Umowa między PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą PKP Energetyka została podpisana w piątek w trakcie Kongresu 590, który przez ostatnie dwa dni odbywał się w podrzeszowskiej Jasionce.

Jak powiedział podczas uroczystości szef sejmowej komisji infrastruktury poseł PiS Bogdan Rzońca, elektryfikacja tego odcinka była inwestycją oczekiwaną od wielu lat. - Teraz pojawiły się pieniądze i inwestycja przybliży nas do szybszego połączenia nie tylko do Ocic, ale też do Warszawy – dodał.

Natomiast marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podziękował wszystkim, którzy przyczynili się podjęcia decyzji o realizacji tej inwestycji.

Mieszkańcy wiele lat czekali na tę inwestycję. Dziękujemy, że te decyzje teraz szybko zapadają, będziemy je też jako samorząd województwa wspierać, bo to bardzo ważna sprawa – mówił.

Dzięki elektryfikacji 60 kilometrowego odcinka między Ocicami a Rzeszowem możliwe będzie w przyszłości uruchomienia połączenia między stolicą Podkarpacia a Warszawą przez Sandomierz, Skarżysko–Kamienną i Radom oraz przez Tarnobrzeg–Stalową Wolę i Lublin.

Dotychczas w ramach modernizacji tej linii PKP PLK podpisały 5 umów przyłączeniowych (przyłączenia układu zasilania do sieci dystrybucji). Łączna wartość tych umów to 50 mln zł.

Na trasie Ocice – Rzeszów powstanie też mijanka dla pociągów w Majdanie Królewskim. Koszt tej inwestycji to 16 mln zł.