Pociągi wrócą na trasę do Jelcza

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com; MichaelGaida

  

75 mln zł przeznaczy PKP PLK na modernizację trasy kolejowej z centrum Wrocławia do Jelcza. Dzięki tej inwestycji już w przyszłym roku komunikacją kolejową będzie można sprawnie dotrzeć z północno-wschodniej części aglomeracji wrocławskiej do centrum miasta.

Rzecznik firmy Mirosław Siemieniec poinformował, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych dla rewitalizacji linii kolejowej nr 292, na odcinku Jelcz Miłoszyce – Wrocław Sołtysowice.

Dodał, że inwestycja składa się z dwóch części: kolejowej – która została podpisana przez PLK oraz części C – podpisanej przez Gminę Czernica na budowę wiat i parkingów.

„Wprowadzenie kolejowej komunikacji pasażerskiej na trasę Wrocław Sołtysowice – Jelcz Miłoszyce stworzy możliwość dogodnych dojazdów do centrum miasta dla mieszkańców północno-wschodnich osiedli Wrocławia. Odnowiona linia kolejowa będzie stanowić dogodną alternatywę dla zatłoczonych tras drogowych, m.in. przy dojazdach do pracy i szkół” - powiedział Siemieniec.

Dodał, że zrewitalizowany odcinek zapewni także możliwość połączenia tej trasy ze stacją Wrocław Główny, od wschodniej strony, przez Jelcz Laskowice i Wrocław Brochów.

Odnowione będzie 21 km kolejowej linii, od stacji Wrocław Sołtysowice do Jelcza Miłoszyc, a stacje i przystanki zostaną dostosowane do standardów, umożliwiając dostęp podróżnym o ograniczonej mobilności.

„Powstanie pięć nowych przystanków: Wrocław Popiele, Wrocław Strachocin, Wrocław Wojnów Wschodni, Nadolice Małe, Chrząstawa Mała, co ułatwi dostęp do kolejowej komunikacji. Planowana jest wymiana torów, rozjazdów, urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz elementów sieci trakcyjnej” - dodał Siemieniec.

Podkreślił, że dla zwiększenia przepustowości linii zbudowana będzie tzw. mijanka oraz przebudowany układ torowy na stacji Wrocław Swojczyce, a po robotach pociągi pasażerskich pojadą z prędkością do 120 km na godzinę.

Druga część umowy, podpisana przez Gminę Czernica, dotyczy budowy parkingów i wiat rowerowych przy przystankach osobowych w Chrząstawie, Nadolicach Wielkich, Nadolicach Małych i Dobrzykowicach Wrocławskich. Wartość tej umowy wynosi 1,7 mln zł. Wykonawcą jest konsorcjum firm z liderem Track Tec Construction Sp. z o. o.

Rzecznik podał, że wykonawcą umowy w części kolejowej jest konsorcjum firm, którego liderem jest ETF Polska Sp. z o.o. Wartość umowy wynosi ponad 75 mln zł. Inwestycja jest finansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Rewitalizacja ma potrwać do końca września 2019 r.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

UE przeciwna powrotowi Rosji do G7

/ FLICKR/Andrew Gustar/CC BY-ND 2.0

  

- Unia Europejska jest przeciwna przywróceniu Rosji do G7 - poinformowało wysokiej rangą źródło unijne wskazując, że w obecnych okolicznościach taki krok byłby ze strony Brukseli oznaką słabości.

Za powrotem do formatu G8, czyli G7 z Rosją, opowiedział się prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

"UE nadal uważa, że powody wykluczenia Rosji z G8 w 2014 roku są cały czas aktualne"

- podkreśliło źródło.

Kraj ten usunięto z grupy najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata po aneksji należącego do Ukrainy Krymu w 2014 roku.

Strona unijna wydała to oświadczenie na kilka dni przed zaplanowanym na najbliższy weekend szczytem G7 we francuskim Biarritz, który z powodu sporów między Trumpem i jego sojusznikami w wielu kwestiach - m.in. Iranu, Syrii, porozumienia paryskiego w sprawie klimatu - poprzedza już duże napięcie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl