- Zachodniopomorskie jest liderem, jeżeli chodzi o odsetek zwolnień wystawianych elektronicznie. Jest takim modelowym województwem, ponieważ pokazuje, że dzięki dobrej współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, ale przede wszystkim placówek, które świadczą usługi na terenie województwa możemy osiągnąć taki poziom, który sprawia, że już właściwie możemy powiedzieć, że w Zachodniopomorskiem zadanie, jeśli chodzi o dostosowanie się do tych nowych wymogów, które wchodzą w życie 1 grudnia, mamy wykonane

– powiedział dzisiaj dziennikarzom podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Janusz Cieszyński.

W październiku ze wszystkich wystawianych w województwie zwolnień, tych w formie elektronicznej było blisko 60 proc. Rekordowy pod tym względem był ubiegły tydzień – w okręgu koszalińskim wystawiono blisko 80 proc. e-zwolnień, a w okręgu szczecińskim – prawie 70 proc.

Wiceminister podkreślał korzyści zarówno dla wystawiających, jak i przyjmujących zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej. Zaznaczył, że pacjent, który otrzymuje elektroniczne zwolnienie "nie musi już się z nim udawać do pracodawcy" i "może być spokojny o to, że to zwolnienie samo trafi do jego zakładu pracy", a jeśli pracuje w więcej niż jednym miejscu – do wszystkich jednocześnie. Ponadto – tłumaczył Janusz Cieszyński – nie trzeba pamiętać numeru NIP, a także "skończą się błędy, które czasem się pojawiały", jak brak pieczątki czy niewyraźnie zapisane dane.

Skorzystać mają też lekarze. Jak powiedział wiceminister zdrowia, proces wystawiania zwolnienia lekarskiego będzie znacznie krótszy.

- Widzieliśmy ten system w akcji i wiemy, że to jest kilkanaście do kilkudziesięciu sekund i tak naprawdę to zwolnienie lekarskie jest wystawione

 – mówił Cieszyński. Dodał, że Ministerstwo Zdrowia wraz z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poświęciły rok na wprowadzanie dla lekarzy kolejnych udogodnień. Przypomniał, że możliwe jest wystawianie e-zwolnień przez asystentów medycznych.

Pracodawca z kolei "będzie mógł uzyskać informację o wystawieniu zwolnienia właściwie w chwili jego wystawienia" – zaznaczył wiceminister zdrowia.

- Jeżeli zdecyduje się zintegrować z systemem informatycznym ZUS, to ta informacja będzie mogła być od razu zaczytana do systemu kadrowego

 – dodał.

Cieszyński podkreślił, że ministerstwo przeznaczy dodatkowe pieniądze na "informatyzację, zakup sprzętu i oprogramowania" oraz szkoleń dla asystentów. Przeznaczone zostanie na to 50 mln zł, z czego do woj. zachodniopomorskiego ma trafić około 1 mln 800 tys. zł. Pieniądze będą dystrybuowane przez NFZ.

Asystenci medyczni mogą wystawiać zwolnienia w imieniu lekarzy od 23 października. ZUS prowadzi obecnie szkolenia dla osób, które będą pełnić funkcję asystentów medycznych. Od 1 grudnia 2018 r. obowiązującą formą zwolnienia lekarskiego będzie zwolnienie elektroniczne.