Świętujemy niepodległość w Wilnie

  

Nasze Kresy Wschodnie to ziemie uświęcone krwią wielu męczenników, którzy ponosili w ostatnich dwóch wiekach śmierć za wolną i niepodległą ojczyznę. Szczególnymi miejscami są Wilno i Lwów. W tych dniach wspominamy mieszkańców kresowych stanic, ich daninę krwi oraz ich zaangażowanie na rzecz wolnej Polski.

Na Wileńszczyźnie przez naszych rodaków organizowanych jest wiele uroczystości upamiętniających dni, w których odzyskiwaliśmy przed stu laty niepodległość. W wileńskiej katedrze zostanie odprawiona msza św. w języku polskim. Przez lata organizowanie takiego nabożeństwa okazywało się niemożliwe. Na szczęście widzimy zmiany.

W niektóre z rocznicowych inicjatyw włączyliśmy się wraz z kibicami. W Wilnie w tych dniach listopadowych gości wiele grup kibicowskich. W piątek rozpoczęliśmy objazd Wileńszczyzny z grupą fanów Lecha Poznań, którzy w Wielkopolsce poprzez swoje fankluby zebrali mnóstwo artykułów spożywczych, chemicznych, a także artykułów szkolnych i zabawek. Pozwoliło nam to przygotować ok. 200 paczek, które zostawimy w darze uczniom szkoły w Mościszkach oraz dzieciom i młodzieży związanym ze wspólnotą Miłosierdzia Bożego w Solecznikach. Do ekipy kibiców Lecha, którzy zawożą dary, dołączyli w tym roku prof. Waldemar Handke, byli działacze podziemnej Solidarności z regionu pilskiego i przedstawiciele Grup Modlitewnych Ojca Pio. W sobotę dołączyli do nas dziennikarze Radia Poznań z Piotrem Świątkowskim na czele oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, który dołączył do wspierających kolejną już naszą akcję na rzecz rodaków na ­Kresach.
Nasze wspólne z Polakami na Wileńszczyźnie spotkania wypełnią wykłady związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości, spotkania ze środowiskami patriotycznymi i msze św. Chcemy także obdarować kilka szkół książkami o historii Polski w XX w. Odwiedzimy polskie cmentarze w Oranach, Koleśnikach, Ejszyszkach, Butrymańcach i Turgielach. Pomodlimy się w Koniuchach i przy „Sercu dla Inki”, które zostawiliśmy w butrymańskiej świątyni tego lata podczas Pieszej Pielgrzymki z Suwałk do Ostrej Bramy. To będzie niezwykły czas dziękczynienia za niepodległość, za polski naród, który tworzy wspólnotę ludzi wolnych ponad granicami.

W tym miejscu kolejny raz już dziękuję Klubom „Gazety Polskiej” i naszym Czytelnikom, którzy wytrwale wspierają na różny sposób naszą działalność. Chociaż fizycznie nie będzie was z nami na Wileńszczyźnie, będziecie obecni tam duchowo, także w naszej modlitwie przed tronem Pani Ostrobramskiej. Nie ustawajmy w naszych wspólnych działaniach. Wspierajmy patriotyczną młodzież, także tę na Kresach, ziemiach utraconych. Wspierajmy młodzież u nas, bo widzimy, jak wielu polityków próbuje w tych listopadowych dniach na różne sposoby wykorzystywać i rozgrywać ich patriotyzm. Młodzi ludzie kochający Polskę są dla nas nadzieją, że wartości mobilizujące przez wieki wszystkich tych, którzy upominali się o naszą niepodległość, zostaną przeniesione na przyszłe pokolenia. Dla tych młodych warto żyć!

Wiele dobrych natchnień w aktywności na rzecz naszej ukochanej Ojczyzny życzę wam w tych dniach, Drodzy Czytelnicy! Niech żyje Polska!

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts