Zamieszanie w niemieckiej polityce? Seehofer chce odejść z CSU i MSW

Horst Seehofer zamierza w przyszłym roku ustąpić ze stanowisk szefa bawarskiej CSU i ministra spraw wewnętrznych w rządzie federalnym- podała agencja dpa. O swoich planach Seehofer miał poinformować w niedzielę wieczorem ścisłe kierownictwo partii.

flickr.com/I Michael Panse/creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Nowy szef CSU ma zostać wybrany podczas kongresu partii na początku przyszłego roku. Nie ma konkretnej daty ustąpienia Seehofera ze stanowiska federalnego ministra spraw wewnętrznych. Dał on jednak w niedzielę wyraźnie do zrozumienia, że jeśli już nie będzie szefem partii, to tym samym nie może dłużej piastować urzędu ministra w rządzie federalnym.

2019 będzie rokiem odnowy CSU

- cytuje wypowiedź Seehofera agencja dpa, powołując się na relacje uczestników niedzielnej narady w Monachium.

W najbliższych dniach 69-letni Horst Seehofer ma oficjalnie poinformować o swych politycznych planach.

Jak podkreśla niemiecka agencja, zapowiadane dymisje Seehofera to efekt najgorszego od 1950 roku wyniku CSU w niedawnych wyborach do parlamentu regionalnego Bawarii i zmasowanej krytyki z szeregów własnej partii.

W wyborach do bawarskiego parlamentu CSU zdobyła 37,2 proc. głosów. Dla ugrupowania, które od kilkudziesięciu lat dominuje w lokalnej polityce i wcześniej rządziło w Bawarii samodzielnie, oznaczało to utratę większości absolutnej i konieczność szukania koalicyjnego partnera. W sprawie utworzenia koalicyjnego rządu w Bawarii CSU porozumiała się z inną centroprawicową partią, Wolnymi Wyborcami (FW).

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#CSU #Horst Seehofer #rząd #Niemcy #Bawaria #odejście

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo