Cztery twitty Trumpa wystarczyły. Prezydent USA ustawił Emmanuela Macrona do pionu

Macron i Trump / Chairman of the Joint Chiefs of Staff CC BY 2.0

  

Donald Trump wrócił już do domu z weekendowych uroczystości we Francji, gdzie wręcz iskrzyło między nim a Emmanuelem Macronem, który wcześniej wyszedł z inicjatywą obrony Europy przed… USA. „Make France great again!” – wbił szpilę francuskiemu liderowi amerykański prezydent na Twitterze. Padło więcej ciosów…

„Emmanuel Macron sugeruje utworzenie własnej armii, by chronić Europę przed USA, Chinami i Rosją. Ale to byli Niemcy w I i II wojnie światowej - jak to wyszło dla Francji? W Paryżu zaczęto się uczyć niemieckiego przed pojawieniem się USA. Płaćcie na NATO lub nie!”

- napisał w pierwszym tweecie amerykański przywódca.

Trump odniósł się również do spraw handlowych."Francja robi doskonałe wina, ale USA też" - zaczął. Stwierdził, że przez wysokie cła Paryż „czyni bardzo trudnym dla USA sprzedaż (amerykańskich) win do Francji”. Według prezydenta Stanów Zjednoczonych jego państwo ułatwia sprzedaż francuskich win i „nakłada bardzo niskie cła”. „Nie jest to uczciwe i musi się zmienić!” - wezwał.

W kolejnym z serii twittów gospodarz Białego Domu ocenił, że we Francji Macron ma „bardzo niskie poparcie” – 26 proc., a bezrobocie w tym kraju jest na poziomie blisko 10 proc. „Próbował po prostu przejść do innego tematu. Nawiasem mówiąc, nie ma kraju bardziej nacjonalistycznego niż Francja, bardzo dumni ludzie - i słusznie!” – napisał.

„Sprawmy, by Francja była znowu wspaniała [„Make France great again”]”

- dodał, nawiązując do swojego hasła z prezydenckiej kampanii wyborczej w 2016 r.

Pałac Elizejski odmówił dziś komentarza do twittów Trumpa. Zaznaczył, że Macron wyraźnie poinformował prezydenta USA o swoim stanowisku, dotyczącym europejskiej armii i obronności podczas sobotniej rozmowy obu przywódców w Paryżu.

Przed sobotnim spotkaniem liderów we francuskiej stolicy Trump napisał tweeta, w którym wypowiedź Macrona o budowaniu europejskiej armii uznał za obraźliwą.

Chodzi o wywiad francuskiego przywódcy wyemitowany 6 listopada dla francuskiego radia Europe1. Macron stwierdził w nim, że „w obliczu Rosji, która znajduje się przy naszych granicach i która udowodniła, że może być groźna, musimy mieć Europę, która się broni bardziej sama, w sposób bardziej suwerenny, nie będąc tylko zależną od Stanów Zjednoczonych”.

W niedzielę Trump, wraz kilkudziesięcioma szefami innych państw i rządów, wziął udział w odbywających się pod paryskim Łukiem Triumfalnym obchodach stulecia zakończenia I wojny światowej.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Po deszczach powstały osuwiska

/ http://kppsp.cieszyn.pl

  

Obfite deszcze spowodowały w środę powstanie dwóch osuwisk w Beskidach. W Lesznej Górnej zwały ziemi zbliżyły się na ok. 50 m do trzech domów. Strażacy zapewnili, że nie są one obecnie zagrożone. W Koniakowie ziemia osunęła się na drogę. Strażacy już oczyścili ją ze zwałów błota i udrożnili.

Rzecznik cieszyńskiej straży pożarnej st. kpt. Michał Pokrzywa poinformował, że w Lesznej Górnej ze skarpy osunęła się ziemia na szerokości ok. 10 m i długości 40 m. "Osuwisko zatrzymało się w odległości ok. 50 m od trzech budynków mieszkalnych. Nie są one bezpośrednio zagrożone" – zapewnił strażak.

W Lesznej Górnej pracowało pięć zastępów strażaków. "Nasze działania polegały na zabezpieczeniu terenu i sprawdzeniu, czy nie powstały nowe pęknięcia, które wskazywałyby na możliwość ponownego przemieszczenia się zwałów ziemi. W tej chwili nie ma tam większego zagrożenia" - powiedział Pokrzywa.

Ziemia osunęła się także w rejonie wyciągu narciarskiego na Ochodzitej w Koniakowie. Błoto zablokowało na pewien czas przebiegającą pod stokiem drogę na długości ok. 100 m. Na jezdni zalegała warstwa ok. 30 cm namokłej ziemi. Z żywiołem walczyło pięć zastępów strażaków. Żeby udrożnić szosę wykorzystano koparkę i ładowarkę.

Strażacy ułożyli na długości 100 m wzdłuż drogi zaporę z 250 worków z piaskiem, aby ziemia nie osunęła się na nią ponownie.

Synoptycy prognozują, że w najbliższych godzinach oraz nocą ze środy na czwartek deszcz w regionie będzie nadal padał, co może się przyczynić do wzrostu zagrożenia powodziowego. Aktualnie pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w całej południowej części województwa: w powiatach bielskim, cieszyńskim, żywieckim i mieście Bielsko-Biała.

Wieczorem poziom ostrzegawczy na południu województwa śląskiego osiągnęła rzeka Wisła w Ustroniu (180 cm). O 3 cm stan ten przekroczyła Biała Wisełka w Wiśle (93cm), o 6 cm Koszarawa w Pewli Małej (156 cm), a o 22 cm Biała w Czechowicach-Dziedzicach (212 cm). 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl