali i szybkości.

17 marca podczas telekonferencji szefowie państw i rządów państw UE zgodzili się na natychmiastowe zamknięcie granic zewnętrznych Unii na okres 30 dni z powodu koronawirusa, poparli także wytyczne KE w sprawie zarządzania granicami wewnętrznymi, tak by ułatwić transport dóbr i powroty obywateli do swoich krajów tranzytem przez inne państwa UE.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts