On go pobił, a ona przejechała. Ruszył proces ws. Alberta R.

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/QuinceMedia

  

Przed Sądem Okręgowym w Poznaniu rozpoczął się proces Krzysztofa M. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa z zamiarem ewentualnym. W ubiegłym roku oskarżony pobił w centrum miasta 21-letniego Alberta R. Po uderzeniu Albert upadł na jezdnię, po chwili przejechał po nim samochód.

Krzysztofowi M. za zabójstwo z zamiarem ewentualnym grozi nawet dożywocie.

Do zdarzenia doszło w październiku ub. roku w centrum Poznania. W godzinach nocnych 21-letni Albert R. przechodził ulicą Krysiewicza. Został dwukrotnie uderzony przez młodego mężczyznę, który po zadaniu ciosów uciekł.

Według prokuratury Albert R. upadł na jezdnię, a po chwili przejechał go samochód. Przebieg zdarzenia zarejestrował monitoring. Pokrzywdzony Albert R. w stanie ciężkim trafił do szpitala. Udzielono mu tam natychmiastowej pomocy.

Ojciec Alberta R. mówił mediom w sądzie, że obecnie "stan syna się poprawił, ale nadal nie jest komunikatywny, nie można się nim porozumieć. My jako rodzice wiemy, kiedy jest mu dobrze, kiedy jest źle, reaguje na nas w pewien sposób". Albert R. był w środę w sądzie. Poszkodowany stale wymaga opieki innych osób, nie jest samodzielny, porusza się na wózku.

- Ostatnio był u nas neurolog i mówił, że jego stan po wypadku powoli, powoli się poprawia. Trudno powiedzieć, jakie są rokowania. Po jego uszczerbku, po tych urazach – jeśli on będzie sam jadł, cokolwiek będzie w stanie sam zrobić – to będzie szczęście dla nas – podkreślił.

Dodał, że w dniu tragicznego zdarzenia Albert R. świętował urodziny. Do wypadku doszło, kiedy chłopak wracał do domu. "Wcześniej Albert trenował piłkę. Jego hobby to była deskorolka. Teraz już nie ma nic" – powiedział ojciec poszkodowanego.

Oskarżony Krzysztof M. po zdarzeniu ukrywał się przed organami ścigania. Prokuratura oskarżyła go o to, "że działając z zamiarem ewentualnym, przewidując możliwość pozbawienia życia Alberta R., i godząc się na to, usiłował pozbawić go życia w ten sposób, że dwukrotnie uderzył pokrzywdzonego pięścią w twarz, powodując jego upadek na jezdnię bezpośrednio pod nadjeżdżający samochód osobowy, w następstwie czego doprowadził do przejechania pokrzywdzonego przez wskazany pojazd, czym spowodował u pokrzywdzonego obrażenia stanowiące ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu, a czynu tego dopuścił się w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności za umyślne przestępstwo podobne".

Krzysztof M. powiedział w środę w sądzie, że przyznaje się do dwukrotnego uderzenia 21-latka. Jak dodał, uderzył Alberta R. ponieważ został przez niego obrażony.

- Jest mi bardzo przykro z powodu tego, co się stało. (...) Chciałbym też przeprosić rodziców Alberta za to, co się wydarzyło – podkreślił.

We wcześniejszych wyjaśnieniach, przytoczonych przez sąd, oskarżony mówił m.in. o kłótni między mężczyznami, do jakiej doszło chwilę przed zdarzeniem. Mówił, że to Albert go zaczepił, "szedł zapłakany, mówił coś o swojej dziewczynie, był agresywny". Dodał, że auto, które następnie przejechało po poszkodowanym, poruszało się bardzo szybko. Z miejsca zdarzenia – jak podkreślił – samochód "uciekał z piskiem opon".

Sąd przesłuchał w środę także Szymona P., który widział zdarzenie. Jak mówił, było ciemno, widział wtedy tylko dwie sylwetki na ulicy.

- Widziałem tylko dwa uderzenia. W pobliżu nie zauważyłem żadnego pojazdu. Widziałem też moment najechania na niego przez auto, ten samochód w ogóle się nie zatrzymał, pojechał dalej (...), jeszcze przed momentem najechania zaczęliśmy biec do niego, myśląc, że to nasz kolega, żeby udzielić mu pomocy, a oskarżony uciekł w boczną uliczkę. Jak nadjeżdżał samochód, to tego chłopaka, oskarżonego, już nie było – powiedział.

Zeznania składały także inne osoby, które chwilę po zdarzeniu udzielały pomocy poszkodowanemu. Sąd odtworzył także nagrania z kamer monitoringu, które zarejestrowały zdarzenie, a także nagranie z eksperymentu procesowego.

Na ławie oskarżonych zasiadła także Marta Sz. Prokuratura przedstawiła jej zarzut "popełnienia przestępstwa z art. 162 § 1 k.k. uznając, że nie udzieliła pomocy leżącemu na jezdni Albertowi R., znajdującemu się w bezpośrednim niebezpieczeństwie utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, po uprzednim najechaniu na pokrzywdzonego jedną osią pojazdu, mogąc udzielić pomocy bez narażenia siebie i innych osób na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu".

W sądzie kobieta nie przyznała się do winy. Odmówiła też składania wyjaśnień. We wcześniejszych wyjaśnieniach, przytoczonych przez sąd, oskarżona podkreślała, że "nie widziała, nie miała świadomości, że najechała samochodem na poszkodowanego". "Miałam wrażenie, że wjechałam kołem w dziurę, słuchałam radia, pamiętam, że miałam włączone radio (...), poruszałam się z niewielką prędkością, jechałam bardzo ostrożnie" – wskazała.

W środę sąd przesłuchał też biegłego Grzegorza Albrechta. Według opinii określonej m.in. na podstawie monitoringu oskarżona miała poruszać się z prędkością 45 km/h. "Przed najechaniem na pokrzywdzonego średnia prędkość wynosiła 37 km/h, bezpośrednio po najechaniu na pokrzywdzonego zauważalne były światła hamowania", zatem – jak wskazał biegły – "decyzja o hamowaniu musiała zostać podjęta wcześniej".

Kiedy nastąpiło drugie uderzenie, samochód znajdował się około 75 metrów od miejsca, w którym upadł pokrzywdzony. Jak dodał biegły, dozwolona prędkość na tym odcinku to 30 km/h.

- W mojej ocenie oskarżona nie mogła uniknąć najechania na pokrzywdzonego. Odcinek zauważenia na jezdni człowieka był zbyt krótki, by nie najechać. W mojej ocenie w tym miejscu nie było możliwości ominięcia pokrzywdzonego, wymagałoby to wjechania na chodnik, niemniej w takich sytuacjach działaniem obronnym jest zawsze hamowanie – powiedział.

Dodał, że miejsce, w którym doszło do zdarzenia, "to prosty odcinek drogi, z 75 metrów widać było światło. Oskarżony Krzysztof M. musiał nie tylko widzieć światła, ale, co więcej, musiał widzieć sam samochód, ponieważ ten odcinek jest dobrze oświetlony". Powiedział, że podczas eksperymentu procesowego osoby kierujące pojazdem za każdym razem zdołały się zatrzymać przed manekinem. Biegły wskazał jednak, że eksperymentu nie można odnieść do dynamicznej sytuacji na drodze. "Praktycznie z odległości 10 metrów widać było przeszkodę w postaci czarnej bryły leżącej na jezdni, ale wtedy jeszcze trudno ją było jasno określić jako osobę" – zaznaczył. Tłumaczył też, że celem eksperymentu nie było sprawdzenie, czy można było uniknąć najechania na człowieka, ale tego, z jakiej odległości widać było poszkodowanego na ulicy.

Biegły wskazał ponadto, że "mechanizm najechania na człowieka, jest inny niż wjechania w dziurę. Oskarżona musiała więc wiedzieć, że najechała na człowieka" – dodał i podkreślił, że "mechanizm najechania na człowieka bardziej przypomina gwałtowne przejechanie przez próg zwalniający niż wjechanie w dziurę". Dodał, że "nie znajduje uzasadnienia dla niezatrzymania się oskarżonej w tej sytuacji".

Sąd przesłuchał również biegłego lekarza Czesława Żabę. Z ekspertyzy wynikało, że w organizmie oskarżonej Marty Sz. wykryto obecność alkoholu. Jak mówił, "taka ilość alkoholu jak 0,17 czy 0,32 promila nie wpływa istotnie na reakcje psychomotoryczne". "Badania wykazały, że już nieduży poziom, około 0,6 promila, powoduje ograniczenie pola widzenia bocznego, czyli tzw. widzenie lunetowe. Wyższe poziomy alkoholu powodują zaburzenia postrzegania, wydłużony jest czas reakcji, w związku z tym podjęcie reakcji hamowania jest opóźnione. Ten poziom u oskarżonej jest niski" – podkreślił biegły.

Tłumaczył, że "reakcja na alkohol jest indywidualna. Jedna osoba może reagować na niewielkie ilości bardziej, inna – w mniejszym stopniu. Nawet ta sama osoba, która spożyła tę samą ilość alkoholu, w innych dniach może inaczej reagować". Dodał, że na reakcje psychomotoryczne oskarżonej mogło wpłynąć zmęczenie i późna pora dnia.

Biegły, odnosząc się do obrażeń poszkodowanego, wskazał, że "gdyby samochód poruszał się wolniej, to po pierwsze kierowca miałby możliwość podjęcia w odpowiednim czasie rekcji hamowania lub ominięcia przeszkody. I po drugie – gdyby samochód jechał wolniej, to niewątpliwie te obrażenia mogłyby być mniejsze, ale nie wykluczam, że również mogłyby nosić cechy obrażeń ciężkich".

Dodał, że "uwzględniając rodzaj i zakres obrażeń doznanych przez pokrzywdzonego, które miały charakter naprawdę ciężki, to, że pokrzywdzony ten trudny okres przetrwał – to już jest dużym sukcesem terapeutycznym. Natomiast charakter tych obrażeń moim zdaniem nie rokuje dobrze i będzie miał charakter utrwalony. Nie należy się spodziewać w przyszłości realnej poprawy stanu zdrowia pokrzywdzonego. Będzie on wymagał całodobowej i stałej opieki osób trzecich".

Kolejna rozprawa odbędzie się pod koniec grudnia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Na Macronie nie zostawiono suchej nitki, a może być jeszcze gorzej. Kim są "ultra żółci"?

Zdjęcie ilustracyjne / By Thomon - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76507318

  

Media i politycy mówią o fiasku polityki rządu i nieadekwatnych działaniach policji po sobotnich zamieszkach i aktach wandalizmu, do których doszło w Paryżu podczas marszu "żółtych kamizelek". Część komentatorów zwraca uwagę] na radykalizację „żółtych kamizelek”, wśród których pojawili się „ultra żółci”, gotowi do użycia przemocy.

Zniszczenia, podpalenia i obrabowanie około stu placówek handlowych na Polach Elizejskich przy okazji 18. sobotniej manifestacji „żółtych kamizelek” uznane zostały przez komentatorów za „fiasko taktyki politycznej i taktyki policyjnej” władz.

Zgodnie z przewidywaniami mediów i polityków usunięto ze stanowiska prefekta policji paryskiej. Jego miejsce zajmie prefekt regionu Nowej Akwitanii.

Wkrótce po ogłoszeniu tych decyzji przez premiera były deputowany Philippe Goujon, specjalista od spraw bezpieczeństwa wewnętrznego w partii Republikanie stwierdził, że rząd „nie ma naprawdę nowej strategii” zapewnienia porządku publicznego.

W wypowiedzi dla radia „France Info” za przemoc podczas manifestacji „żółtych kamizelek” prawicowy polityk obwinił „niezdecydowaną i niewyraźną politykę rządu”. Doprowadziło to do tego, że - jak mówił - "cotygodniowe zgromadzenia to już nie manifestacje, ale partyzantka miejska”.

Goujon wezwał do zmobilizowania wojska „nie w celu utrzymywania porządku, ale do ochrony budynków państwowych”, co odciąży policję. „Żółte kamizelki” i chuligani biorący udział w manifestacjach próbowali już dostać się do Pałacu Elizejskiego.

Komentator prywatnej telewizji BFMTV Laurent Neumann ocenił dotychczasowe postępowanie władz wobec manifestantów jako „fiasko”.

- To katastrofa dla (międzynarodowego) wizerunku Francji 

– dodał.

Były redaktor naczelny tygodnika „L’Express” Christophe Barbier uznał, że władze miały nadzieję, iż kres ruchowi „żółtych kamizelek” położy zakończona właśnie, zwołana przez prezydenta Emmanuela Macrona „wielka debata narodowa”, w której Francuzi pokazywać mieli swe bolączki i proponować rozwiązania.

[polecam:https://niezalezna.pl/263473-posiedzenie-kryzysowe-we-francji]

Według komentatora prezydent, nadzwyczaj obecny w tej debacie, przecenia własne siły i „łudził się, że jego spektakl wystarczy, by zagasić pożar 'żółtych kamizelek'”.

Podczas gdy wielu komentatorów i polityków za zniszczenia i odejście od pokojowych manifestacji obarcza odpowiedzialnością lewackich zadymiarzy, inni zwracają uwagę na radykalizację „żółtych kamizelek”, wśród których pojawili się „ultra żółci”, gotowi do użycia przemocy.

- Wygląda na to, że przemoc to jedyna rzecz, która powoduje, że rząd coś robi

 - powiedział jeden z bardziej znanych przedstawicieli „kamizelek” Eric Drouet.

„Stratami ubocznymi” nazwała zniszczenia na Polach Elizejskich znana aktywistka ruchu „żółtych kamizelek” Sophie Tissier. Oskarżyła prezydenta Macrona o to, że winien jest śmierci niemowląt, gdyż zamyka oddziały położnicze i szpitale.

- Pan Macron jest nieodpowiedzialny, pan Macron jest niekompetentny, zasługuje na więzienie (…), jest w trakcie likwidowania kraju

 – powiedziała. Zarzuciła też mediom, że pokazują wciąż te same sceny przemocy.

[polecam:https://niezalezna.pl/263359-szokujace-sceny-we-francji-paryz-w-ogniu-omal-nie-doszlo-do-tragedii-wideo]

Na portalu „Opinion Internationale” komentator Philippe Monturet zastanawiał się, „czy rząd nie zdecydował się na taktykę polityczną mającą zmarginalizować ten ruch, który jest wyrazem prawdziwych, głębokich problemów, po to, by nie zmieniać polityki gospodarczej i finansowej”.

[polecam:https://niezalezna.pl/263636-francja-przedwyborczy-krajobraz-po-bitwie]

Komentator – podobnie jak wielu polityków i socjologów – przewiduje, że niezależnie od represji ruch „żółtych kamizelek” może długo trwać w różnych formach, gdyż kolejne rządy postrzegane są jako bezsilne i niekompetentne.

- Nie można nie zauważyć rozczarowania polityką. I nie jest to odrzucenie elit, ale odrzucenie braku prawdziwych elit, prawdziwych mężów stanu

 - podkreślił.

- Jeśli nic się nie zmieni, to zakwestionowana będzie nie prawowitość ruchu, ale mandat prezydenta. Przez tych wszystkich, którzy już mają dosyć ustępowania, jak i tych, którzy dosyć mają rabunków

– konkluduje Monturet.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl