Elektryfikacja linii kolejowej Ocice-Rzeszów

kolej / geraldfriedrich2 CC0

  

Ponad 67 mln zł kosztować będzie elektryfikacja linii kolejowej nr 71 na odcinku Ocice-Rzeszów. Roboty potrwają od 2019 r. do 2021 roku. Sieć trakcyjna zostanie wybudowana na odcinku 60 km. Dzięki inwestycji możliwe będą w przyszłości bezpośrednie połączenia Rzeszów-Warszawa.

Umowa między PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą PKP Energetyka została podpisana w piątek w trakcie Kongresu 590, który przez ostatnie dwa dni odbywał się w podrzeszowskiej Jasionce.

Jak powiedział podczas uroczystości szef sejmowej komisji infrastruktury poseł PiS Bogdan Rzońca, elektryfikacja tego odcinka była inwestycją oczekiwaną od wielu lat. - Teraz pojawiły się pieniądze i inwestycja przybliży nas do szybszego połączenia nie tylko do Ocic, ale też do Warszawy – dodał.

Natomiast marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podziękował wszystkim, którzy przyczynili się podjęcia decyzji o realizacji tej inwestycji.

Mieszkańcy wiele lat czekali na tę inwestycję. Dziękujemy, że te decyzje teraz szybko zapadają, będziemy je też jako samorząd województwa wspierać, bo to bardzo ważna sprawa – mówił.

Dzięki elektryfikacji 60 kilometrowego odcinka między Ocicami a Rzeszowem możliwe będzie w przyszłości uruchomienia połączenia między stolicą Podkarpacia a Warszawą przez Sandomierz, Skarżysko–Kamienną i Radom oraz przez Tarnobrzeg–Stalową Wolę i Lublin.

Dotychczas w ramach modernizacji tej linii PKP PLK podpisały 5 umów przyłączeniowych (przyłączenia układu zasilania do sieci dystrybucji). Łączna wartość tych umów to 50 mln zł.

Na trasie Ocice – Rzeszów powstanie też mijanka dla pociągów w Majdanie Królewskim. Koszt tej inwestycji to 16 mln zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W Hadze o zbrodniach w Birmie

gmach Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze / OSeveno; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

  

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wyraził zgodę, aby jego prokuratorzy wszczęli śledztwo w sprawie wypędzenia muzułmańskiej mniejszości Rohingja z Birmy do Bangladeszu i ustalili, czy była to zbrodnia przeciw ludzkości.

W 2017 roku ponad 700 tysięcy Rohingjów uciekło do Bangladeszu przed przemocą ze strony birmańskich sił zbrojnych oraz buddyjskich milicji. Jak wynikało z ustaleń misji rozpoznawczej ONZ, podczas ucieczki Rohingjowie padali ofiarą masowych zabójstw oraz gwałtów zbiorowych, dokonywanych przez birmańskie wojsko. Działania władz Birmy wobec Rohingjów spotkały się z powszechnym potępieniem na świecie. Władze birmańskie zaprzeczają jednak, by miały tam miejsce czystki etniczne.

Pierwszy wniosek prokuratury w tej sprawie pojawił się w kwietniu 2018 roku. Wówczas prokurator MTK Fatou Bensouda zwróciła się do sędziów o otwarcie wstępnego śledztwa wyjaśniającego, czy deportacje Rohingjów były zbrodnią przeciwko ludzkości i czy jurysdykcja MTK obejmuje tę sprawę, skoro Birma nie jest członkiem Trybunału. Sędziowie argumentowali, że członkostwo Bangladeszu w MTK oraz transgraniczny charakter deportacji były wystarczającymi podstawami do uznania, że MTK ma prawo zająć się tą sprawą.

We wrześniu 2018 roku MTK uznał, że jest uprawniony do zbadania sprawy.

"Jurysdykcja Trybunału w zakresie zbrodni przeciwko ludzkości obejmuje sprawę domniemanej deportacji ludności Rohingja z Birmy do Bangladeszu, ponieważ miała częściowo miejsce na terytorium państwa będącego stroną (tj. Bangladeszu - PAP)"

- argumentowali wówczas sędziowie.

W czwartkowym oświadczeniu MTK stwierdził, że prokuratorzy otrzymali pozwolenie na zbadanie czynów, które mogą kwalifikować się jako powszechne lub systematyczne zbrodnie przeciwko Rohingjom, w tym deportacji, zabójstw oraz prześladowań ze względu na pochodzenie etniczne lub wyznanie.

MTK jest drugim sądem międzynarodowym, który bada domniemane zbrodnie przeciwko Rohingja. W poniedziałek Gambia wniosła do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) pozew przeciwko Birmie w sprawie ludobójstwa na mniejszości muzułmańskiej. MTS jest najwyższym sądem ONZ do rozstrzygania sporów między państwami.

Zanim rozpoczęła się ucieczka Rohingjów, ich liczbę w Birmie szacowano na około milion. Stanowili oni większość w leżącym na zachodzie tego kraju stanie Arakan (Rakhine). Według ONZ są oni jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości etnicznych na świecie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl