Lasy – bogactwo Polski

/ valiunic

  

Od czasów prehistorycznych tereny obecnej Polski zarastały nieprzebyte puszcze. Były to lasy pierwotne, ukształtowane przez przyrodę bez udziału człowieka. Jeszcze pod koniec XVIII wieku lesistość Polski wynosiła ok. 40%, ale po II wojnie światowej w 1946 wynosiła ona tylko 20,8%.

W wyniku procesów cywilizacyjnych i ekspansji człowieka obszary leśne stopniowo zmniejszały się, jednak największe wylesianie nastąpiło w XIX i XX wieku.W latach 1946–1970 znacznie zwiększono powierzchnię lasów polskich do 28%, głównie plantacjami sosnowymi. Pod koniec 2016 roku, obszary leśne zajmowały 29,5% powierzchni kraju. Zgodnie z Narodowym Programem Zwiększania Lesistości w 2020 roku lasy mają stanowić 30% powierzchni kraju, a w 2050 – 33%.

Las to skomplikowany ekosystem, w którym wzajemnie współdziałają: gleba leśna, rośliny, zwierzęta i klimat. Jest to zespół wytwarzający swoiste, wewnętrzne środowisko życiowe. W lasach Europy Środkowej wyróżnia się kilka zasadniczych warstw: drzewa, krzewy czyli podszyt, warstwa zielna (zioła, byliny, krzewinki), mchy i porosty. Obszary leśne korzystnie wpływają na gospodarkę wodną i rolną, są naturalnym filtrem czyszczącym powietrze atmosferyczne, chronią glebę przed erozją, przed zbyt szybkim powierzchniowym spływem wody,  korzystnie wpływają na klimat, na warunki zdrowotne środowiska, chronią przed szkodliwymi zjawiskami pogodowymi, mają istotny wpływ na warunki wypoczynku i regeneracji zdrowia człowieka.
Film, którego reżyserem jest Michał Ogrodowczyk, pokazuje polskie lasy z ich przyrodniczym bogactwem.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Śmiertelne potrącenie na obwodnicy Poznania

zdjęcie ilustracyjne / By Acubens - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1135158

  

Mężczyzna idący autostradową obwodnicą Poznania został śmiertelnie potrącony przez ciężarówkę. Do wypadku doszło dzisiaj po godz. 21. Pasy ruchu w kierunku Świecka zostały zablokowane, kierowcy mogą przejechać tylko pasem awaryjnym.

Jak poinformował rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak, "mężczyzna szedł autostradą w stronę wiaduktu węzła Poznań-Zachód".

- Dosłownie parę minut wcześniej dostaliśmy sygnały od kierowców, którzy go widzieli. Od razu "na sygnałach" został tam wysłany radiowóz, ale zanim policjanci dojechali na miejsce okazało się, że mężczyzna został potrącony przez ciężarówkę

 -powiedział Borowiak.

Borowiak dodał, że na miejscu pracuje ekipa śledcza, która ma wyjaśnić przyczyny wypadku.

Według rzeczniczki prasowej spółki Autostrada Eksploatacja Renaty Rychlewskiej "utrudnienia w ruchu mogą potrwać kilka godzin". "W tej chwili pasy ruchu w kierunku na Świecko, na wysokości 158 km, zostały zablokowane, przejazd możliwy jest tylko pasem awaryjnym" – powiedziała Rychlewska.

Dodała, że do potrącenia miało dojść na pasie szybkim autostrady, co "może wskazywać, że mężczyzna chciał przejść na drugą stronę autostrady". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl