Putin wpadnie w panikę? Amerykański minister chce rezygnacji z rosyjskich gazociągów!

Władimir Putin / kremlin.ru

  

Słowa amerykańskiego ministra energetyki Ricka Perry'ego z pewnością wywołają niemałe zamieszanie na Kremlu. Polityk podczas wizyty w Budapeszcie zaapelował do Węgier i ich sąsiadów o rezygnację z rosyjskich gazociągów, które zdaniem Waszyngtonu służą Moskwie do umocnienia wpływów w Europie Środkowej i Wschodniej.

Jak zaznaczył, dywersyfikacja źródeł energetycznych jest dla regionu sprawą kluczową. Wskazał przy okazji, że Rosja wykorzystywała w przeszłości swoje surowce jako broń i robi to nadal.

- Rosja wykorzystuje projekt Nord Stream 2 i wielonitkowy Turecki Potok do próby umocnienia swej kontroli nad bezpieczeństwem i stabilnością Europy Środkowej i Wschodniej. Stany Zjednoczone zdecydowanie się sprzeciwiają tym projektom i apelujemy do Węgier oraz ich sąsiadów, by wraz z nami je odrzucili – oznajmił Perry na wspólnej konferencji prasowej w szefem węgierskiej dyplomacji Peterem Szijjarto.

Z kolei szef węgierskiego MSZ przyznał, że rząd węgierski chciałby kupować gaz z Chorwacji, która buduje terminal gazu skroplonego, oraz z Rumunii, która ma złoża na Morzu Czarnym. Kupowanie gazu z tego pierwszego źródła byłoby obecnie bardzo drogie, jeśli zaś chodzi o rumuńskie złoża, to zakup zależy od firmy amerykańskiej i firmy austriackiej, dlatego też w obu sprawach Węgry liczą – jak powiedział – na pomoc USA.

Zapotrzebowanie Węgier na gaz wynosi około 9 mld metrów sześciennych rocznie, z czego 7,5 mld m sześc. jest importowane, głównie z Rosji.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Bezpieczne wakacje". Wojewoda apeluje o ostrożność

/ bialystok.uw.gov.pl

  

O zachowanie ostrożności, by rozpoczynające się w najbliższych dniach wakacje były bezpieczne dla wszystkich, zaapelowali w Białymstoku wojewoda podlaski wspólnie z kuratorem oświaty, policją i strażą pożarną.

Z danych kuratorium wynika, że wakacje w regionie rozpocznie ok. 130 tys. uczniów.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział na konferencji prasowej, że nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwać będzie wiele instytucji, inspekcji. Wyraził nadzieję, że te wszystkie działania wpłyną na to, że wypoczynek dzieci i młodzieży będzie bezpieczny. Zaznaczył, że oprócz tych działań "nie powinno zabraknąć zdrowego rozsądku" także osobom dorosłym.

"Chciałbym za państwa pośrednictwem zaapelować, abyśmy wszyscy mieli baczenie na to, co wokół nas się będzie działo, a w czym będzie uczestniczyć młodzież" - mówił wojewoda i prosił o reagowanie na sytuacje mogące stanowić zagrożenie. Przypominał np. o alertach rozsyłanych esemesami przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa o różnych zagrożeniach np. związanych z pogodą, zachęcał do czytania ich.

Podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka poinformowała, że w Podlaskiem wakacje rozpoczyna w tym tygodniu ok. 130 tys. uczniów. Podała, że w regionie uczniowie będą korzystać z 406 zgłoszonych różnych form wypoczynku: kolonii, obozów, półkolonii, biwaków. Kuratorium zakłada, że skontrolowanych będzie ok. 20 proc. z nich, zwłaszcza u tych organizatorów, którzy będą prowadzić swoją działalność wakacyjną dla dzieci po raz pierwszy.

"Nam wszystkim zależy na tym, żeby te wakacje nie tylko dały odpoczynek, ale także były bezpiecznie" - powiedziała kurator. Dodała, że kuratorium współpracuje z wieloma służbami, organizowane były spotkania z podmiotami, które organizują wypoczynek dla dzieci. Apelowała, by rodzice sprawdzali organizatorów wypoczynku, a gdy mają jakieś obawy, zgłaszali je do kuratoriów.

Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa przypomniał, że policja cały czas prowadzi kontrole autokarów przewożących dzieci na wypoczynek. Zachęcał rodziców do zgłaszania do policji chęci przeprowadzania takich kontroli. "Drodzy rodzice, żądajcie dokumentów od kierowców, kiedy odprowadzacie swoje pociechy na zorganizowany wyjazd" - mówił Krupa.

Tomasz Krupa przypomniał, że przez ostatnie miesiące policjanci odbywali spotkania zarówno z dziećmi, jak i rodzicami na temat bezpieczeństwa i potencjalnych zagrożeń. Policja zapowiada np. kontrole kierowców oraz patrolowanie miejsc kąpieli nad zbiornikami wodnymi.

Prelekcje na temat bezpieczeństwa prowadzili też strażacy. Zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku Piotr Pietraszko poinformował, że strażacy odbyli 131 takich prelekcji, przyjęli też 135 grup w formie wycieczek, z którymi również rozmawiali o bezpiecznym zachowaniu się. Poinformował, że szczególny nacisk, jeśli chodzi o kontrole, będzie kładziony na obozy harcerskie pod namiotami, czy są organizowane zgodnie ze wszystkimi wymogami w kwestiach bezpieczeństwa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl