Jak poinformował w imieniu organizatorów przedsięwzięcia Damazy Gandurski z Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, gnieźnieński festiwal od samego początku skupia się na promocji polskiego kina krótkometrażowego oraz szeroko rozumianej kultury niezależnej.

- Festiwal wpisał się już na stałe w kalendarz najważniejszych imprez kina offowego w kraju. Od kilku lat "Offeliada" jest w gronie festiwali zgłaszających swoje nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego, a w jury zasiadały takie postacie jak Paweł Łoziński, Krzysztof Majchrzak, Ryszard Jaźwiński, Balbina Bruszewska, Jan "Yach" Paszkiewicz, Łukasz Orbitowski i Agnieszka Obszańska – podał Gandurski.

Festiwal potrwa cztery dni - odbędą się pokazy ponad 50 filmów, spotkania z twórcami i koncert.

W tym roku filmy oceniać będą reżyserzy Marta Prus i Kuba Czekaj, oraz malarka i ilustratorka Marta Frej, a także bloger i youtuber, Jakub "Dem" Dębski. Filmy konkursowe oceniać będą też m.in. jury studenckie, młodego widza oraz dziennikarskie. Swoją nagrodę przyzna także publiczność.

Podczas pokazów specjalnych obejrzeć będzie można filmy jurorów a także m.in. "Dawno temu w listopadzie" w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego, "Powracającą falę" Michała Wiraszki, "Wieżę. Jasny Dzień" Jagody Szelc oraz "Dzikie róże" Anny Jadowskiej.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie "Ośla Ławka", we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Urzędem Miejskim w Gnieźnie. Festiwal zwieńczy w niedzielę ogłoszenie wyników oraz pokaz nagrodzonych filmów.