Rzecznik MS dementuje informacje DGP

/ ms.gov.pl

  

Nie ma projektu nowelizacji prawa upadłościowego, o którym napisał dziś "Dziennik Gazeta Prawna". To tylko zbiór propozycji, mających zapobiec problemom osób, które dopiero w przyszłości zaciągną kredyty - podkreślił rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

Jak podaje dzisiejsza "DGP" w artykule "Ziobro przerzuca ryzyko na banki", resort sprawiedliwości przygotowuje projekt nowelizacji prawa upadłościowego, zakładający duże odciążenie najgorzej radzących sobie kredytobiorców. W tym celu - jak podaje gazeta - ministerstwo sprawiedliwości przewiduje wprowadzenie koncepcji "klucze za dług", sądowe przewalutowanie i czasową obniżkę długu.

- Jedną z propozycji resoru ma być koncepcja +klucze za dług+. Gdy kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać rat, uwolni się od reszty kredytu, oddając mieszkanie. Dziś nawet po pozbyciu się nieruchomości, do zapłaty zostają mu niekiedy setki tysięcy złotych. A to dlatego, że wartość lokalu jest niższa niż kwota zadłużenia - czytamy w artykule.

Nie ma projektu nowelizacji prawa upadłościowego, o której napisał dzisiaj DGP. To tylko zbiór propozycji mających zapobiec problemom osób, które dopiero w przyszłości zaciągną kredyty. Wynikają z konieczności dostosowania polskiego prawa do unijnej dyrektywy. W żaden sposób nie wpływają na aktualną sytuację banków

- napisał Kanthak w czwartek na Twitterze.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, odnosząc się do doniesień gazety, powiedział, że resort ma "pewne pomysły mające na celu wdrożenie dyrektywy europejskiej, która jest już w ostatniej fazie negocjacji".

Jak dodał, są to propozycje m.in. w sprawie wprowadzenia sprzeciwu wierzyciela hipotecznego, dotyczące kredytów zawieranych w przyszłości.

To co dzisiaj się pojawiło (w mediach) to są główne założenia dyrektywy. Pierwsze założenia, to kwestia sprzeciwu wierzyciela hipotecznego i dotyczy to zobowiązań zawieranych w przyszłości. Projekt nasz ujrzy światło dzienne, wtedy gdy dyrektywa UE zostanie uchwalona. Ważne jest też, aby nie wpływało to w żaden sposób na sytuacje banków

- podkreślił.

"DGP" podał, że ze strony Ministerstw Sprawiedliwości dla frankowiczów, których umowy już trwają, prezentem ma być układ konsumencki. - W toku postępowania upadłościowego sąd będzie mógł zdecydować o czasowym (do pięciu lat) obniżeniu rat. Sędzia będzie też uprawniony do przewalutowania kredytu - wskazuje "DGP".

Jak zaznaczono, dziś bez zgody banku o obniżce rat ani przewalutowaniu nie ma mowy. Według gazety, Ministerstwo Sprawiedliwości liczy, że nowe przepisy zachęcą instytucje finansowe do negocjowania z kredytobiorcami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wziął 37 zakładników w Rio de Janeiro

/ Twitter

  

Uzbrojony mężczyzna przetrzymuje we wtorek 37 ludzi jako zakładników w autobusie w Rio de Janeiro i grozi podpaleniem pojazdu - poinformowała brazylijska policja. Niewykluczone, że porywacz jest chory psychicznie.

Autobus stoi na ruchliwym moście, a z mężczyzną prowadzone są negocjacje. Czwórka zakładników została zwolniona.

Według informacji policji, porywacz rozlał w autobusie benzynę i grozi podpaleniem. Oświadczył, iż jest policjantem, ale - jak pisze agencja AP - nie zostało to na razie potwierdzone.

Według władz mężczyzna nie wysunął żadnych konkretnych żądań i wydaje się, że ma on problemy psychiczne.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl