Dwunastą edycję Pięciu Smaków oficjalnie otworzył w środę uroczysty pokaz filmu „Młodość” w reżyserii Fenga Xiaoganga, nazywanego chińskim Spielbergiem. Szeroko komentowane dzieło, uznane za jedną z najważniejszych chińskich produkcji 2017 r., to nieoczywiste spojrzenie na okres rewolucji kulturalnej. Film będzie można zobaczyć jeszcze w piątek o godz. 19.30 w Kinotece. Produkcja pokazywana jest w ramach Asian Cineramy, czyli przeglądu najciekawszych tytułów nagrodzonych Azjatycką Nagrodą Filmową. W tej grupie znalazły się ponadto: „Jutro jest nowy dzień” (zwracający uwagę na realia życia osób z autyzmem i dylematy członków rodziny, którzy się nimi opiekują), kostiumowe „Braterstwo ostrzy: piekielna bitwa” czy adaptacja powieści jednej z najbardziej poczytnych współczesnych japońskich pisarek Mahokaru Numaty pt. „Bezimienne ptaki”.

W sumie podczas Pięciu Smaków zostanie pokazanych 37 filmów, w tym pięć europejskich premier, które uświetnią spotkania z festiwalowymi gośćmi i liczne wydarzenia towarzyszące. Wśród gości festiwalu będą gwiazdy niezależnego kina oraz artyści, którzy odnoszą sukcesy na najważniejszych światowych imprezach. O Grand Prix festiwalu będą rywalizowały produkcje z Singapuru, Chin, Tajlandii, Malezji, Tajwanu, Japonii, Filipin, Wietnamu i Hongkongu. W programie znajdzie się też przegląd niezależnych i eksperymentalnych azjatyckich animacji spoza kręgu anime. Będą to produkcje łamiące konwencje i poszerzające granice gatunków. W programie znajdzie się m.in. pełnometrażowy debiut Denisa Do pt. „Funan”, w którym reżyser opowiada tragiczną historię z czasu reżimu Czerwonych Khmerów, bazując na wspomnieniach własnej matki.

Filmem zamknięcia tegorocznej edycji Pięciu Smaków (21 listopada, godz. 20.30, kino Muranów) będzie animacja „Ulica Szczęśliwa” (reż. Sung Hsin-yin). To opowieść o Lin Shu-chi, która po wieloletnim pobycie w USA i nieudanym małżeństwie z Amerykaninem wraca do rodzinnego Tajpej. Szczegółowy program festiwalu można znaleźćna stronie www.piecsma- kow.pl.