Innowacyjna platforma edukacyjna!

zdjęcie ilustracyjne / geralt; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Wystartowała platforma internetowa „Polski MOOC” z bezpłatnymi kursami on-line, których celem jest podnoszenie kompetencji zawodowych pracowników. Na początek dostępne są cztery szkolenia, dlatego wraz z uruchomieniem platformy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs dla kolejnych autorów kursów.

Platforma powstała z inicjatywy Fundacji Młodej Nauki we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także NCBiR. Pod adresem polskimooc.pl można się zapisać na trzy kursy, które wystartują w styczniu 2019 r. Kursy dotyczą techniki transmisji sygnałów, zarządzania strategicznego, technologii informatycznych. Potencjalni uczestnicy mogą już teraz zapoznać się z wymaganiami, przewidywanym okresem trwania kursu, a także z sugerowanym czasem, jaki tygodniowo należy poświęcić na naukę.
 
I tak np. kurs nt. techniki transmisji sygnałów potrwa od 14 stycznia do 11 marca 2019 r., będzie prowadzony przez prof. dr hab. inż. Bogdana Galwasa i dr inż. Krzysztofa Madziara z Politechniki Warszawskiej. Kursanci będą mogli dowiedzieć się m.in. o podziale i zastosowaniu fal elektromagnetycznych, rodzajach fal, mechanizmach ich powstawania, a także poznają pojęcia związane z teorią sygnałów, takie jak dziedzina czasu i dziedzina częstotliwości. Przed rozpoczęciem tego kursu niezbędna jest znajomość liczb zespolonych i operacji na nich oraz podstawowa znajomość operacji macierzowych.
 
Już teraz można wziąć udział w kursie o tym, jak technicznie tworzyć kursy na platformę MOOC. Kurs został przygotowany przez Bartosza Muczyńskiego z Fundacji Młodej Nauki, doktoranta na Akademii Morskiej w Szczecinie.
 
Ten kurs jest związany z faktem, że wraz z uruchomieniem platformy ogłoszono konkurs dla twórców kursów pod hasłem „Kurs na MOOC”, na który NCBiR przeznaczył 10 mln zł. Zgłoszenia do konkursu można składać do 25 stycznia 2019 r. Konkurs jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

- Dziś, kiedy tak dynamicznie zmieniają się realia ekonomiczne, społeczne i kulturowe, musimy wspierać projekty umożliwiające ciągłe podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Kluczowe jest dla ministerstwa, aby stanowiły one adekwatną odpowiedź na nowe potrzeby i możliwości czasowe osób, chcących uzupełnić swoje wykształcenie – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

MOOC (czyt. muk) to skrót z języka angielskiego określenia: massive open on-line course (powszechne otwarte kursy internetowe).

- Wierzymy, że dzięki platformie MOOC co najmniej kilka tysięcy osób na tyle podwyższy swoje kompetencje, że uzyskają lepszą konkurencyjność zarówno na rynku pracy, jak i na rynku globalnym – powiedział PAP prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Zdaniem Piotra Dardzińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na naszych oczach dokonuje się technologiczna rewolucja w dziedzinie kształcenia.

- Wiele z zawodów, które jeszcze wykonujemy, za kilka lub kilkadziesiąt lat zniknie. Z wieloma zawodami już to się stało. To sprawia, że nieuniknione jest zdobywanie nowych kwalifikacji i nie wystarcza już raz zdobyte wykształcenie. Platforma Polska MOOC jest odpowiedzią na te nowe okoliczności – podkreślił.

Z opublikowanego w ub.r. raportu DELab Uniwersytetu Warszawskiego, wynika, że blisko połowa istniejących zawodów zostanie w najbliższych 25 latach zastąpiona pracą maszyn. Według badaczy, którzy przeanalizowali dane Eurostatu i wskaźniki DESI (indeks pokazujący stopień cyfryzacji poszczególnych krajów UE) w Polsce zniknąć mogą takie zawody jak: sprzedawca, recepcjonista, agent ubezpieczeniowy, urzędnik bankowy.
 
Platforma „Polski MOOC” znajduje się na serwerach Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego.

- Cała operacja znajduje się w chmurze, co oznacza, że możliwe jest uczenie się zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych – powiedział Olaf Gajl, szef ośrodka.

Podkreślił on, że system jest całkowicie bezpieczny. Jak wyjaśnił, rodzima platforma działa na popularnej platformie EdX, która powstała w MIT (Instytut Technologii w Massachusetts) i Uniwersytecie Harvarda.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, centrumprasowe.pap.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Marszałek Senatu broni prezesa NIK po materiale TVN. „To jest swoistego rodzaju zemsta”

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Moje jednoznaczne wrażenie jest takie, że jest to pełna manipulacja od początku do końca - w ten sposób marszałek Senatu Stanisław Karczewski skomentował materiał TVN dotyczący szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. - Jest człowiekiem kryształowym, niezwykle uczciwym, bardzo solidnym, twardym politykiem - powiedział marszałek o prezesie NIK.

Stanisław Karczewski przyznał, że zna Mariana Banasia od wielu lat, często się z nim spotyka i rozmawia.

- Jest człowiekiem kryształowym, niezwykle uczciwym, bardzo solidnym, twardym politykiem

– podkreślił.

"Superwizjer" TVN poinformował wczoraj, że były minister finansów i nowy szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego: dwa domy, grunty rolne oraz kamienicę. Kamienicę oraz dwa mniejsze mieszkania wynajmuje - poinformowali dziennikarze programu.

"Superwizjer" podał, że w kamienicy, położonej w krakowskiej dzielnicy Podgórze, mieści się niewielki pensjonat, który oferuje gościom pokoje na godziny. Jak podkreślono w materiale "Superwizjera", w 2016 roku Marian Banaś zadeklarował, że sprzeda kamienicę, ale nigdy do tego nie doszło. Umowa przedwstępna - zaznaczyli dziennikarze "Superwizjera" - została jednak odnotowana w dokumentach sądowych. Jak podano, niedoszłym nabywcą jest 30-letni Dawid O., który jednocześnie prowadzi pensjonat w kamienicy ministra.

- Moje jednoznaczne wrażenie jest takie, że jest to pełna manipulacja od początku do końca

– oświadczył marszałek Senatu.

Stanisław Karczewski dodał, że jako minister, Marian Banaś był współautorem powołania Krajowej Administracji Skarbowej, dzięki której „w naszych kieszeniach pozostają grube miliardy, bo została zlikwidowana mafia i paliwowa, i mafia VAT-owska".

- To jest swoistego rodzaju zemsta na panu prezesie

- podkreślił

- Szkoda, że w tym materiale pan redaktor nie ujął poprzedniego prezesa (NIK) który miał problemy i powinien podać się do dymisji. Nie podawał się do dymisji, my nawet o to nie apelowaliśmy, bo czekaliśmy cierpliwie

– powiedział Karczewski.

Karczewski dodał, że prezes NIK skieruje sprawę materiału "Superwizjera" do prokuratury i sądu.

[polecam:https://niezalezna.pl/289215-prezes-banas-o-materiale-tvn-to-zaplanowana-akcja-ktora-ma-zaszkodzic-nie-tylko-mnie]

Stanisław Karczewski odwiedził w niedzielę Wielkopolskę. Na zorganizowanej w Gnieźnie konferencji poparł lokalnych kandydatów PiS startujących w wyborach do parlamentu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl