Czwarty polski satelita leci w kosmos! Co wspólnego ma z tym Elon Musk?

wizualizacja czwartego polskiego satelity / imagopr.pl

  

Jak się dowiedzieliśmy, zbudowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej czwarty polski satelita już wkrótce przetestuje innowacyjne rozwiązanie - żagiel deorbitacyjny. Satelita trafi na orbitę dzięki rakiecie Falcon 9, należącej do SpaceX.

Pomyślny przebieg eksperymentu to zwieńczenie 6 lat pracy nad PW-Sat2. Komercjalizacja rozwiązania opracowanego przez młodych polskich naukowców pozwoli w przyszłości ograniczyć zaśmiecanie kosmosu,  nawet 30 krotnie skracając czas naturalnego opadania z orbity nieczynnych satelitów.
 
Czy studenci mają pomysł na skomercjalizowanie stworzonego rozwiązania?
Czy zadzwonił do nich Elon Musk?
Jakie korzyści dla polskiego sektora kosmicznego przyniesie PW-Sat2 i inne realizowane aktualnie projekty?

 
Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas transmisji z wystrzelenia rakiety Falcon 9, należącej do SpaceX, na pokładzie której czwarty polski satelita PW-Sat2 zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną.
 
Wydarzenie zaplanowano na 19 listopada, o rezultatach badań młodych naukowców będziemy więc jeszcze informować.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, imagopr.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nowe standardy w szpitalu w Ciborzu

/ Kerim44 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Nowa izba przyjęć, laboratoria i gabinety – to inwestycje zrealizowane ostatnio w Szpitalu Specjalistycznym dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu. Mają one poprawić komfort leczenia i dostosować placówkę do europejskich standardów – poinformował w piątek lubuski urząd marszałkowski.

Inwestycja dostosowuje szpital do obowiązujących przepisów, w tym do rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej.

Nowe oblicze zyskała izba przyjęć, przychodnia, laboratorium i sekcja statystyki medycznej. Całkowity koszt inwestycji wynosi 3,2 mln zł. Samorząd województwa dołożył 2,5 mln zł.

Dzięki przeprowadzonym pracom podniósł się komfort pracy kadry szpitala i standard obsługi jego pacjentów.

"Samorząd województwa wspiera i będzie wspierał szpitale psychiatryczne. Zapewniam, że nie odpuścimy i będziemy walczyć o psychiatrię, o lepszą wycenę procedur, o lekarzy, których brakuje"

– powiedziała podczas uroczystości oddania inwestycji marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

Dodała, że szpital w Ciborzu może być przykładem zmian w ochronie zdrowia. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl