Określono zasady obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej

sejmik województwa śląskiego / By Lestat (Jan Mehlich) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4475237

  

Uchwały ws. występowania mieszkańców woj. śląskiego z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą oraz w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami przyjął dzisiaj na ostatniej sesji piątej kadencji samorządu Sejmik Województwa Śląskiego.

Przyjęcie uchwały ws. inicjatywy obywatelskiej to następstwo ustawy z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Znowelizowano wtedy ustawę o samorządzie województwa, nakładając na nie obowiązek stworzenia mechanizmów umożliwiających występowanie mieszkańców regionów z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą.

Sejmik woj. śląskiego w maju ub. roku wprowadził zmiany w statucie województwa, zgodnie z którymi mieszkańcy woj. śląskiego mogą wnosić pod obrady tamtejszego sejmiku projekty własnych uchwał - pod warunkiem zebrania pod każdym 10 tys. podpisów.

W listopadzie ub. roku sejmik przyjął uchwałę ws. zasad i trybu wykonywania inicjatywy uchwałodawczej przez mieszkańców woj. śląskiego – umożliwiającą zastosowanie majowej uchwały.

Uchwała „wykonawcza” z listopada ub. roku została jednak przyjęta na podstawie statutu woj. śląskiego. Ponieważ delegacja statutowa została z niego wykreślona w październiku br., straciła zatem wtedy również moc poprzednia uchwała „wykonawcza” ws. inicjatywy obywatelskiej.

Przyjęta dzisiaj uchwała – realizująca delegację ustawową - określa m.in., że czynności związane z przeprowadzeniem projektu uchwały, jego rozpowszechnianiem, promocją i organizacją zbierania podpisów poparcia wykonuje komitet inicjatywy uchwałodawczej, co najmniej pięcioosobowy, a projekt nie może dotyczyć spraw, dla których obowiązujące przepisy zastrzegają wyłączną właściwość innych podmiotów, którym przysługuje inicjatywa uchwałodawcza.

Kolejne przepisy wskazują m.in. tryb promocji inicjatywy uchwałodawczej, procedurę poparcia projektów uchwał oraz tryb nadania im biegu przez przewodniczącego sejmiku.

Dziś sejmik przyjął również uchwałę ws. zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami woj. śląskiego. W uzasadnieniu wnoszący projekt marszałek woj. śląskiego odwołał się do ustawy o samorządzie województwa, która przewiduje, że „w przypadkach przewidzianych ustawą oraz innych sprawach ważnych dla województwa, mogą być przeprowadzane na jego terytorium konsultacje z mieszkańcami”.

W tym przypadku intencją ustawodawcy było danie obywatelom dodatkowego narzędzia współdecydowania o sprawach ważnych dla woj. śląskiego i jego mieszkańców, a przez to zachęcenie ich do aktywniejszego udziału w życiu publicznym

- napisano w uzasadnieniu.

Marszałek wyjaśnił, że w celu realizacji delegacji ustawowej konieczne jest przyjęcie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami woj. śląskiego. Ustawodawca nałożył tu obowiązek przyjęcia określającej procedury uchwały.

Wypełniająca go wtorkowa uchwała wskazuje m.in., że proces konsultacji inicjuje zarząd woj. śląskiego – na podstawie inicjatywy sejmiku lub własnej. Konsultacje przeprowadzane są (z uwzględnieniem zasad: legalności, prowadzenia ich w dobrej wierze, efektywności, przejrzystości i dokumentowania) w szczególności w formach spotkań, denat lub konferencji bądź przedstawienia opinii pisemnie.

Po zakończeniu konsultacji odpowiednia komórka lub jednostka urzędu marszałkowskiego sporządza projekt informacji z konsultacji. Same konsultacje – mające charakter wyłącznie opiniodawczy – uznaje się za ważne bez względu na liczbę biorących w nich osób, jeżeli zostały przeprowadzane w określony w uchwale sposób.

Dzisiaj przewodniczący Sejmiku Woj. Śląskiego Stanisław Gmitruk poinformował, że w jego dobiegającej końca szóstej kadencji, podczas sześćdziesięciu sesji radni przyjęli łącznie 846 uchwał. Za jedne z najważniejszych uchwał Gmitruk uznał przyjęte w kwietniu 2017 r.: uchwałę antysmogową i program ochrony powietrza dla regionu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polskiego kandydata przesłuchają niebawem

zdjęcie ilustracyjne / dimitrisvetsikas1969 CC0

  

Przesłuchanie polskiego kandydata na komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego przed komisję ds. rolnictwa Parlamentu Europejskiego odbędzie się we wtorek 1 października - wynika z harmonogramu opublikowanego dziś przez PE.

Oznacza to, że Polak będzie jednym z pierwszych kandydatów, którzy będą odpowiadać na pytania eurodeputowanych. Poza komisją ds. rolnictwa pytania będą zadawać mu też europosłowie komisji ds. środowiska.

Przesłuchania kandydatów mają się zacząć w poniedziałek 30 września w Brukseli i zakończyć nieco ponad tydzień później, 8 października.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl