22. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca

Sporo atrakcji czeka mieszkańców Lublina oraz odwiedzających to miasto turystów. Słynne amerykańskie kompanie baletowe - Ailey II oraz Alonzo King LINES Ballet – będą specjalnymi gośćmi 22. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca, które rozpoczną się w piątek 16 listopada w Lublinie. Na festiwalu zaprezentują się tancerze, choreografowie, pedagodzy z Polski i z różnych krajów świata, którzy pokażą „jak bogaty i różnorodny jest świat tańca”. 

tancerka, taniec - zdjęcie ilustracyjne
werner22brigitte / pixabay.com CC0 Creative Commons

W tegorocznej edycji festiwalu, szczególnie eksponowana będzie amerykańska scena taneczna. Gośćmi specjalnymi festiwalu będą słynne amerykańskie kompanie baletowe - Ailey II oraz Alonzo King LINES Ballet. Artyści z USA pokażą swoje najnowsze spektakle jak i choreografie zaliczane już do kanonu tańca współczesnego.

- Oba te zespoły bardzo się odróżniają, ale jednocześnie pokazują wielki, wspaniały potencjał tańca w Stanach Zjednoczonych. Taniec amerykański to jest ocean tańca – mówi jeden z organizatorów festiwalu Ryszard Kalinowski.

Premierę na festiwalu będzie miał spektakl amerykańskiej choreografki Colleen Thomas, który powstał w międzynarodowej obsadzie tancerzy z USA, Polski, Ukrainy i Białorusi. Swój spektakl „The Backyard” pokaże też amerykańska grupa „”.

Na festiwalu zaprezentowane będą też spektakle i choreografie polskich artystów - m.in. Anny Nowickiej i Katarzyny Sitarz - którzy współpracują z amerykańskimi twórcami, czy w swojej twórczości nawiązują do nurtów tańca amerykańskiego. 

Prezentacjom tanecznym będą towarzyszyć podczas festiwalu pokazy filmów poświęconych tańcowi amerykańskiemu. Można będzie zobaczyć m.in. musical „West Side Story”, ale też filmy dokumentalne o tancerzach i recepcji tańca współczesnego w USA.

Podczas Międzynarodowych Spotkań Tańca zaprezentują się także choreografowie i tancerze związani z europejską siecią tańca Aerowaves, która zrzesza 45 partnerów z 33 krajów, a której główną misją jest stwarzanie platformy spotkań twórców tańca, prezentacji ich wiedzy i umiejętności, osobistych refleksji nt. sztuki tańca. W Lublinie zaprezentują się: francuska artystka Linda Hayford, Nuria Guiu Sagarra z Hiszpanii oraz zespół Fouad Boussouf - Compagnie Massala z Francji.

Na festiwalu można też będzie zobaczyć spektakle taneczne w wykonaniu tancerzy z Białorusi, m.in. Olgi Labovkiny, Valerii Kripatch, czy z Ukrainy - m.in. zespół Buchok ART Family. W programie są także pokazy młodych laureatów konkursów choreograficznych i najbardziej obiecujących studentów wydziałów tańca różnych szkół w Polsce.

Podczas festiwalu zaplanowano również warsztaty tańca i choreografii, które poprowadzą m.in. tancerze z Ailey II i Fouad Boussouf - Compagnie Massala. W programie festiwalu są też warsztaty pisania o tańcu oraz wystawa „Historia tańca w USA”.

22. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca potrwają od 16 do 25 listopada.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#taniec #Lublin #teatr #kultura

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo