Niedziela będzie dniem świętowania wyjątkowej rocznicy, którą jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.


Kluby „Gazety Polskiej”, sympatycy i czytelnicy „GP” oraz „GPC” spotykają się o godz. 13 przy pomniku Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej na pl. Stanisława Małachowskiego przy ul. Królewskiej (Polska Organizacja Wojskowa – POW – była tajną organizacją powstałą w sierpniu 1914 r. w Warszawie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego w celu walki z rosyjskim zaborcą).


W godz. 13–14 nastąpi przemarsz w ramach jednej kolumny składającej się z członków klubów „GP” za kolumną wojskową do ronda Dmowskiego w celu dołączenia do pozostałych uczestników marszu państwowego (kierujemy prośbę do osób związanych z „GPC” i „GP” o zabranie ze sobą flag biało-czerwonych).

Marsz państwowy zaplanowany jest na godz. 15, a wezmą w nim udział m.in. prezydent, premier Mateusz Morawiecki, a także – co zapowiedziała rzecznik PiS Beata Mazurek – prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz politycy tej partii. Za organizację Biało-Czerwonego Marszu odpowiada MON. Według zapowiedzi ministra obrony Mariusza Błaszczaka marsz ma otwierać kolumna wojskowa z kompanią reprezentacyjną Wojska Polskiego, orkiestrą i pojazdami wojskowymi. W marszu udział wezmą też grupy rekonstrukcyjne oraz kombatanci.

Para prezydencka rozpocznie świętowanie odzyskania niepodległości o godz. 8.30 od złożenia wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Następnie para prezydencka uda się do świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie i o godz. 8.50 złoży wieniec przy grobie śp. prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego, a potem weźmie udział w mszy św. za ojczyznę, która rozpocznie się o godz. 9. O godz. 11.50 odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza i w trakcie tej uroczystości o godz. 12 nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu państwowego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. Zaplanowano też wystąpienie prezydenta Dudy w tej części uroczystości.

Następnie o godz. 14 na Zamku Królewskim w Warszawie będzie miała miejsce uroczystość wręczenia najwyższych polskich odznaczeń – Orderów Orła Białego – nadanych pośmiertnie 25 wybitnym Polakom.
Prezydent Andrzej Duda zaapelował o jedność w tym szczególnym dniu. – Ja apeluję, żeby to był marsz absolutnie poza jakimikolwiek podziałami politycznymi i ideologicznymi. Idźmy razem – podkreślił prezydent w wywiadzie dla Radia Maryja i Telewizji Trwam. Prezydent Duda zadeklarował, że jest gotów podać rękę w tym marszu każdemu, kto przyjdzie z biało-czerwoną flagą i „będzie chciał się razem z nami radować z odzyskania niepodległości”.

W związku z tym, że program obchodów jest ustalany do ostatniej chwili, prosimy śledzić zmiany na portalu Niezależna.pl i profilu redaktora Tomasza Sakiewicza na Twitterze.