Wicepremier o budowaniu wspólnoty. „Obowiązkiem nas wszystkich jest szukanie porozumienia”

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

"Podziały są naturalne, ale obowiązkiem nas wszystkich jest szukanie porozumienia. Historia, i ta stara z PRL, i ta z ostatnich lat, mocno nas podzieliła, ale to nie zwalnia nikogo z obowiązku myślenia o wspólnocie i jej budowania" – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński w sobotnim "Super Expressie".

Na pytanie "Super Expressu" o problemy z Marszem Niepodległości i o to, czy nie lepiej by było wypromować jakieś centralne wydarzenie, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powiedział, że mamy takie centralne wydarzenie.

Na pl. Piłsudskiego 11 listopada o 12.00 będzie państwowa uroczystość i śpiewanie hymnu polskiego przez wszystkich Polaków. Kto będzie chciał, kilkaset zgłoszeń mamy oficjalnych, nieoficjalnie będzie to znacznie więcej. Dzień wcześniej, w sobotę na Stadionie PGE Narodowym, będzie koncert, na który wszystkich zapraszam – mówił.

Podkreślił, że pierwszy raz w historii jeden koncert transmitowany będzie przez pięć stacji telewizyjnych na co dzień ze sobą konkurujących.

Trzy stacje na żywo, dwie z małym poślizgiem. Tego jeszcze nie było, stacje na co dzień zaangażowane w politykę podeszły do tego odpowiedzialnie – wskazał.

Dodał, iż teza, że powinno być jedno główne wydarzenie została jednak z góry narzucona.

Wicepremier podkreślił, że w koncercie na PGE Narodowym każdy utwór będzie poprzedzony minutowym spotem historycznym - zrobił je Jarosław Szoda (reżyser).

Cieszę się na to i mam nadzieję, że to będzie wielki sukces. Do tego Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu i także w KPRM. Trzy sceny, czas dla rodzin, działania relaksacyjno-edukacyjno-historyczne na Krakowskim Przedmieściu, wieczorem w Teatrze Wielkim koncert galowy, który kończy projekt 100/10o – mówił.

Pytany, w politykę historyczną Gliński, wskazał, że od trzech lat budowane są narzędzia, które mają temu służyć.

Łączymy działalność Instytutu Adama Mickiewicza i instytutów polskich. Dajemy możliwości twórcze naszym artystom - to też jest polityka historyczna. Budujemy sieć muzeów, o których zapomniano – wyjaśnił.

W tym kontekście wymienił, m.in. Muzeum Kresów, Sybiru, Żołnierzy Wyklętych oraz Narodowe Muzeum Techniki.

My zbudujemy też wreszcie Muzeum Historii Polski, którego z niewiadomych powodów nie budowano. Mam nadzieję, że za dwa lata i cztery miesiące będzie to muzeum gotowe. Polityka historyczna to próba przedstawienia innym naszej narracji – podkreślił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Brytyjski parlament nie zagłosuje nad porozumieniem z UE. Johnson: "Nie będzie opóźnienia brexitu"

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/daniel_diaz_bardillo

  

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w dzisiejszym głosowaniu poprawkę Letwina, która przewiduje wstrzymanie poparcia przez posłów porozumienia Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską w sprawie brexitu do czasu przyjęcia stosownych ustaw i ich wejścia w życie. Z kolei premier Boris Johnson zapewnia, że nie będzie negocjował kolejnego przesunięcia terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Izba Gmin nie będzie dziś głosowała nad porozumieniem z Unią Europejską w sprawie brexitu. To oznacza, że zgodnie z tzw. ustawą Benna brytyjski premier Boris Johnson powinien jeszcze dziś poprosić o przesunięcie terminu brexitu do 31 stycznia 2020 roku.

[polecam:https://niezalezna.pl/293628-nagly-zwrot-akcji-w-brytyjskiej-izbie-gmin-glosowania-w-sprawie-umowy-brexitowej-nie-bedzie]

Celem poprawki złożonej przez byłego posła konserwatywnego, a obecnie niezależnego Olivera Letwina jest uniknięcie "przypadkowego brexitu bez umowy", czyli sytuacji, w której posłowie poparliby porozumienie, ale ustawa nie zdążyłaby przejść całego procesu legislacyjnego przed 31 października i Wielka Brytania mimo porozumienia politycznego z UE musiałaby opuścić Wspólnotę bez umowy.

Boris Johnson zapowiedział jednak, że nie będzie negocjował kolejnego opóźnienia terminu brexitu. Według niego, Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej 31 października - z umową, lub bez.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl