Odrestaurowano barokową ambonę w zabytkowym kościele z Rogowa

/ ImreKissderivative work: Jackzor [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

  

Zakończyły się prace konserwatorskie drewnianej, barokowej ambony w zabytkowym XVIII-wiecznym kościele z Rogowa. To kolejny etap prac konserwatorskich w jednym z najcenniejszych obiektów, znajdujących się w Parku Etnograficznym w Tokarni (Świętokrzyskie).

Modrzewiowy kościół z Rogowa jest darem Kurii Diecezjalnej w Kielcach dla Muzeum Wsi Kieleckiej. Unikatowy zabytek został przeniesiony do skansenu w Tokarni w 1996 r., a udostępniono go zwiedzającym w 2002 r.

Ostatnie prace konserwatorskie przy kościelnej ambonie prowadzono kilkanaście lat temu, a w ciągu kilku miesięcy tego roku obiekt przeszedł pełną konserwację.

Jak poinformowała kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej Beata Ryń, poprawiono konstrukcję ambony oraz uzupełniono ubytki w marmoryzacji i w srebrzeniu elementów snycerskich.

Ambona jest podwieszona przy pilastrze, oddzielającym prezbiterium od nawy kościoła. Składa się z korpusu – pełniącego rolę mównicy, do którego prowadzą siedmiostopniowe schody i nawieszonego nad nim baldachimu. Korpus ambony ma wyraźnie zaznaczony brzusiec, który pokryty jest srebrzoną dekoracją snycerską. Powierzchnię ambony pokrywa polichromia w formie marmoryzacji, o ciemno-niebieskich żyłkach na jasno-niebieskim i zielonym tle. Podniebienie baldachimu zdobi malowidło przedstawiające Ducha Świętego.

Realizacja prac konserwatorskich była możliwa dzięki 32,5 tys. zł dofinansowania, jakie Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało w ramach programów ministra kultury.

To kontynuacja prac podjętych w kościele z Rogowa w 2014 r., które także zostały wsparte dotacjami resortu kultury. Wówczas odnowiono ołtarze boczne i obraz św. Mikołaja. Podczas prac na mensie ołtarza św. Jana Nepomucena odkryto m.in. pięć żółtych sześcioramiennych gwiazd symbolizujących świętego, wizerunek hostii z kielichem oraz ślady marmoryzacji i kwiatowych girland. W drugim ołtarzu z obrazem ukrzyżowania odkryto chrystogram +IHS+ otoczony wieńcem z kwiatów.

W 2017 r. zakończyła się konserwacja ołtarza głównego kościoła, poprzedzona badaniami technologicznymi, ikonograficznymi i historycznymi. Podczas prac odkryto oryginalne XVIII-wieczne złocenia, które zachowały się m.in. w kapitelach kolumn, uszakach i elementach tabernakulum. Prace konserwatorskie objęły także obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem – tam ujawniono m. in. pierwotną kolorystykę ołtarza. Zamontowano także korbę i linę do podnoszenia obrazu.

Ryń podkreśliła, że kościół nie wymaga już pilnych prac konserwatorskich, ale jako zabytek, wymaga stałej opieki konserwatorskiej. - Własnymi siłami chcielibyśmy jeszcze odrestaurować drogę krzyżową, pomalować ściany – dodała.

Zaznaczyła, że muzeum zastanawia się nad podjęciem prac związanych z odnowieniem kościelnych organów, które są obecnie zdekompletowane. Instrument jest przechowywany – w częściach – w pracowniach konserwatorskich placówki. "Należałoby odtworzyć pewne ich elementy, a bardzo kosztowna będzie sama dokumentacja tych prac" – zauważyła Ryń.

Marzeniem jest, by te stare organy kiedyś zagrały. Tym bardziej, że kościółek jest konsekrowany, odbywają się nim nabożeństwa. Bardzo chętnie biorą w nim śluby cudzoziemcy

– zaznaczyła Ryń.

Zabytkowy kościół szpitalny z Rogowa powstał w 1763 r. z fundacji podkanclerzego wielkiego koronnego Michała Wodzickiego, biskupa przemyskiego. Wyposażenie świątyni jest w stylu rokokowym i pochodzi głównie z XVIII w. Znajdujący się w ołtarzu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzi z drugiej połowy XVIII w. i według podań uznawany jest za cudowny.

Park Etnograficzny w Tokarni jest położony w gminie Chęciny przy drodze krajowej nr 7 Warszawa-Kraków. Zajmuje obszar około 65 ha, ze stałymi ekspozycjami budownictwa wiejskiego, małomiasteczkowego i dworskiego. Znajduje się tam kilkadziesiąt przeniesionych z regionu świętokrzyskiego obiektów, m.in.: dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Dębna, spichlerz ze Złotej, kuźnia, liczne zagrody i chałupy.

Wszystkie obiekty są wyposażone w typowe meble i narzędzia codziennego użytku, a wnętrza udostępniono do zwiedzania.

Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczęło działalność w 1977 r. W jego skład, poza skansenem, wchodzą: Dworek Laszczyków w Kielcach, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz pojedyncze obiekty w Bodzentynie i Szwarszowicach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Demokraci chcą sankcji na Rosję

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com

  

Przywódca Demokratów w Senacie Chuck Schumer wezwał sekretarza stanu Mike'a Pompeo i sekretarza skarbu Stevena Mnuchina do nałożenia sankcji na Rosję w związku z pogłoskami, iż ponownie usiłuje się mieszać się w wybory prezydenckie w USA - poinformował w portal internetowy Politico.

W liście wystosowanym przez Schumera oraz dwóch innych senatorów demokratycznych Roberta Menendeza i Sherroda Browna, który uzyskało Politico, wezwano do "natychmiastowego i energicznego zastosowania sankcji wobec rządu Federacji Rosyjskiej i rosyjskich czynników odpowiedzialnych za taką ingerencję, a także wobec osób ich wspierających".

Senatorzy podkreślili, że "nie ma w istocie poważniejszego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego niż stwarzane przez tych, którzy systematycznie podważali zaufanie i skuteczne funkcjonowanie naszych demokratycznych wyborów".

W ub. tygodniu dzienniki "New York Times" i "Washington Post" poinformowały, że funkcjonariusz wywiadu USA wysokiej rangi oświadczył przed komisją ds. wywiadu Izby Reprezentantów, iż Rosja ingeruje w tegoroczną kampanię przed wyborami prezydenckimi aby spowodować kolejny wybór Donalda Trumpa.

Trump, który wielokrotnie kwestionował informacje dostarczane mu przez amerykańskie organizacje wywiadowcze, miał zareagować gniewnie na te doniesienia.

W ub. tygodniu prezydent mianował Richarda Grenella, obecnego ambasadora USA w Niemczech i bliskiego sojusznika politycznego, na stanowisko p.o. szefa amerykańskich służb wywiadowczych. Zastąpił on na tym stanowisku Josepha Maguire'a, którego Trump zwolnił po jego zeznaniach w Izbie Reprezentantów podczas procedury impeachmentu.

Sprawa tzw. "Russiagate", czyli zarzucanych Trumpowi i jego współpracownikom bliskich kontaktów z Rosją, była jednym z powodów poważnych problemów politycznych Trumpa na początku kadencji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts