"Fantazja polska": spektakl o Paderewskim w Teatrze Ateneum

"Fantazja polska" stawia pytania o to, jakie wyrzeczenia musi ponieść artysta, gdy staje się politykiem i czy w ogóle można być jednym i drugim jednocześnie - powiedział PAP reżyser Andrzej Strzelecki. Premiera przedstawienia, którego bohaterem jest I.J. Paderewski - w sobotę w Teatrze Ateneum w Warszawie.

"Fantazja polska" od 17.11 na deskach Teatru Ateneum
fot. mat.pras.

Spektakl opowiada o tournee po Stanach Zjednoczonych słynnego pianisty i kompozytora, dyplomaty i męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Przybliża również starania polityka o poparcie prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona dla kwestii niepodległości Polski.

Jak zaznaczył Strzelecki w rozmowie z Polską Agencją Prasową, "Fantazja polska" nie jest przedstawieniem biograficznym.

Znalazł się tam fragment dotyczący wpływu prezydenta Wilsona na powstanie II RP, ale to tylko pretekst. Tak naprawdę ten spektakl zostawia w powietrzu pytanie, jakiego rodzaju wyrzeczeń musi dokonać artysta, kiedy staje się politykiem i czy w ogóle można być jednym i drugim jednocześnie. Najlepiej oddaje to jedna z kwestii w sztuce, zgodnie z którą artysta zajmuje się człowiekiem, a polityk – narodem. Musi myśleć w innej skali, odłożyć na bok myślenie jednostkowe. To cena, którą musi zapłacić artysta, wkraczając w świat polityki

 – wyjaśnił.

Jak dodał, spektakl ukazuje Paderewskiego "nie jako pomnik, ale jako człowieka". Paderewski był celebrytą tamtych czasów. Wtedy popem była muzyka klasyczna, a on był popową gwiazdą. Natomiast Helena Paderewska z troski o małżonka potrafiła w sytuacjach dyplomatycznych znaleźć się zdecydowanie poza jakimkolwiek protokołem. Jest to więc przede wszystkim sztuka obyczajowa - miejscami zabawna. Na przykładzie postaci historycznych przyglądamy się naturze ludzkiej. Aktorzy biorą ten temat na swoje barki i robią to pięknie. Jestem bardzo zadowolony z ich pracy

– podkreślił Strzelecki.

W spektaklu wystąpią: Marzena Trybała, Krzysztof Tyniec i Maria Sobocińska. Na scenie zobaczymy także Ewę Telegę, Katarzynę Łochowską, Marka Lewandowskiego i Dariusza Wnuka. Za scenografię i kostiumy odpowiada Tatiana Kwiatkowska, a za opracowanie muzyczne – Wojciech Borkowski.

Premiera przedstawienia odbędzie się w sobotę w Teatrze Ateneum w Warszawie. Kolejne spektakle będą grane 18, 20, 29 i 30 listopada. Natomiast w poniedziałek 19 listopada teatr zaprasza na koncert słowno-muzyczny "Paderewski w Ameryce".

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Teatr Ateneum #Ignacy Jan Paderewski #Fantazja Polska

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo