Kwiaty przed Ścianą Straceń w Auschwitz

Kwiaty i znicze złożyły władze Oświęcimia oraz dyrekcja Muzeum Auschwitz w Święto Niepodległości przed Ścianą Straceń w byłym niemieckim KL Auschwitz. Obóz jest symbolem martyrologii naszego narodu. Niemcy zamordowali w nim ok. 70 tys. Polaków.

Auschwitz
twitter.com/AuschwitzMuseum

W niedzielę minęła także 77. rocznica pierwszej egzekucji przy Ścianie Straceń. 11 listopada 1941 r. Niemcy zastrzelili 76 osób, niemal wyłącznie Polaków. Tego dnia prawdopodobnie zabili jeszcze 80 Polaków przywiezionych z aresztu śledczego w Mysłowicach.

Podczas istnienia obozu Niemcy zgładzili przed Ścianą Straceń co najmniej kilka tysięcy osób. W zdecydowanej większości byli to Polacy. Egzekucje przeprowadzali w tym miejscu do końca 1943 r. W lutym następnego roku ściana została rozebrana.

Po złożeniu kwiatów w Miejscu Pamięci odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Księży Salezjanów.

Oświęcimianie świętowali rocznicę odzyskania niepodległości także uczestnicząc m.in. w paradzie, która przeszła ulicami miasta, oraz wspólnie śpiewając patriotyczne pieśni.

W Żywcu z okazji Święta Niepodległości w konkatedrze odprawiono mszę w intencji Ojczyzny. W tym mieście niepodległość przyszła już na przełomie października i listopada 1918 r. 30 października grupa mieszczan rozbroiła magistrackich wartowników. Następnego dnia na rynku zebrała się duża grupa żywczan gotowych do walki. Po negocjacjach wojska austriackie złożyły broń, a żołnierze, głównie Rumuni i Węgrzy, otrzymali żołd i opuścili miasto. (PAP)

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Auschwitz #kwiaty

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo