Najstarsza świątynia Zatoki Perskiej odkryta przez polskich naukowców

wykopaliska / pixabay.com /Creative Commons CC0/JamesDeMers

  

Najstarsza świątynia w rejonie Zatoki Perskiej ma ponad 7 tys. lat. Odkrył ją właśnie polsko-kuwejcki zespół archeologów w Kuwejcie. Ta budowla to ewenement, bo kolejna świątynia na tym obszarze jest młodsza o kilka tysięcy lat - uważają odkrywcy.

Znaleziska dokonano na terenie pradziejowej osady, którą archeolodzy określają jako "Bahra 1". Życie kwitło w niej pod koniec VI tysiąclecia p.n.e. Położona jest w północnym Kuwejcie, na pustyni Al-Subijah.

Tam, wśród bardzo licznych zabudowań mieszkalnych rozciągających się na długości blisko 200 m, naukowcy natknęli się na bardzo nietypową - ich zdaniem - budowlę.

Jest to prostokątny budynek z symetrycznie usytuowaną niszą w jednej ze ścian. W niszy znajdują się resztki po palenisku wypełnione popiołami

- opowiada PAP kierownik wykopalisk w Kuwejcie, prof. Piotr Bieliński z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

U schyłku jej istnienia budowlę otoczono kolistym murem, co - w ocenie naukowca - jest typowym rozwiązaniem dla miejsc kultu u pradziejowych społeczności pustynnych w tym rejonie świata.

To najstarsza do tej pory odkryta w rejonie Zatoki Perskiej budowla, która ma jakiś związek z kultem, a zatem jest to świątynia

- uważa prof. Bieliński.

W jego ocenie jest to jednak "anomalia", bo kolejne budowle o podobnym przeznaczeniu znane są dopiero z poł. III tysiąclecia p.n.e. Są zatem późniejsze o ponad 2,5 tysiąca lat.

Kierownik wykopalisk uważa, że inspiracja do jej wzniesienia pojawiła się z terenu Mezopotamii wraz z wpływami społeczności określanej przez archeologów jako Ubaid. Uważa się, że społeczność ta rozwinęła się w Mezopotamii, ale miała globalny zasięg oddziaływania, promieniując na tereny ościenne. Jej materialne ślady w postaci ceramiki i innych charakterystycznych przedmiotów znajdowane są od Turcji po Zatokę Perską.

Nowo odkryta przez nas świątynia jest bardzo podobna do tej znanej już szeroko archeologom świątyni z Eridu w południowej części Międzyrzecza, co dodatkowo wspiera koncepcje na temat wpływu ludności z tamtego rejonu. Uprawomocnia też koncepcję, że nowo odkryty budynek to faktycznie świątynia

- mówi prof. Bieliński.

W czasie kończącego się sezonu badawczego w sąsiedztwie wspomnianej budowli dokonano jeszcze jednego odkrycia. Odsłonięte zostały duże fragmenty usytuowanej w centrum osady przestrzeni niezabudowanej, otoczonej przynajmniej z trzech stron zwartą zabudową.

Rozmiary i regularność granic tego placu każą myśleć o jakiejś formie planowania przestrzennego, co – biorąc pod uwagę okres, z którego pochodzi osada, jest czymś zaskakującym

– komentuje prof. Bieliński.

W jego ocenie podobnych przykładów zagospodarowania przestrzeni naukowcy nie znają nawet z osad ubaidzkich z terenów Mezopotamii

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zaprosili go na piwo. Nagle zaczęli bić i okradli!

Jeden z zatrzymanych sprawców rozboju / lubelska.policja.gov.pl

  

Tomaszowscy kryminalni zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy dokonali rozboju na 62-latku oczekującego na autobus. Jak się dowiedzieliśmy sprawcy wszystko wcześniej dokładnie zaplanowali. Zwabili bezbronnego, samotnego mężczyznę na wspólne wypicie piwa, po czym pobili i okradli.

Do rozboju doszło na autobusowym w Tomaszowie Lubelskim doszło do rozboju. Funkcjonariusze ustalili, że do 62-latka, który oczekiwał na autobus, podszedł mężczyzna i zaprosił na piwo. Podróżnik zgodził się, po czym wspólnie z nieznanym 35-latkiem poszedł do pobliskiego pustostanu.
 
Po chwili, dołączył do nich kolejny nieznajomy. Kiedy wspólnie wypili piwo, niespodziewanie dwóch mężczyzn rzuciło się na 62-latka. Uderzając pięściami po całym ciele zażądali od niego pieniędzy. W konsekwencji ukradli mu portfel z gotówką i dokumentami oraz torbę podróżną.
- relacjonuje przebieg zdarzenia policja.
 
Dzięki szybkim działaniom kryminalnych, już po kilku godzinach sprawcy zostali zatrzymani. Okazało, się, że to rówieśnicy z Tomaszowa Lubelskiego i gm. Ulhówek.
 
Wczoraj Sąd na wniosek Policji i Prokuratury zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy. Jak się okazało 35-latkowie byli już karani za podobne przestępstwa, tak więc teraz będą odpowiadać w warunkach recydywy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, lubelska.policja.gov.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl