Dworczyk o roli państwa w pomocy bohaterom

Centralne Obchody Dnia Weterana w Giżycku / MSWiA CC BY-ND 2.0)

  

Państwo nigdy nie zastąpi oddolnych działań obywateli, dlatego powinno tworzyć dobre prawo i ramy do działania i wspierania organizacji pozarządowych - powiedział dziś szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. - Państwo nie może abdykować ze sfery pomocy dzieciom bohaterów, którzy oddali życie na służbie – dodał.

Podczas panelu „Biznes w służbie publicznej” na Kongresie 590 w Jasionce k. Rzeszowa, Magdalena Pawlak opowiadała o pracy kierowanej przez siebie Fundacji Dorastaj z Nami. Celem fundacji jest pomoc dzieciom osób poszkodowanych na służbie: policjantów, strażaków, żołnierzy, czy ratowników górskich, którzy stracili zdrowie lub życie na służbie.

Pawlak wskazywała, że w służbach publicznych pracuje w sumie ok. 280 tys. osób (z czego 110 tys. osób w wojsku, 103 tys. – w policji). - Każda z tych osób ma swoje rodziny. Jeśli chodzi o poczucie zagrożenia to możemy powiedzieć, że około 800 tys. osób może się zastanawiać codziennie, czy coś ich najbliższym się nie wydarzy. To około 2 proc. populacji – mówiła.

Pawlak podkreśliła, że od 1990 roku na służbie poległo 107 żołnierzy, 120 policjantów, 23 strażaków i 10 funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk stwierdził, że państwo „nie może abdykować” ze sfery pomocy dzieciom bohaterów, którzy oddali życie na służbie. Jednocześnie stwierdził, że „państwo nigdy nie zastąpi oddolnych działań obywateli i nigdy nie wypełni tych zadań, które może zrealizować grupa pasjonatów, grupa osób, które chcą pomagać”. - Dlatego państwo powinno tworzyć dobre prawo – pewne ramy do działania i wspierania takich organizacji – mówił. - My, jako obecny rząd dostrzegamy te potrzeby i staramy się na nie odpowiadać – oświadczył Dworczyk.

Podczas panelu głos zabrał także Mariusz Saczek – sierżant w stanie spoczynku, jeden z najbardziej poszkodowanych weteranów wojennych w Polsce. Opowiadał, że uczestniczył w tegorocznej edycji igrzysk Invictus Games, czyli w międzynarodowych zawodach sportowych organizowanych z inicjatywy brytyjskiego księcia Harry’ego, skierowanych do żołnierzy i weteranów wojennych rannych w misjach.

Weteran tłumaczył, że procedury nie pozwoliły, by wyjazd na igrzyska, które odbywały się w Australii został sfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Saczek skorzystał ze wsparcia organizacji samorządowych i prywatnych sponsorów, a także pomocy Polskiej Grupy Zbrojeniowej. - Takich, jak ja będzie coraz więcej – którzy nie będą związani z resortem, których stan zdrowia nie będzie pozwalał wykonywać zawodu żołnierza, czy nawet pracownika cywilnego. Co wtedy z takimi osobami? – pytał.

Czas pokoju to jest czas szukania sojuszy i budowania silnego państwa, swojej potęgi. W takie sojusze wchodzimy, przede wszystkim mówię tu o NATO. Ale nie ma nic za darmo, czego ja jestem przykładem, czego wielu moich kolegów jest przykładem, wielu kolegów, którzy są równie ranni, bardziej ranni i tych kolegów, którzy nie wrócili – powiedział Saczek.

Dworczyk podkreślił, że państwo zajmuje się weteranami, jednak – jak przyznał – w prawie jest wiele luk i przepisów, które „utrudniają życie”. - Sytuacja opisana przez sierżanta jest jednym z takich – nie bójmy się tego słowa – idiotyzmów prawnych, z którymi trzeba sobie poradzić – ocenił. Zdaniem szefa kancelarii premiera, polskie siły zbrojne i MON to szczególnie zbiurokratyzowana instytucja. - To jest zadanie dla kolejnych ministrów, żeby uporać się z takimi nonsensownymi rozwiązaniami – dodał.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kumulacja jak na loterii! Nagrody nie będzie

zarekwirowana przez policję amunicja / lubelska.policja.gov.pl

  

Pijany, poszukiwany przez policję, a do tego z zakazem prowadzenia pojazdów, a w domu nielegalna amunicja! Trzeba przyznać, że takiej kumulacji nie spodziewali się nawet mundurowi. Policjanci zatrzymali 38-latka, który kierował pod wpływem alkoholu, mając zakaz prowadzenia pojazdów i był już poszukiwany do odbycia kary. Jak się dodatkowo okazało, mężczyzna posiadał w domu 180 sztuk amunicji bez wymaganego pozwolenia. Podróżująca z nim 39-latka również usłyszała zarzuty. Podejrzana jest o posiadanie znacznej ilości narkotyków oraz znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza.

Jak się dowiedzieliśmy, do zdarzenia doszło przed kilkoma dniami, na terenie Białej Podlaskiej. W środku nocy na ulicy Terebelskiej policjanci Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego zatrzymali do kontroli drogowej BMW. Od siedzącego za kółkiem mężczyzny wyczuli zapach alkoholu. Badanie potwierdziło, że kierowca znajduje się pod jego wpływem. Dodatkowo podał on nieprawdziwe dane osobowe. Policjanci nie dali się zwieść nieprawdziwym informacjom i ustalili dane personalne kierowcy. Okazało się, że jest to 38-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej.

W trakcie prowadzonych czynności mundurowi potwierdzili, że mężczyzna posiada zakaz prowadzenia pojazdów oraz poszukiwany jest do odbycia kary pozbawienia wolności. Dodatkowo w aucie ujawnili saszetkę, wewnątrz której znajdowały się narkotyki: marihuana, amfetamina i mefedron.
- relacjonuje policja.
 
39-letnia pasażerka auta również posiadała przy sobie woreczki foliowe z białym proszkiem. Po przeprowadzeniu wstępnego badania okazało się, że jest to amfetamina. Z zabezpieczonych u pary środków odurzających można byłoby sporządzić około 380 porcji narkotyków.
 
Zarówno 39-latka jak też jej 38-letni kompan zatrzymani zostali do wyjaśnienia. W trakcie wykonywanych w sprawie czynności, bialscy kryminalni w miejscu zamieszkania mężczyzny, ujawnili dodatkowo 180 sztuk amunicji myśliwskiej, na którą ten nie posiadał zezwolenia.
- informuje policja.
 
Z naszych ustaleń wynika, że wczoraj Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej na wniosek Policji i Prokuratury zastosował wobec 38-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Mężczyźnie grozi kara do 10 lat Odpowie także za popełnione wykroczenia.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, lubelska.policja.gov.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl