To ostatnie dni, by dołączyć do uczestników Wielkiego Wyjazdu na Węgry, organizowanego przez kluby „Gazety Polskiej”. Wśród gości jadących do Budapesztu będzie Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

15 marca 1848 r. rozpoczęła się rewolucja na Węgrzech, która miała doprowadzić do wyzwolenia kraju spod panowania austriackiego. Dzień 15 marca stał się na Węgrzech świętem narodowym. W tym dniu odbywają się liczne uroczystości państwowe, mające upamiętnić bohaterów, w tym również Polaków, którzy zginęli w walkach o wolność. Dlatego kluby „Gazety Polskiej” organizują Wielki Wyjazd na Węgry.

Będziemy uczestniczyli w tych uroczystościach, w ten sposób zademonstrujemy naszą przyjaźń, nasze poparcie dla Węgrów i polityki premiera Viktora Orbána!

Kluby „Gazety Polskiej” zaprosiły do współpracy Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Stowarzyszenie Solidarni 2010.

Z Warszawy do Budapesztu wyjeżdżamy 14 marca wieczorem pociągiem PKP Intercity. Jedziemy przez: Kraków, Tarnów i Nowy Sącz – w tych miastach możemy się zatrzymać i zabrać chętnych. Pociąg pomieści 780 osób, ale jeżeli zajdzie taka potrzeba, zorganizujemy dodatkowe miejsca.

Koszt przejazdu to 340 zł od osoby.

Wszystkich, którzy chcą wziąć udział w wyjeździe, prosimy o wpłaty na specjalne konto:
PKO SA 82 1240 5963 1111 0010 3867 3017
Niezależne Wydawnictwo Polskie sp. z o.o., ul. Filtrowa 63/43, 02-056 Warszawa


W treści przelewu proszę podać: imię, nazwisko oraz dodatkowo w tytule:
WIELKI WYJAZD NA WĘGRY + miasto, w którym chcą Państwo wsiąść do pociągu.


Uwagi dotyczące wyjazdu proszę zgłaszać pod adresem: solidarnosczwegrami@gazetapolska.pl. Na stronie: www.wielkiwyjazdnawegry.pl na bieżąco piszemy o przygotowaniach. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 518 537 580.

Na uczestników wycieczki czekają naprawdę tanie noclegi w cenie 2000 forintów (28 zł) na jedną osobę w pokojach jedno- i dwuosobowych!Szczegółowy program uroczystości:

Spotykamy się wszyscy o godz. 8 na placu Kossutha przed parlamentem (miejsce zbiórki Polaków, którzy przyjechali z Polski pociągiem lub indywidualnie).

8:00
Podniesienie flagi na placu Kossutha.
8:20
Przemarsz do ogrodu przed Muzeum Narodowym.
9:00
uroczystość na schodach muzeum, w miejscu, w którym Sándor Petöfi sformułował swoje „12 żądań” – tu rozpoczęło się węgierskie powstanie antyhabsburskie. Przemówienia, w tym przemówienie redaktora Tomasza Sakiewicza w imieniu Polaków uczestniczących w uroczystościach. Krótki program artystyczny z udziałem polskich artystów.
10:00
Przemarsz spod Muzeum Narodowego na Górę Zamkową.
11:00
W kilku miejscach na Górze Zamkowej: od Szent György tér (pl. św. Jerzego) do pl. Kapisztrána odbędą się występy artystów węgierskich oraz polskich. Możliwe przemówienia gości z Polski.
12:00
W trakcie pobytu na Górze Zamkowej „ludowy” obiad dla Polaków.
15:00
Przemarsz z Góry Zamkowej na plac Kossutha, gdzie rozpoczną się węgierskie uroczystości państwowe. Polacy otrzymają osobny sektor.
Przed rozpoczęciem oficjalnych przemówień wizyta delegacji z Polski w parlamencie i spotkanie z najwyższymi przedstawicielami rządu węgierskiego.

Zapraszamy wszystkich Polaków, wszystkie organizacje patriotyczne, do przyłączenia się do nas. Proszę powiadomić znajomych i przyjaciół. Jedźmy razem.