Trębacz i kompozytor jazzowy, jeden z najoryginalniejszych muzyków jazzowych formatu światowego. Od początku lat 60. należał do najważniejszych artystów polskiej sceny jazzowej, wywarł znaczący wpływ na jej rozwój i dokonania. Jego atutem był własny, odrębny ton, nastrojowy klimat, słowiańska melancholia, łatwo rozpoznawalne od pierwszego dźwięku, charakterystyczne brzmienie jego trąbki. Nagrał ok. 40 albumów autorskich, skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów

– powiedział naczelnik magistrackiego wydziału kultury Jerzy Pieszka.

Jak podkreślił, z Bielskiem-Białą Tomasz Stańko związany był od 2003 r. Przyjął wówczas propozycję objęcia funkcji dyrektora artystycznego festiwalu Jazzowa Jesień i pełnił ją do 2018 r.

Na przestrzeni 15 lat podczas festiwalu na scenie Bielskiego Centrum Kultury wystąpili m.in. Chicka Corea, Cecil Taylor, Ornette Coleman i Jan Garbarek. „To dzięki profesjonalizmowi Tomasza Stańki Jazzowa Jesień stała się jednym z najważniejszych festiwali w Polsce. Często mawiał, że w Bielsku-Białej czuję się jak u siebie w domu

– powiedział Pieszka.

Tomasz Stańko zmarł 29 lipca 2018 r.

W czwartek rozpocznie się 16 edycja Jazzowej Jesieni, w przygotowaniach której muzyk uczestniczył osobiście. Po jego śmierci festiwal otrzymał jego imię.

Dotychczas tytuł Honorowego Obywatela Bielska-Białej posiadało 12 osób, m.in. papież Jan Paweł II, abp Bronisław Dąbrowski, były prezydent Lech Wałęsa i kompozytor Henryk Mikołaj Górecki.