Lewicowa aktywistka zaatakowała Banksy'ego. Poszło o plakat w metrze

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Pixabay

  

W londyńskim metrze pojawił się plakat Banksy'ego. Jak twierdzi filantropka Batia Ofer, grafika jest "propalestyńska" i ma wymiar antysemicki. Znawczyni sztuki zaproponowała artyście własną wersję plakatu. Tym razem z ... tęczową flagą!

Wszystko zaczęło się od satyrycznego plakatu autorstwa Banksy'ego, który pojawił się w londyńskim metrze, był też rozdawany podczas targów dla biur podróży. Grafika przedstawia wieżę strażniczą jako karuzelę, na której bawią się dzieci.

"Odwiedź historyczną Palestynę" - głosi napis na górze. Kontrowersje wzbudził jednak dopisek na dole, w którym czytamy: "Armii izraelskiej spodobało się tak bardzo, że nigdy nie wyjechali!". To te słowa, w połączeniu z satyryczną grafiką, uraziły filantropkę i kolekcjonerkę sztuki Batię Ofer, która w mediach społecznościowych zwróciła się do Banksy'ego:

Możesz krytykować Izrael za bieżącą sytuację, ja sama całkowicie jestem za tym, by walczyć o sprawiedliwość po obu stronach! ALE insynuowanie, że nie mamy prawa istnieć (a to właśnie sugeruje twój plakat, w którym padają słowa o "historycznej Palestynie") i że Izrael nie ma prawa do ŻADNEJ ziemi, jest haniebne. 

- pisze na Instagramie Batia Ofer. Dalej padają słowa jeszcze ostrzejsze:

W dodatku, służba wojskowa w Izraelu jest obowiązkowa zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn! Więc twój plakat potępia wszystkich Izraelczyków! Przypomina nazistowską propagandę z lat 30. i szerzy antysemityzm

Aktywistka przedstawiła również Banksy'emu własną wersję plakatu. Widzimy na nim przedstawicieli różnych środowisk - w tym m.in. muzułmanów i LGBTQ, którzy są "mile widziani" w Izraelu, który, jak głosi plakat Ofer - jest "jedyną demokracją na Bliskim Wschodzie".

Betia Ofer i jej mąż są znanymi lewicowymi aktywistami, kolekcjonerami sztuki i filantropami. 


SONDA
Wczytuję sondę...

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent pogratulował Tuskowi

/ Адміністрація Президента України [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

  

Prezydent Andrzej Duda pogratulował Donaldowi Tuskowi w związku jego wyborem na funkcję przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, życząc mu "powodzenia i wielu osobistych sukcesów".

"Gratulacje dla Donalda Tuska w związku z wyborem na funkcję Przewodniczącego EPL. Życzę powodzenia i wielu osobistych sukcesów" - napisał na swoim koncie na Twitterze Duda.

Politycy PiS podkreślali wcześniej, że wybór Tuska nie przysłuży się Polsce, a będzie na pewno jego osobistym sukcesem.

Były premier Polski i lider Platformy Obywatelskiej, obecny przewodniczący Rady Europejskiej został wybrany na szefa EPL na kongresie tego ugrupowania w środę w Zagrzebiu.

Jego kadencja potrwa trzy lata.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl