Są zarzuty za udział w walkach w Donbasie

/ 3839153

  

Słowacka policja poinformowała o postawieniu zarzutów wobec Mario R., obywatela Słowacji, aktywnie uczestniczącego od 2015 roku w działaniach bojowych na wschodzie Ukrainy po stronie separatystów. Od 2016 roku na Słowacji jest to czyn karalny.

Wciąż walczącemu w Donbasie oskarżonemu grozi kara od dwóch do ośmiu lat więzienia. Policja podkreśliła w komunikacie, że jest to pierwszy na Słowacji przypadek sformułowania oskarżeń przeciwko osobie, walczącej na terytorium Ukrainy przeciwko tamtejszej armii.

Słowacki kodeks karny został poszerzony w 2016 roku o zakaz udziału z bronią w rękach w walkach po stronie formacji paramilitarnych, gdy prasa ujawniła, że na wschodzie Ukrainy czynią to Słowacy. Karane jest także werbowanie ochotników i finansowe wspieranie, jak również szkolenie w zakresie produkcji lub użycia broni. Karane jest także szkolenie w technikach bojowych.

Rzeczniczka prokuratury generalnej Andrea Predajniova przekazała słowackim mediom, że śledztwo rozpoczęło się w styczniu 2017 roku i po sprawdzeniu wszystkich informacji zostało przekazane formacji antyterrorystycznej policji, która prowadziła postępowanie zakończone zaocznym postawieniem zarzutów.

Głównym źródłem informacji o udziale w walkach w Donbasie Maria R. był jeden z blogerów, który ujawnił jego personalia, kryminalną przeszłość oraz zdjęcia z sieci społecznościowych, na których widać go z bronią i w towarzystwie separatystów. Bloger ujawnił także, że najemnik w listach elektronicznych groził mu śmiercią.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nowe taśmy! Co prezes NIK K. Kwiatkowski mówił o sędziach? "W du**ch im się poprzewracało"

Krzysztof Kwiatkowski / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Portal tvp.info ujawnil kolejne nagrania - tym razem z restauracji Amber Room z 10 czerwca 2014 r. Na taśmach słyszymy głosy ówczesnego najbogatszego Polaka Jana Kulczyka i prezesa NIK-u Krzysztofa Kwiatkowskiego, którzy rozmawiają między innymi o prywatyzacji spółki Ciech. W pewnym momencie Kwiatkowski pokusił się również o ocenę pracy sędziów. - Niestety im się w du**ch poprzewracało trochę… – mówi prezes NIK do Kulczyka.

Portal tvp.info dotarł do nagrań z rozmowy między Janem Kulczykiem a Krzysztofem Kwiatkowskim, która dotyczyła prywatyzacji spółki Ciech. 

Stenogram z rozmowy Kulczyk-Kwiatkowski z czerwca 2014 r.:

JAN KULCZYK:  Jak się cieszę, że zacząłem normalnie, ta sprzedaż tego Ciechu taki był… wszyscy odebrali to…

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Patrzyłem na to jak na papierek lakmusowy, jak się zachowają co poniektórzy 

JAN KULCZYK: Czyli teraz już krótko mówiąc – można 

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Normalnieje 

JAN KULCZYK: Teraz już, bo ja myślę, że i Donald i wszyscy zobaczyli, że nie będzie z tego tytułu miał jatki

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Rozmawiałem z Wojtkiem Karpińskim i on mówi: Jestem ciekaw reakcji, bo Donald mi dał zieloną rękę, ale mówi – no zobaczymy, jak to pójdzie (śmiech) 

JAN KULCZYK: Że dał zielone światło? 

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Tak, dał mu zielone światło, ale jednocześnie mówił „bierzesz to na własną głowę” no. Jak to Donald. 

Później w czasie rozmowy w Amber Room Kwiatkowski pokusił się o szczerą ocenę pracy sędziów.

Ja bym powiedział tak (…) środowisko sędziowskie mi groziło protestami, że jak śmiem w ogóle wprowadzać możliwość oceny pracy sędziego. Ja mówię: a które środowisko nie podlega ocenie? (…) prowadzone przewlekle postępowanie czy nie prowadzone? Niestety im się w d**ach poprzewracało trochę…

– mówi Kwiatkowski do Kulczyka.

Fot./screen/tvp.info

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl