Komorowski szuka... lepszego sposobu świętowania niepodległości. Bo "porzundek musi być"!

/ Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Liczę na to, że w Poznaniu znajdę lepszy sposób świętowania Święta Niepodległości, lepszy i - paradoksalnie - chyba nowocześniejszy - mówił w stolicy Wielkopolski b. prezydent Bronisław Komorowski. Jak dodał, "starałem się wprowadzać takie formy nowoczesnego, radosnego świętowania także w czasach, gdy byłem prezydentem", żeby nie ulegać "potrzebie takich ciągłych zaduszek narodowych".

B.prezydent gości w Poznaniu na zaproszenie prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka. Na briefingu Komorowski pogratulował mu wygranej w wyborach na prezydenta miasta. Jak podkreślił, cieszy się razem z Poznaniem, że "mamy tu nie tylko kontynuację, ale jakiś porządek".

Moja babcia poznańska zawsze mówiła: porzundek musi być! Ja się cieszę, że w Poznaniu jest porządek i że on się także wyraża w formie obchodzenia Święta Niepodległości, w sposób różny, niż w wielu miejscach kraju. Także w Warszawie, gdzie często widać, że ludzie niestety się pogodzili trochę z tym, że bardziej do obchodów święta pasują zaciśnięte pięści i zaciśnięte zęby, niż uśmiech, radość. Mam nadzieję, że to właśnie w Poznaniu znajdę - korzystając z zaproszenia. Znajdę taki lepszy sposób świętowania. Lepszy i - paradoksalnie - chyba nowocześniejszy

- powiedział b. prezydent.

My mamy w Polsce problem ze sposobem wyrażania swojego patriotyzmu. Trochę gdzieś ulegamy potrzebie takich ciągłych zaduszek narodowych, podczas gdy to powinno być święto radosne. Starałem się wprowadzać takie formy nowoczesnego, radosnego świętowania także w czasach, gdy byłem prezydentem

- mówił. 

Ale dzisiaj wiem, że w Poznaniu można znaleźć ten klimat nowoczesnego patriotyzmu, opartego nie tylko na tradycjach heroizmu, krwi przelewanej (...), ale właśnie patriotyzmu pracy, patriotyzmu nauki, patriotyzmu dbania o własną gminę, własne miasto, patriotyzmu wyrażającego się także w radości. Tej radości chciałbym życzyć całej Polsce z okazji stulecia

- dodał.

Bronisław Komorowski w niedzielę zwiedzi wystawę "Wolność to dopiero początek" w Centrum Kultury Zamek, później będzie uczestniczył w wydarzeniach związanych z obchodzonymi w niedzielę w stolicy Wielkopolski imieninami ulicy św. Marcin. Wraz z prezydentem Jaśkowiakiem przekaże Świętemu Marcinowi klucze do miasta. Następnie obaj udadzą się na stoisko Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka, gdzie będą częstować uczestników obchodów gęsiną.


Prezydent Jacek Jaśkowiak zaprosił na obchody 11 listopada do Poznania b. prezydentów Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego, zaproszenie skierował też do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

W listach do b. prezydentów i szefa Rady Europejskiej Jaśkowiak zwrócił uwagę na specyfikę obchodów 11 listopada w stolicy Wielkopolski. Ten dzień, poza Świętem Niepodległości, świętowany jest także jako imieniny ulicy Święty Marcin. Mieszkańcy Poznania i turyści zjadają wówczas rogale świętomarcińskie i biorą udział w tradycyjnym korowodzie, który poprowadzi Święty Marcin na koniu. W przemarszu przez centrum miasta weźmie udział ok. 400 osób: animatorzy, artyści uliczni, muzycy, grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele organizacji pozarządowych i szkół.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rodzice byłego premiera w areszcie domowym

zdjęcie ilustracyjne / / pixabay.com/CC0/juliacascado1

  

Rodzice byłego premiera Włoch Matteo Renziego, Tiziano Renzi i Laura Bovoli, zostali umieszczeni w areszcie domowym - taką decyzję podjął sędzia we Florencji. Obojgu zarzuca się umyślne doprowadzenie do bankructwa i wystawianie fałszywych faktur.

Włoskie media przypominają, że rodzice Renziego zarządzali trzema spółdzielniami, z których dwie ogłosiły upadłość.

Zarzuty dotyczą wystawienia fałszywych faktur w latach 2013-1018 oraz doprowadzenia do upadłości dwóch firm od 2010 do 2013 r.

W pierwszym komentarzu Matteo Renzi oświadczył: "Mam duże zaufanie do włoskiego wymiaru sprawiedliwości, wszyscy obywatele są równi wobec prawa".

"A zatem - dodał - niecierpliwie czekam na proces".

Zarazem zastosowany wobec jego rodziców środek zapobiegawczy uznał za "absurdalny i nieproporcjonalny".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl