Zamówiono kolejne F-35

/ flickr.com

  

Lockheed Martin Aeronautics otrzymał modyfikację kontraktu wartą ponad 22 mld dolarów na dostawę 255 myśliwców wielozadaniowych 5-tej generacji Lockheed Martin F-35 Lightning II - informuje amerykański Departament Obrony.

Umowa zakłada produkcję oraz dostawę 106 samolotów F-35 dla Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych (64 myśliwce F-35A dla Sił Powietrznych USA, 26 F-35B dla Korpusu Piechoty Morskiej USA, 16 F-35C dla Marynarki Wojennej USA), 89 myśliwców F-35 dla podmiotów nie związanych z amerykańskim Departamentem Obrony oraz 60 egzemplarzy dla podmiotów zagranicznych, które nabędą samoloty w ramach procedury Foreign Military Sales. Prace nad kontraktem wartym ponad 22 mld dolarów realizowane będą w zakładach zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii a zakończyć się mają do marca 2023 roku. Myśliwiec wielozadaniowy F-35 osiąga prędkość 1.6 Macha (1931 km/h), jego zasięg wynosi 2200 km, a operować może na pułapie 15 tysięcy metrów. Jednostki posiadają łącznie sześć węzłów, pod które można podczepić uzbrojenie o wadze do 8 100 kg. Dodatkowo do samolotu zamontowane jest na stałe działko GAU-12/U Equalizer. Myśliwce F-35 są skonstruowane w technologii stealth, dzięki czemu są niewykrywalne przez systemy obrony powietrznej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Tagi

Wczytuję komentarze...

Radom: na co pójdą pieniądze z budżetu obywatelskiego

/ radom.pl

  

32 projekty będą realizowane w 2020 r. w ramach budżetu obywatelskiego w Radomiu. Miasto przeznaczyło na ten cel 5,8 mln zł. Z pieniędzy tych sfinansowany zostanie m.in. zakup ambulansu z wyposażeniem dla noworodków i stworzenie antysmogowych łąk kwietnych.

Z grupy projektów o najwyższej wartości, przekraczającej 400 tys. zł, mieszkańcy Radomia wybrali w głosowaniu zakup ambulansu z wyposażeniem dla noworodków, dodatkowe łóżka dla pacjentów szpitala miejskiego przy ul. Tochtermana oraz stworzenie ośrodka leczenia i ochrony dzikich zwierząt.

W ramach budżetu obywatelskiego w 2020 r. zakupione mają być także butelkomaty, a w miejskich parkach stworzone zostaną wodopoje dla zwierząt. W mieście powstaną także antysmogowe łąki kwietne, a nad rzeką Mleczną urządzone zostanie miejsce do rodzinnego grillowania. Z budżetu obywatelskiego sfinansowane zostaną również m.in. zajęcia z nordic walkingu i wodnego aerobiku dla seniorów.

Mieszkańcy Radomia wybrali 32 projekty z ponad 150 poddanych pod głosowanie. Na realizację obywatelskich projektów w przyszłym roku Radom przeznaczy 5,8 mln zł, czyli o milion złotych więcej niż do tej pory. Większa kwota w budżecie obywatelskim to efekt zmian w ustawie o samorządzie gminnym, w której zapisano, że na obywatelskie projekty ma być przeznaczone 0,5 proc. wydatków gminy. W przypadku Radomia, gdzie wydatki są na poziomie ponad 1,1 mld zł, jest to ok. 5,8 mln zł.

Po raz pierwszy budżet obywatelski był w Radomiu realizowany w 2014 r. Miasto przeznaczyło wówczas na ten cel 3 mln zł. W 2015 r. kwota ta wzrosła do 4,2 mln zł, w kolejnych latach budżet wynosił 4,8 mln zł. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl