Rzecznik PO został zapytany dziś w radiu RMF FM, czy Adam Struzik jest dla PO „oczywistym” kandydatem na marszałka woj. mazowieckiego.

Trwają na ten temat rozmowy. (Struzik) jest wieloletnim, zasłużonym marszałkiem, ale układ sił dzisiaj w sejmiku mazowieckim wygląda inaczej niż cztery lata temu

- powiedział.

W 51-osobowym sejmiku województwa mazowieckiego w tegorocznych wyborach najwięcej mandatów zdobyło PiS - 24, ale nie daje to temu ugrupowaniu większości. Koalicja Obywatelska zdobyła 18, PSL – 8, a Bezpartyjni Samorządowcy - 1. Grabiec podkreślił, że Koalicja Obywatelska uzyskała bardzo dobry wynik. W 2014 r. kadencji PSL uzyskało 16 mandatów, a PO - 15.

Pytany, czy PO ma kandydata na marszałka na Mazowszu odpowiedział, że „naturalnym kandydatem byłby szef struktur warszawskich (PO) Marcin Kierwiński”. - Ale - jak mówiłem - rozmowy się toczą na ten temat - dodał rzecznik PO.

Dopytywany, czy Kierwiński - który jest posłem PO - chciałby objąć funkcję marszałka województwa i odejść z Sejmu, Grabiec powiedział, że Kierwiński był już kiedyś wicemarszałkiem województwa mazowieckiego. Dopytywany, czy jednak Kierwiński chciałby wrócić do pracy w samorządzie, rzecznik PO odparł, że to pytanie do Kierwińskiego.

Ocenił przy tym, że każdy, kto był samorządowcem, „kto czuł na sobie te odpowiedzialność za los swojej lokalnej czy regionalnej ojczyzny”, wie jak ważna jest to sprawa. - Marcin Kierwiński jest bardzo dobrze wspominany przez samorządowców na Mazowszu bez względu na to z jakiej partii pochodzą, czy są bezpartyjni, czy związani z PSL, czy z PO, czy z PiS - dodał Grabiec.

Zastrzegł ponownie, że rozmowy trwają. - Może za kilkanaście godzin, może za kilka dni poznamy ich wyniki - powiedział Grabiec.

Wczoraj sejmik mazowiecki zebrał się na ostatniej sesji obecnej kadencji. Na pytanie, czy będzie kolejną kadencję marszałkiem, Struzik powiedział we wtorek, że jest kandydatem PSL na marszałka woj. mazowieckiego.[czytaj:https://niezalezna.pl/245404-struzik-sie-chwali-swymi-dokonaniami]

Jestem kandydatem PSL na marszałka woj. Mazowieckiego. Trwają rozmowy dot. koalicji w sejmiku, współpraca PO i PSL przebiegała bardzo efektywnie. Mam nadzieję, że najbliższe 5 lat też będzie w tych relacjach koalicyjnych

- przekonywał Struzik.

Struzik - polityk PSL, wiceprezes tej partii, w przeszłości senator - funkcję marszałka woj. mazowieckiego sprawuje od 2001 r.