Polska Wschodnia turystycznie rozkwitnie! „To inwestycja w przyszłość”

turysta na szlaku - zdjęcie ilustracyjne / Hermann; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak mówi wprost o potrzebie rozwijania sektoru turystycznego w Polsce Wschodniej. Podkreśla on, że jest to „inwestycja w przyszłość”, dlatego resort we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego wprowadza specjalne ułatwienia dla branży turystycznej w całym regionie.

Chodzi o ułatwienia w pożyczkach na inwestycje w branży turystycznej w Polsce Wschodniej. Na korzystniejszych niż dotychczas warunkach mogą się o nie ubiegać przedsiębiorcy z całej Polski, pod warunkiem, że ulokują inwestycję w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim lub warmińsko-mazurskim.

- Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka to szansa dla firm z całej Polski" - powiedział Adam Hamryszczak. "To możliwość rozwoju i rozszerzenia działalności na tereny o unikalnych w skali Europy walorach przyrodniczych, historycznych i kulturowych, które jednak wymagają poprawy infrastruktury turystycznej – ocenił wiceszef Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Jak przypomniał, program po zmianach oferuje pomoc nie tylko dla firm działających już w Polsce Wschodniej, ale także dla innych, zarejestrowanych w Polsce, które ulokują inwestycje w branży turystycznej na terenie Polski Wschodniej.

W nowej edycji programu, rozpoczętej w tym tygodniu, z nowymi instytucjami finansowymi (pośrednicy dystrybuujący pożyczki w województwach), uzyskać pożyczkę jest nie tylko łatwiej, ale i są one tańsze.

- Z pożyczek na rozwój turystyki mogą korzystać mikro, mali i średni przedsiębiorcy [MŚP - PAP], prowadzący działalność w branży turystycznej i okołoturystycznej. Oprocentowanie w nowej edycji wynosi 1,85 proc., a wymagany wkład własny – 20 proc. W przypadku inwestycji w obiekty, które posiadają status „Miejsca Przyjaznego Rowerzystom” wzdłuż Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo oraz firm, które prowadzą działalność nie dłużej niż 2 lata, oprocentowanie jest jeszcze niższe i wynosi 0,925 proc., a wkład własny nie jest wymagany – powiedział wiceminister resortu inwestycji i rozwoju.

Maksymalna wartość pożyczki to 500 tys. zł. Finansowanie można otrzymać na 5 lat w przypadku pożyczek do 250 tys. zł i nawet 7 lat, jeżeli kwota finansowania jest wyższa i obejmuje roboty budowlane. Łącznie, do 2026 r. na pożyczki z instrumentu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” resort inwestycji i rozwoju przeznaczy minimum 200 mln zł.

Finansowanie może być przeznaczone, m.in. na budowę, remont lub rozbudowę obiektów noclegowych lub gastronomicznych, infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, uzdrowiskowej, kulturalnej i rozrywkowej, transport turystyczny, organizację i pośrednictwo turystyczne.

O pożyczki mogą ubiegać się również rękodzielnicy i rzemieślnicy oraz przedsiębiorcy wytwarzający i sprzedający żywność ekologiczną, produkty tradycyjne i regionalne.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Skokowy wzrost zakażeń w Singapurze

zdjęcie ilustracyjne / mohamed_hassan CC0

  

120 nowych infekcji koronawirusem odnotowano w ciągu ostatniej doby w Singapurze - podały władze dziś. To największy dobowy wzrost zakażeń w kraju uznawanym dotąd za model walki z epidemią. Tymczasem epidemia okazuje pierwsze oznaki spowolnienia na Filipinach.

120 nowych przypadków w Singapurze to wzrost o ponad 60 proc. w stosunku do poprzedniego dnia - również rekordowego. Całkowita liczba zakażeń w mieście-państwie wynosi teraz 1309.

Była brytyjska kolonia była dotychczas jednym z najlepiej radzących sobie z wirusem państw. W kraju prowadzono m.in. ambitny program testów oraz śledzenia kontaktów zakażonych. Jednak w ostatnim czasie w kraju zaczęto wykrywać coraz więcej zakażeń, których źródła nie dało się zidentyfikować. W reakcji Singapur wprowadził w tym tygodniu restrykcje mające spowolnić rozwój epidemii, m.in. zamknięto większość sklepów i szkół.

Znacznie ostrzejsze środki wprowadzono już w drugiej połowie marca na Filipinach. Weekendowe statystyki zakażeń pokazują, że restrykcje być może zaczęły przynosić efekt. W sobotę odnotowano tam najniższą od ponad tygodnia liczbę nowych potwierdzonych testami zakażeń - 76. W niedzielę było ich więcej - 152, ale nadal jest to znacznie mniej niż w ciągu ostatniego tygodnia, kiedy średnio notowano ok. 300 nowych przypadków dziennie. Łącznie w kraju wykryto 3246 infekcji, a 152 zakażone osoby zmarły.

Liczba nowych zakażeń ustabilizowała się w Malezji, kraju o największej ich liczbie w Azji Południowo-Wschodniej. W ciągu ostatniej doby przybyło tam 179 zainfekowanych osób, a cztery w wyniku infekcji zmarły. Łączny bilans to 3662 przypadki zakażenia i 61 ofiar śmiertelnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts