W uroczystości uczestniczył ambasador RP we Włoszech Konrad Głębocki wraz z delegacją polskiej ambasady w Rzymie.

Popiersie marszałka stoi przy jednej z głównych ulic rzymskiej dzielnicy Parioli, viale Maresciallo Pilsudski. Ulica ta została tak nazwana wraz z odsłonięciem pomnika ojca polskiej niepodległości w 1937 roku.

Pomnik wykonał jeden z najbardziej znanych rzeźbiarzy okresu dwudziestolecia Henryk Kuna. Na pomniku widnieje napis po włosku, który w tłumaczeniu brzmi: "Temu, który przywrócił Polsce jej miejsce w świecie".

Inicjatorem upamiętnienia Piłsudskiego w Rzymie był jego wieloletni adiutant i przyjaciel generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, który w latach 1938-40 był ambasadorem Polski we Włoszech.

Popiersie zostało odsłonięte 19 grudnia 1937 roku, a w ceremonii uczestniczył ówczesny burmistrz Wiecznego Miasta Piero Colonna. Obecna była wtedy również delegacja wojskowa z Warszawy z generałem Wieniawą-Długoszowskim na czele.

Pomnik Piłsudskiego był przez dekady miejscem obchodów Święta Niepodległości 11 listopada, odwiedzanym zwłaszcza przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Zachowało się zdjęcie z 11 listopada 1944 roku, a więc prawie pół roku po bitwie o Monte Cassino, na którym widać kilkudziesięciu polskich żołnierzy wraz z ambasadorem przy Watykanie Kazimierzem Papee.

Również rok później, 11 listopada 1945 roku, przy pomniku odbyła się rocznicowa uroczystość.

W kolejnych latach powojennych kwiaty przed popiersiem Piłsudskiego składali kombatanci i przedstawiciele Polonii. Od 1989 roku pomnik jest miejscem stałych oficjalnych obchodów polskich świąt państwowych, zawsze z udziałem uczniów polskiej szkoły.

Z okazji Święta Niepodległości biało-czerwonymi barwami oświetlona została siedziba Instytutu Polskiego nad Tybrem.