Tusk zwracając się 10 listopada do uczestników Igrzysk Wolności w Łodzi powiedział:

Jeśli Józef Piłsudski i Lech Wałęsa mogli pokonać bolszewików, a obaj mieli o wiele trudniejszą sytuację niż jest dzisiaj, to dlaczego wy nie mielibyście dać rady pokonać współczesnych bolszewików?

Igrzyska Wolności to interdyscyplinarne spotkanie środowisk naukowych, organizacji pozarządowych, polityków i pisarzy.

Kiedy powiedziałem, że Polacy dziś też mogą pokonać współczesnych bolszewików, wszyscy uznali, że to było o PiS. Nawet PiS tak pomyślał. A to było o bolszewikach, o nikim innym – napisał Tusk wczoraj na Twitterze.

Adam Bielan powiedział w Polsat News, iż cieszy się z tego, że Tusk zaczyna wycofywać się ze swoich słów.

Ja nie pamiętam tak haniebnej wypowiedzi w przeddzień Święta Niepodległości polskiego polityka od wielu, wielu lat – podkreślił.

Donald Tusk kilka tygodni temu apelował o jedność tego święta po czym przyjeżdża do Polski (...) i w wigilię święta niepodległości nazywa - nie wiem - rządzących, bolszewikami. Te 5 milionów ludzi, którzy głosowali na Zjednoczoną Prawicę, czy grubo ponad 8 milionów ludzi, którzy głosowali na prezydenta Andrzeja Dudę – powiedział Bielan.

Wicemarszałek Senatu ocenił, że Tusk jest osobą, która zna historię i wie kim byli bolszewicy.

Wie, że doszli do władzy nie w wyniku demokratycznych wyborów, tak jak my, tylko w wyniku rewolucji poprzez terror – podkreślił.