Wojewódzkie uroczystości z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Opolu rozpoczęła uroczystość odsłonięcia na gmachu urzędu wojewódzkiego pamiątkowej tablicy z "Dekalogiem Polaka", którego autorem jest Zofia Kossak-Szczucka. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do opolskiej katedry, gdzie odprawiono mszę za ojczyznę. Po nabożeństwie, na Placu Wolności odbyła się główna część wojewódzkich obchodów dzisiejszego święta.

Wiceminister Ociepa swoje wystąpienie rozpoczął od przeczytania historycznej depeszy Józefa Piłsudskiego z deklaracją utworzenia wolnego państwa polskiego adresowanej do wszystkich państw.

Następnie przypomniał, że wskrzeszenie Polski po 123 latach niewoli było możliwe zarówno dzięki uczestnikom powstań, którzy nie pozwalali zapomnieć światu o aspiracjach Polaków, jak i pozytywistów, budujących fundamenty pod polski przemysł, naukę, kulturę i oświatę.

Jakie lekcje dają nam nasi przodkowie? Że państwa nie można budować tylko odgórnie, że nie możemy biernie czekać, aż ktoś za nas zbuduje silną Polskę, że państwo buduje się w nas

- podkreślił Ociepa.

Wojewoda opolski Adrian Czubak przypomniał, że chociaż Polska odzyskała niepodległość sto lat temu, to od tego czasu Polacy nie raz musieli jej bronić, często za cenę własnego życia i odczytał okolicznościowy list premiera Mateusza Morawieckiego.

Sto lat temu spełniło się marzenie pokoleń Polaków. Odrodziła się wolna Rzeczpospolita. Rok 1918 był dla naszego narodu świtem, który rozjaśnił długą, bo trwającą 123 lata, noc zniewolenia. Entuzjazm i nadzieja związane z odzyskaniem wolności ogarnęły wówczas polskie miasta, miasteczka i wsie. Po stu latach od tamtych wydarzeń pragnąłbym, by podobna radość wypełniła serca wszystkich Polaków. Dziś na obchodach jubileuszu niepodległej nie może zabraknąć naszej wdzięczności wobec ojców i bohaterów polskiej wolności. Wobec tych, którzy w 1918 roku podjęli się arcytrudnego zadania - odbudowy Polski po wojnie i polskiej państwowości po latach zaborów. Ale też musimy dziś pamiętać o całym dziedzictwie pokoleń, które od wieków budowały naszą Polskę pracą i krwią

- napisał premier Morawiecki.

W swoim wystąpieniu prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zwrócił uwagę na nowy wymiar patriotyzmu. "Dzisiaj mamy wolną Polskę - dom, w którym możemy robić to, o co walczyły wcześniejsze pokolenia, często oddając za to życie. Myślę tu także o tych, którzy walczyli o nią w 1939 roku i o tych, którzy w 1945 roku nie wrócili do domów, by nadal walczyć o wolność i o uczestnikach wydarzeń 1970, czy 1980 roku. Szanujmy Polskę, okazując szacunek jej instytucjom (...) Dzisiaj być patriotą, to służyć Polsce, służyć państwu swoją pracą i obywatelską postawą" - powiedział Wiśniewski.