Przyjęcie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowano na terenie Ambasady RP w Tokio w dniu 8 listopada 2018 roku.

Japonia była jednym z pierwszych krajów, które uznały wolną Polskę

– powiedział podczas swojego  wystąpienia Ambasador Jacek Izydorczyk, przypominając zgromadzonym przychylną i solidarną postawę japońskiego rządu wobec odradzającego się państwa polskiego.

Obecny na uroczystości wiceminister spraw zagranicznych Japonii – Kenji Yamada nawiązał w swoim wystąpieniu do niezwykle przyjaznej historii polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych, których 100. rocznicę oba kraje będą obchodzić w  zbliżającym się 2019 roku.

Zorganizowane w dniu 8 listopada przyjęcie nie jest jedyną okazją do świętowania stulecia wolności państwa polskiego w Japonii. Kolejną okazją do uczczenia tej ważnej rocznicy będzie przypłyniecie do Japonii „Daru Młodzieży”, który zacumuje w porcie w Osace dokładnie w dniu 11 listopada.

Ambasada RP w Tokio współorganizuje szereg wydarzeń towarzyszących pobytowi żaglowca w japońskim porcie. Ich motywem przewodnim będzie promocja wiedzy o Polsce w kontekście obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości.