Ważne spotkanie premierów Polski i Czech. Główne tematy: Brexit i migracja

Bardzo często spotykam się z panem premierem, to wyraz naszych bliskich relacji polsko-czeskich. Nasze interesy są zbieżne w relacjach bilateralnych i w tematach Unii Europejskiej - powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu przybył do Pragi, gdzie wraz z premierem Czech Andriejem Babiszem będą przewodniczyć polsko-czeskim konsultacjom międzyrządowym.

Mateusz Morawiecki
twitter.com/PremierRP

Głównymi tematami będzie Brexit, przyszły wieloletni budżet UE, migracja i relacje dwustronne. Będą to piąte tego rodzaju konsultacje. Poprzednie odbyły się na początku kwietnia 2016 r. w Warszawie.

Podczas wizyty w Pradze premierowi Morawieckiemu towarzyszą ministrowie: spraw zagranicznych - Jacek Czaputowicz, infrastruktury - Andrzej Adamczyk, rolnictwa – Jan Krzysztof Ardanowski, gospodarki morskiej – Marek Gróbarczyk, środowiska – Henryk Kowalczyk oraz inwestycji i rozwoju – Jerzy Kwieciński. Ponadto obecni są wiceministrowie resortów: spraw wewnętrznych i administracji, energii oraz przedsiębiorczości i technologii.

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska powiedziała, że w ramach konsultacji omówione zostaną m.in. najważniejsze kwestie z agendy Unii Europejskiej. Wśród nich wymieniła "stan negocjacji dotyczących Brexitu, Wieloletnie Ramy Finansowe i migrację".

Współpraca handlowa pomiędzy polską stroną a czeską jest bardzo dobra. Cała grupa Wyszehradzka jest największym partnerem handlowym Niemiec. Współpraca turystyczna i społeczna jest rozwinięta pomiędzy naszymi krajami. Będziemy rozmawiać o tematach Unii Europejskiej, polityce klimatycznej, kwestiach migracji, o Brexicie . Nasza bardzo bliska współpraca daje nam znakomitą płaszczyznę do rozmów

– mówił Mateusz Morawiecki.

Negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które mają być jednym z tematów czwartkowych konsultacji w Pradze, trwają od maja 2017 roku. W środę wieczorem brytyjska premier Theresa May poinformowała, że jej rząd kolektywnie poparł przyjęcie proponowanego tekstu umowy dotyczącej Brexitu.

Podczas polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych poruszone mają być też kwestie dotyczące przyszłego unijnego budżetu. Na początku maja KE przyjęła projekt budżetu na lata 2021-2027. Parlament Europejski w środę opowiedział się w głosowaniu przeciw zaproponowanym przez KE cięciom środków na politykę spójności i rolnictwo w przyszłym budżecie unijnym. Chce też zwiększenia wydatków na naukę i walkę z bezrobociem. Polityka spójności, której Polska jest obecnie największym beneficjentem, a także Wspólna Polityka Rolna dalej będą największymi częściami unijnej kasy. Z oficjalnych wypowiedzi przedstawicieli KE wynika jednak, że cięcie w polityce spójności ma wynieść 7 proc., natomiast w rolnictwie - ok. 5 proc.

Szefowie rządów i ministrowie Polski i Czech mają też poruszyć podczas konsultacji kwestie dotyczące problemu migracji. Październikowy szczyt UE nie przyniósł postępu w sprawie migracji. Dyskusja liderów w Brukseli pokazała kolejny raz, że "28" jest daleka od znalezienia rozwiązania w kwestii podziału uchodźców. Prace mają być kontynuowane, ale nie wyznaczono daty ich zakończenia.

Jak wówczas poinformowały dziennikarzy źródła unijne, kanclerz sprawującej przewodnictwo w UE Austrii Sebastian Kurz przekazał pozostałym liderom, że nie ma wystarczającego poparcia dla koncepcji "obowiązkowej solidarności". W praktyce oznacza to, że upadł najnowszy pomysł, który miał dać nadzieję na znalezienie rozwiązania w sprawie reformy prawa azylowego UE. W propozycji prezydencji austriackiej nie chodziło o zmuszanie państw członkowskich do obowiązkowego przyjmowania uchodźców, tak jak przewidywały to wcześniejsze projekty. Tym razem stolice miały mieć możliwość "wykupienia" się z rozdzielnika poprzez realizowanie innych działań, które miałyby ulżyć najbardziej obciążonym migracją krajom.

Podczas czwartkowych konsultacji w Pradze - zaznaczyła rzeczniczka rządu - poruszone zostaną również najważniejsze tematy w zakresie współpracy dwustronnej.

Premierzy omówią także tematykę związaną z polsko-czeskim współdziałaniem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

– dodała Kopcińska. Zgodnie z programem wizyty, szef czeskiego rządu powita premiera Morawieckiego o godz. 10.30, a następie rozpoczną się konsultacje międzyrządowe. W trakcie wizyty zaplanowano też rozmowę obu premierów. Po godz. 14 ma się odbyć wspólna konferencja prasowa szefów rządów.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#premier #Mateusz Morawiecki #Czechy #andrej babisz #spotkanie

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo