Maroko nie chce swoich migrantów

/ Yolanda

  

Zdaniem hiszpańskiej policji władze Maroka utrudniają deportację swoich obywateli z Hiszpanii za nielegalne przekroczenie granicy; Rabat miał zmniejszyć limit przyjęcia deportowanych Marokańczyków z 50 do 20 osób dziennie - podają hiszpańskie media.

Z danych policyjnego źródła, na które powołuje się dziennik "ABC", wynika, że Rabat znacząco zredukował w listopadzie na swoich dwóch granicach z Hiszpanią, w Ceucie i Melilli, liczbę odbieranych Marokańczyków deportowanych przez Madryt.

"Na każdej z tych granic od wielu miesięcy odbieranych było przez Maroko po 25 obywateli tego kraju dziennie. Teraz liczba ta spadła do 10 na każdej z dwóch granic" - poinformował "ABC".

MSW w Madrycie, które może deportować nielegalnych migrantów na podstawie umowy z Rabatem z 1992 roku, przyznaje, że sukcesywnie rośnie liczba docierających do Hiszpanii z Afryki nielegalnych przybyszów, w tym Marokańczyków. Na podstawie tego porozumienia każdy obywatel Maroka złapany na terytorium Hiszpanii może być deportowany w ciągu 72 godzin od nielegalnego przekroczenia granicy.

MSW szacuje, że w tym roku do Hiszpanii mogło dostać się nielegalnie ponad 7 tysięcy Marokańczyków.

Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) od 1 stycznia do 15 października br. do Hiszpanii dotarło z Afryki drogą morską lub lądową około 40 tys. nielegalnych migrantów. Marokańskie władze twierdzą, że w 2018 r. w skutek podjętych przez nie interwencji udaremniono próbę przedostania się na terytorium UE około 68 tys. osób.

W październiku dziennik "El Pais" ujawnił, że hiszpański rząd ma kłopoty ze znalezieniem miejsc noclegowych dla ponad 11,1 tys. niepełnoletnich migrantów przebywających samotnie na terytorium Hiszpanii. Wśród nich dominują Marokańczycy.

Madrycka gazeta ustaliła, że 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii zaoferowało niepełnoletnim migrantom zaledwie 150 miejsc do spania. Władze ministerstwa zdrowia potwierdziły, że negocjacje w tej sprawie z władzami regionów nie są łatwe, a młodzieżowe schroniska są w wielu miejscach kraju zatłoczone.

Tymczasem w czwartek "ABC" ujawnił, że brak miejsc noclegowych dla nieletnich migrantów wynika z faktu bardzo skromnych środków, jakie rząd Pedro Sancheza skierował dotychczas na ten cel do wspólnot autonomicznych.

"Na przykład w Madrycie gabinet Sancheza dał władzom wspólnoty autonomicznej niewiele ponad 1 583 euro na utrzymanie 1 161 nielegalnych migrantów dzieci, które samodzielnie dotarły do Hiszpanii. Oznacza to, że na każdego z nich przypada zaledwie 1,3 euro rządowej pomocy" - wyliczyła gazeta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Są oferty na budowę gmachu biblioteki Uniwersytetu

/ aymaneyed

  

Oferty trzech firm wpłynęły w ponownym przetargu Uniwersytetu w Białymstoku na budowę nowego gmachu uczelnianej biblioteki i obserwatorium astronomicznego z planetarium. Mimo, że oferty przewyższają założoną kwotę na tę inwestycję, to władze uczelni chciałyby rozstrzygnąć ten przetarg.

O zamiarach budowy nowego gmachu biblioteki władze Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) informowały już jakiś czas temu. W dotychczasowym budynku, który został sprzedany ze względu na przenoszenie poszczególnych wydziałów uczelni na nowy kampus, działa wojewódzka biblioteka - Książnica Podlaska.

Pierwszy przetarg na budowę gmachu biblioteki został unieważniony ze względu na to, iż oferty przewyższały kwotę, jaką na ten cel chciała przeznaczyć uczelnia. Pod koniec ubiegłego roku ogłoszono nowy przetarg, tym razem na budowę gmachu biblioteki i obserwatorium astronomicznego wraz z planetarium (na obserwatorium były ogłaszane oddzielne przetargi, jednak tu także oferty przewyższały budżet na tę inwestycję). W ocenie władz uczelni, włączenie dwóch budynków w jedną inwestycję może ułatwić prace przyszłemu wykonawcy.

Na ten przetarg wpłynęły oferty trzech firm; najniższa wynosi blisko 37,3 mln zł, najwyższa - blisko 39 mln zł - wynika z informacji z otwarcia ofert zamieszczonej w Biuletynie Informacji Publicznej UwB. Uczelnia na ten cel chciała przeznaczyć blisko 29 mln zł.

Jak powiedział PAP rektor UwB prof. Robert Ciborowski, był to przetarg na dwa obiekty, a poprzednie na pojedyncze obiekty. "Jeśli zatem popatrzymy na to w ten sposób, to kwoty, które zostały przedstawione nie są aż tak mocno zaskakujące, jak były poprzednio" - mówił.

"Te oferty niewiele się różnią, są bardzo zbliżone do siebie. Wydaje nam się - mówię to z dużą dozą pewności - że jedna z nich zostanie wybrana i że tę inwestycję uruchomimy. Przynajmniej w tę stronę zmierzamy"

- mówił rektor. Dodał, że obecnie oferty sprawdzane są pod względem formalno-prawnym i jeśli będzie możliwość, przetarg zostanie rozstrzygnięty.

Ciborowski powiedział, że środki na tę inwestycję uczelnia posiada m.in. ze sprzedaży poprzedniej biblioteki, ale będzie starała się też pozyskać zewnętrzne środki na ten cel.

W przetargu założono, że budynek biblioteki powstanie do połowy 2021 roku, a obserwatorium do końca maja 2020 roku.


Nowa siedziba biblioteki uniwersyteckiej będzie miała ponad 3 tys. metrów kwadr. powierzchni, będzie można w niej pomieścić 12 tys. metrów bieżących półek na woluminy. Biblioteka zostanie zbudowana na planie pięciokąta, będzie dwupiętrowa. Bryła ma nawiązywać do budynków kampusu. Na parterze znajdzie się magazyn o powierzchni ponad 850 m kw., który pomieści 500 tys. woluminów. Na tym poziomie znajdą się też pokoje pracy dla pracowników. Główną częścią na piętrze będzie atrium - zielone miejsce do wspólnego spędzania czasu, stąd będzie dostęp do czytelni z antresolą dla 150 osób, sali konferencyjnej oraz szkoleniowej.

W nowej bibliotece znajdzie się też gabinet urodzonego w Białymstoku ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, w którym znajdą się m.in. jego biurko i fotel, a także pamiątki i liczne publikacje należące do prezydenta.

Natomiast obserwatorium astronomiczne i planetarium wraz z Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym, które już znajduje się na kampusie, będzie - jak informowała wcześniej uczelnia - służyło popularyzowaniu nauk przyrodniczych i ścisłych.

Nowy kampus UwB otwarto w 2015 roku, ale zajęcia odbywały się już tam w 2014 roku. To największa inwestycja w dziejach uczelni; koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki oraz biologiczno-chemiczny. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl