"Serce Łodzi" przyznane trzem osobom

/ youtube.com/Archidiecezja Łódzka (screenshot)

  

Przedstawiciele wspólnot wyznaniowych: katolickiej, ewangelickiej i żydowskiej uhonorowani zostali pośmiertnie nagrodą "Serce Łodzi". Dorocznym wyróżnieniem honorowane są osoby lub instytucje, które "oddają swoje serce miastu i jego mieszkańcom".

Nagroda przyznawana jest przez członków kapituły złożonej z duchownych czterech wyznań: Kościoła rzymskokatolickiego w Łodzi, Gminy wyznaniowej żydowskiej w Łodzi, Katedralnej parafii prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Łodzi i Parafii ewangelicko-augsburskiej św. Mateusza w Łodzi.

W tym roku kapituła zadecydowała, aby w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości "Serce Łodzi" przyznać pośmiertnie przedstawicielom łódzkich wspólnot wyznaniowych: katolickiej, ewangelickiej i żydowskiej, którzy "w okresie walki o niepodległość i tuż po jej odzyskaniu, zatroszczyli się, by Łódź i jej mieszkańcy w bezpieczny sposób mogli skorzystać z daru wolności".

Każda ze wspólnot wybrała jednego, charakterystycznego dla ówczesnych czasów przedstawiciela, który jest symbolem zaangażowania na rzecz wolności i poprawy bytu łodzian okresu odzyskania wolności.

Wspólnota łódzkich ewangelików wskazała ks. Rudolfa Gundlacha, proboszcza Parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy w Łodzi, prezesa i działacza licznych organizacji dobroczynnych w Łodzi. Zmarł na atak serca w październiku 1922 roku, pełniąc obowiązki duszpasterskie – udawał się tramwajem do chorego. W prasowym nekrologu napisano wówczas – "Łódź straciła człowieka, o którym pamięć nie wygaśnie i którego trudno będzie zastąpić". Miał 72 lata, został pochowany na części ewangelickiej Starego Cmentarza w Łodzi.

Katolicy wybrali ks. prałata Wincentego Tymienieckiego, ówczesnego proboszcza Parafii św. Stanisława Kostki w Łodzi, wiceprzewodniczącego Głównego Komitetu Obywatelskiego, zaangażowanego szczególnie w pomoc osobom bezdomnym. W kwietniu 1921 roku został powołany na pierwszego biskupa diecezjalnego diecezji łódzkiej. Zorganizował kurię, seminarium duchowne, sąd kościelny oraz kapitułę katedralną. Rozwinął działalność charytatywną i oświatową wśród robotników. W 1923 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w sierpniu 1934 roku w Łodzi w wieku 63 lat.

Z kolei wspólnota łódzkich Żydów wskazała Filipa Śmiłowskiego – żołnierza Wojska Polskiego, zasłużonego w licznych walkach o niepodległość Polski, odznaczonego pośmiertnie Virtuti Militari V klasy i Krzyżem Niepodległości. W lutym 1920 r. pod Stodoliczami (dzisiejsza Białoruś) rozbił na czele swojej kompanii oddział bolszewicki, wziął jeńców i broń. Za wykazane męstwo mianowano go kapitanem. W pierwszych dniach czerwca 1920 r. w boju pod Mozyrzem pocisk armatni trafił go w obie nogi. Żołnierze usiłowali go ratować, lecz w czasie próby zabrania go z przedpola jeden poległ, a drugi został ranny. Śmiłowski rozkazał, by pozostawiono go na polu bitwy, a sam – by uniknąć niewoli bolszewickiej – zastrzelił się. Miał 27 lat.

Nagrodę, którą jest miniatura dzwonu "Serce Łodzi" wręczona została w niedzielę duchownym stojącym na czele wspólnot wyznaniowych podczas "Wieczoru uwielbienia" połączonego z modlitwą ekumeniczną w ewangelickim kościele św. Mateusza w Łodzi.

"Serce Łodzi" to dzwon, który łódzka archikatedra otrzymała w 2012 r. Jest wzorowany na swym poprzedniku "Zygmuncie", którego w czasie II wojny światowej ukradli Niemcy. Dzwon trafił na katedralną wieżę w czerwcu 2012 r., w 25. rocznicę wizyty w Łodzi papieża Jana Pawła II. Ma rozbrzmiewać w wyjątkowych sytuacjach związanych m.in. z wielkimi wydarzeniami historycznymi oraz uroczystościami kościelnymi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Putin ostrzega przed drugą Srebrenicą

Graffiti w miejscowości Travnik / Dans [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że w razie przejęcia przez siły ukraińskie kontroli nad granicą w Donbasie dojdzie tam do - jak to ujął - "Srebrenicy". Odwołał się w ten sposób do masowych mordów muzułmańskich mieszkańców Srebrenicy w byłej Jugosławii

Putin we wtorek na spotkaniu z Radą Praw Człowieka - ciałem konsultacyjnym przy prezydencie Rosji - wspomniał o poniedziałkowych rozmowach w Paryżu podczas szczytu "czwórki normandzkiej" (Ukraina, Francja, Niemcy, Rosja). Przekazał, że z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim rozmawiał tam o możliwym prześladowaniu mieszkańców "republik ludowych", czyli struktur powołanych w Donbasie przez prorosyjskich separatystów. "Do tej pory nie przyjęto (na Ukrainie) ustawy o amnestii (dla separatystów)" - podkreślił.

Strona ukraińska cały czas podnosi kwestię, by dać im możliwość zamknięcia granicy przy pomocy wojsk

- mówił Putin.

"Wyobrażam sobie, co dalej się zacznie - będzie Srebrenica i tyle

- dodał.

Gospodarz Kremla przekonywał, że "było widać, jak prezydent Zełenski prowadzi dyskusje z separatystami" i że "jest jasne, kto z nich jest silniejszy".

Kto będzie dowodził nacjonalistami, kiedy wejdą na te terytoria (do Donbasu) bez zapewnienia ludziom gwarancji?

 - pytał.

Strona ukraińska w rozmowach o uregulowaniu konfliktu w Donbasie nalega, by zanim na terenach opanowanych przez separatystów zorganizowane zostaną wybory lokalne, władze ukraińskie odzyskały kontrolę nad granicą z Rosją. Moskwa uważa, że kolejność ta powinna być odwrotna. Władze Rosji nalegają także, by Kijów podjął negocjacje bezpośrednio z separatystami.

Według dziennika "Kommiersant" Rosja chce także, by zakaz pociągania separatystów do odpowiedzialności karnej został zagwarantowany na poziomie ustawodawstwa Ukrainy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl