"Przydarzyło się coś wyjątkowego"

/ poznan.uw.gov.pl

  

Przydarzyło się nam coś absolutnie wyjątkowego: doczekaliśmy stulecia Niepodległej – mówił w Poznaniu w trakcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. 11 listopada to w Poznaniu także lokalne święto, imieniny ulicy św. Marcin.

Oficjalne, wojewódzkie uroczystości związane z obchodami stulecia odzyskania niepodległości - "Piknik historycznym 1918-2018" - zorganizowano na pl. Wolności w Poznaniu.

Na uroczystościach organizowanych przez wojewodę wielkopolskiego pojawili się m.in. przedstawiciele lokalnych władz z prezydentem miasta Jackiem Jaśkowiakiem (PO). Nie było goszczącego w Poznaniu na zaproszenie prezydenta Jaśkowiaka byłego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Jak powiedział w swoim przemówieniu wojewoda Zbigniew Hoffmann, "wszyscy mamy poczucie, że tegoroczny 11 listopada nie jest zwyczajnym świętem".

- Przydarzyło się nam coś absolutnie wyjątkowego: doczekaliśmy stulecia Niepodległej. Dziś w sposób szczególny splata się radość i duma, nadzieja i miłość, wdzięczność i zobowiązanie. W jakiejś mierze wszystkie te uczucia są nam oczywiście znane z własnego życia, ale rzadko kiedy doświadczamy ich jednocześnie z taką intensywnością, jak dzisiaj

– powiedział.

Jak podkreślił, każdy z nas jest świadom, że osobiste szczęście nie wystarcza, "jeśli nie jest zakotwiczone we wspólnocie, jeżeli nie może rezonować i dopełniać się społecznie".

- Wdzięczni zatem jesteśmy tym wszystkim, którzy - dzieląc się swoimi talentami i pracą - budowali zręby wolnego, suwerennego kraju; znanym i nieznanym rodakom, którzy za wolną Polskę gotowi byli ofiarować własne życie i ponieść najwyższą ofiarę dla ojczyzny

- mówił.

- Ceniąc i sławiąc dary przeszłości, musimy rozumieć, co jesteśmy winni minionym i przyszłym pokoleniom. Aby ta refleksja była możliwa i wypełniła się sensem odczutym przez umysły i serca, musimy zdefiniować sobie pojęcie wolności i ojczyzny. To słowa, którymi łatwo obracamy, lecz zbyt często nie odnoszą się do przepracowanych terminów i przekonań

– dodał Zbigniew Hoffmann.

Wojewoda w trakcie uroczystości oddał salwę z armaty tzw. prawosławnej. Odczytany został apel poległych.

W programie "Pikniku historycznego 1918-2018", obok oficjalnej części obchodów i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, znalazł się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych i przygotowane specjalnie na stulecie prezentacje grup rekonstrukcyjnych. Tłumy zgromadzone na placu i w jego okolicach mogły podziwiać defiladę oraz prezentację historycznego sprzętu wojskowego.

Szczególną atrakcją przygotowaną na finał obchodów będzie mapping z muzyką na żywo "Wielkopolska wiktoria". Multimedialne widowisko wyświetlane na gmachu Arkadii ma w nowoczesny sposób przedstawić historię powstania wielkopolskiego. Autorem obrazów, które zobaczą widzowie, jest Piotr Szabliński.

Od ponad 20 lat w stolicy Wielkopolski 11 listopada, poza świętem niepodległości, obchodzony jest także jako imieniny ulicy Święty Marcin. Głównym elementem imprezy jest tradycyjny korowód, który poprowadził święty Marcin na koniu. W trakcie całodniowego świętowania zaplanowano szereg występów, koncerty i warsztaty. Nie zabrakło stoisk z rękodzielnictwem oraz z tradycyjnymi rogalami świętomarcińskimi. W programie znalazł się też m.in. pokaz filmów o dawnym Poznaniu. Wydarzenie zwieńczy wieczorny koncert Lao Che i pokaz laserowy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Przez epidemię brytyjskie rolnictwo czekają trudne czasy. „Nie będzie owoców i warzyw w sklepach”

/ pixabay.com

  

Brytyjskie rolnictwo czekają trudne dni. Okazuje się, że przez epidemię koronawirusa nie będzie miał kto zebrać plonów. Pandemia zakłóciła pracę linii lotniczych, sprawiła, że wiele państw zamknęła swoje granice oraz spowodowała, że wiele osób po prostu boi się wyjeżdżać za granicę.

Zbiory warzyw i owoców w państwach Europy Zachodniej od lat opierają się na pracy robotników tymczasowych z biedniejszych państw, zarówno z UE, jak i spoza Wspólnoty. Od pewnego czasu są z tym jednak coraz większe problemy. Rozwój gospodarczy Polski i reszty państw Europy środkowo-wschodniej sprawił, że coraz mniej osób uważa pracę na zachodnich farmach za odpowiednio atrakcyjną finansowo. W Wielkiej Brytanii nałożyło się na to również zamieszanie wokół Brexitu. 

Prawdziwą tragedię spowodowała jednak epidemia Covid-19. Zakłóciła pracę linii lotniczych, sprawiła, że wiele państw zamknęła swoje granice oraz spowodowała, że wiele osób po prostu boi się wyjeżdżać za granicę. "Guardian" informuje, że efektem tego jest to, że do pracy na brytyjskich farmach w tym sezonie brakuje aż 90 tysięcy osób. Najgorsza sytuacja jest w przemyśle owocowym – tutaj aż 98% siły roboczej stanowią obcokrajowcy. 

Sytuacja jest poważna. Niektóre zbiory zaczynają się bowiem już za kilka tygodni. Jeżeli do tego czasu właścicielom farm nie uda się znaleźć pracowników, to plony mogą się zmarnować, co przełoży się na braki w zaopatrzeniu.

„Nie będzie owoców i warzyw w sklepach”

- stwierdziła Stephanie Maurel z organizacji Concordia

 „Szparagi i fasola zaczynają się za kilka tygodni, ogórki na początku kwietnia, pomidory przez cały rok"

- dodała.

Chcąc poradzić sobie z widmem braku pracowników właściciele farm usiłują rekrutować pracowników branży gastronomicznej, która z powodu koronawirusa spotkała się z falą zwolnień. Wątpliwe jednak aby to wystarczyło. Większe farmy wynajmują loty czarterowe, które mają przywieźć robotników z np. Ukrainy czy Białorusi, ale to bardzo drogie rozwiązanie, godzina lotu takiego samolotu na jedną osobę to ok. 250 funtów. Przedstawiciele organizacji zrzeszających rolników coraz częściej mówią, że w poniesieniu kosztów tych lotów powinien pomóc rząd. 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Guardian, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts