Popiersie Marszałka przekazała Polsce rodzina chorwackiego rzeźbiarza

/ www.zagrzeb.msz.gov.pl

  

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rodzina chorwackiego rzeźbiarza Ivana Mestrovicia podarowała w poniedziałek ambasadzie polskiej w Zagrzebiu gipsowe popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość odbyła się w siedzibie Chorwackiej Akademii Nauki i Sztuki w Zagrzebiu. Rzeźbę przekazali syn i synowa artysty, Mate i Rumjana.

Obecny na tej uroczystości ambasador RP w Zagrzebiu Andrzej Jasionowski podkreślił, że marszałek Piłsudski jest dla Polaków symbolem wolności.

Chciałbym podziękować rodzinie Mestrovicia za ich wielkoduszny dar, dzięki czemu otrzymaliśmy część chorwackiej historii i kultury, wykonanej przez ikonę chorwackiej kultury i sztuki.

– powiedział ambasador Polski dla portalu Nacional.

Mate Mestrović powiedział, że projekt jego ojca miał być ogromną rzeźbą, która miała podkreślić odnawiające się pod rządami marszałka Piłsudskiego państwo polskie.

Rzeźba miała liczyć ponad 25 m wysokości, a łuk triumfalny miał się nad nim wznosić do wysokości – 50 m. Niestety projektu nie udało się zrealizować, ponieważ przyszła II wojna światowa z inwazją nazistowskich Niemiec i bolszewickiego Związku Radzieckiego na Polskę.

– wyjaśnił syn rzeźbiarza.

Z wielkiego projektu pozostały części, rysunki i mniejsze modele. Rzeźba została wykonana na zamówienie Stołecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka powołanego przez Polaków trzy dni po śmierci marszałka Piłsudskiego 12 maja 1935 r. Na lokalizację warszawskiego monumentu wybrano Plac na Rozdrożu. Regulamin zakładał, że pomnik ma być monumentalny, przedstawiać marszałka jako zwycięskiego wodza i twórcę wolnej Polski oraz ma być wyrazem chwały, siły i zwycięstwa. Na konkurs przysłano wiele projektów, ale ponieważ nie udało się wybrać zadowalającego, komitet budowy pomnika zaprosił do drugiego konkursu najlepszych europejskich rzeźbiarzy, m.in. Xawerego Dunikowskiego, Henryka Kunę, Jana Szczepkowskiego, Gustava Vigelanda, Aristide’a Maillola oraz Ivana Mestrovicia.

Konkurs wygrał projekt Mestrovicia, ucznia francuskiego rzeźbiarza Auguste'a Rodina, autora wielu monumentalnych projektów w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiał on marszałka Piłsudskiego na koniu na tle łuku triumfalnego i został pokazany w sierpniu 1939 roku w gmachu Muzeum Narodowego Warszawie. Niestety, realizację budowy pomnika uniemożliwiła wojna, a monument nigdy w Warszawie nie stanął. Dzięki uprzejmości rodziny Mestrovicia od wczoraj gipsowe popiersie można oglądać w Zagrzebiu, a docelowo zostanie ono umieszczone w nowej siedzibie polskiej ambasady w Chorwacji.

W warszawskiej Kordegardzie można było oglądać w tym roku wystawę, na której zaprezentowano projekt posągu konnego Marszałka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl, zagrzeb.msz.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Atak nożowników. Kolejny Ukrainiec w rękach policji

/ http://malopolska.policja.gov.pl/

  

Krakowscy policjanci zatrzymali jeszcze jednego mężczyznę, który ma związek z zaatakowaniem i ugodzeniem nożem 21-letniego studiującego w Krakowie Ukraińca. "Mężczyzna ten podwoził na miejsce przestępstwa swoich kolegów" – powiedział rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

Do zdarzenia doszło tuż przed północą z wtorku na środę na ul. Skarżyńskiego w Krakowie, w pobliżu akademików. Policjanci pod nadzorem prokuratury przez całą noc pracowali zabezpieczając ślady, przesłuchując świadków i przeglądając monitoringi. W środę zatrzymali dwóch 19-letnich Ukraińców pracujących w Polsce, podejrzewanych o ten atak, a później także 21-letniego Ukraińca, który podwiózł ich na miejsce przestępstwa.

Śledczy będą ustalać motywy, którymi kierowali się zatrzymani - najprawdopodobniej w piątek usłyszą oni zarzuty.

Poszkodowany 21-letni student z ranami kłutymi pleców i pośladków trafił do jednego z krakowskich szpitali. Jego stan jest stabilny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl