Wreszcie wiecha na Muzeum Piłsudskiego

„Społeczeństwo Polski wiele lat czekało na muzeum Józefa Piłsudskiego; możemy dziś symbolicznie zameldować Marszałkowi, że szanujemy przeszłość i w związku z tym zasługujemy na szacunek teraźniejszości i mamy prawo do przyszłości” – powiedział wicepremier Piotr Gliński, który wraz z wiceministrem Jarosławem Sellinem wziął udział w uroczystości zawieszenia wiechy w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. To symboliczne zakończenie drugiego etapu budowy Muzeum współtworzonego przez MKiDN. Uroczystość odbyła się w 100. rocznicę powrotu Piłsudskiego z Magdeburga do Warszawy oraz 10. podpisania umowy założycielskiej Muzeum.

Imieniny Józefa Piłsudskiego w Milusinie

Polska zasługuje na takie muzeum. Społeczeństwo Polski wiele lat czekało na muzeum Józefa Piłsudskiego.

– powiedział Piotr Gliński podczas uroczystości i zwrócił również uwagę na to, że dopiero teraz „kończymy budowę Muzeum Józefa Piłsudskiego. Dlaczego? To jest dramatyczny znak zapytania”.

Fot. Danuta Matloch/MKiDN

Wreszcie to robimy, pozostaje pytanie, dlaczego tak późno. Dlaczego, duży, piękny, poważny, cywilizowany kraj w środku Europy, członek Unii Europejskiej, trwały i solidny element Unii Europejskiej, który nie ma zamiaru tej Unii opuszczać, dlaczego tyle lat musieliśmy czekać, aby w sposób godny zinstytucjonalizować naszą historię

Według ministra Glińskiego Polska czekała i czeka jeszcze na wiele innych instytucji muzealnych, które przez historię mają dbać o tożsamość narodu. Wskazał tu m.in. na Muzeum Historii Polski na Cytadeli czy Muzeum Kresów.Minister przytoczył też słowa Piłsudskiego mówiące, że naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

Możemy dzisiaj z dumą, symbolicznie zameldować Marszałkowi, że my szanujemy przeszłość i w związku z tym zasługujemy na szacunek teraźniejszości i mamy prawo do przyszłości.

Uroczystość wiechy jest symbolicznym zakończeniem drugiego, spośród trzech najważniejszych etapów budowy kompleksu muzealno-edukacyjnego (pierwszym było wmurowanie kamienia węgielnego, ostatnim będzie otwarcie Muzeum). Powrót Józefa Piłsudskiego 10 listopada 1918 roku do Warszawy jest datą szczególną w kalendarzu „pierwszych dni niepodległości” Polski. Podczas uroczystości zaprezentowany został parter dworku „Milusin” wyposażony w zabytkowe umeblowanie, w tym odzyskane w 2015 roku meble pochodzące z salonu rodziny Piłsudskich. Pokazano również wyremontowany budynek „Willi Bzów” oraz wystawę darów pozyskanych przez Muzeum.

Fot. Danuta Matloch

Misją powstałego w 2008 r. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jest m.in. wszechstronne ukazanie wielowymiarowości Józefa Piłsudskiego, a poprzez programy edukacyjne i akcje społeczne Muzeum dba nie tylko o dziedzictwo Józefa Piłsudskiego, ale także stara się zachęcać do refleksji na temat współczesnego świata. Instytucja kultury utworzona przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku powstaje przy słynnym dworku Marszałka „Milusin”. Piłsudski wraz z rodziną zamieszkał tam w 1923 roku.

 

Źródło: mkidn.gov.pl

#Muzeum Józefa Płsudskiego #Milusin #wiecha

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo