100 skoków na motocyklu dla Niepodległej

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Capri23auto

  

19-letni Mikołaj Tempka, zawodnik polskiego Freestyle Motocrossu (FMX), z okazji stulecia niepodległości zamierza wykonać 100 skoków na motocyklu. - Pochodzę z rodziny, w której pielęgnuje się tradycje narodowe, dlatego w taki sposób postanowiłem uczcić to święto – powiedział kaliszanin.

Mikołaj Tempka zapowiedział, że na specjalnie przystosowanej rampie wykona 100 skoków na motocyklu Yamaha YZ 250 na odległość 23 metrów i na wysokość trzeciego piętra.

- W ten sposób chcę uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ponieważ pochodzę z rodziny, w której pielęgnuje się tradycje narodowe – oświadczył.

Podczas skoków Mikołaj Tempka pokaże takie triki Freestyle Motocrossowe, jak: Cliffhanger, Oxecutioner, Shaolin czy Rock Solid.

- Cliffhanger jest to trick, podczas którego wyskakuję, łapię nogami przednie zawieszenie i wyciągam się do góry – wyjaśnił 19-latek.

Oxecutioner polega na złapaniu graba, czyli wycięcia pod siedzeniem, wyskoczeniu do tyłu i dotknięciu ręką przeciwnej nogi.

- Z kolei w Rock Solid puszczam kierownicę, łapię graby dwoma rękoma, wyskakuję do tyłu, puszczam się rękami, nie dotykając motocykla, i wracam z powrotem – wyjaśnił.

Mikołaj Tempka powiedział, że na motorynce usiadł po raz pierwszy w wieku 4 lat.

- Na poważnie moja przygoda z Freestyle Motocrossem zaczęła się w 2015 roku, kiedy z tatą zbudowaliśmy specjalną rampę i powstał mój własny tor – powiedział.

Najważniejszym osiągnięciem 19-latka jest zajęcie drugiego miejsca we wrześniu 2018 roku podczas jedynych w Polsce zawodów – FMX Show Otwock.

Wydarzenie zacznie się 11 listopada o godz. 13.00 przy ul. Porannej na osiedlu Szczypiorno w Kaliszu.

Mikołaj Tempka studiuje mechanikę i budowę maszyn w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Władze znoszą ograniczenia w Kaszmirze

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/NomanSaeed492

  

Władze w kontrolowanej przez Indie części Kaszmiru przywróciły łączność telefoniczną w niektórych częściach regionu, złagodzono też ograniczenia dotyczące przemieszczania się mieszkańców. W ocenie policji w regionie obecnie panuje spokój.

Administrator stanu Dżammu i Kaszmiru Shahid Choudhary przekazał, że restrykcje są łagodzone w przeważającej części regionu i że jeszcze w sobotę pracę wznowią tam urzędy. Na Twitterze uspokajał też, że Kaszmir dysponuje znaczącymi zapasami żywności i innych towarów.

Agencja prasowa PTI przekazała, że naziemna łączność została przywrócona w 17 z ponad 100 centrali telefonicznych w Śrinagarze, stolicy regionu, a także w innych jego częściach.

Wysoki rangą przedstawiciel władz indyjskich w Kaszmirze, B.V.R. Subrahmanyam zapowiedział, że w poniedziałek zostaną otwarte szkoły, a transport publiczny będzie przywracany stopniowo, w zależności od oceny sytuacji bezpieczeństwa.

Siły bezpieczeństwa w regionie w sobotę pozostawały w stanie gotowości po tym, jak dzień wcześniej w Śrinagarze setki osób po modłach wyszły na ulicy w antyrządowym proteście. Wśród haseł, jakie widniały na niesionych przez nich transparentach, przeczytać można było m.in. "Powstrzymajcie ludobójstwo w Kaszmirze, niech świat się obudzi". Część demonstrantów obrzuciła policjantów kamieniami i starła się z nimi; funkcjonariusze w odpowiedzi użyli gazu łzawiącego.

5 sierpnia Indie unieważniły artykuł 370. konstytucji, zapewniający specjalny status stanu Dżammu i Kaszmir, co formalnie zintegrowało indyjską część Kaszmiru z resztą państwa i zlikwidowało obowiązujące dotychczas daleko idące uprawnienia władz regionu.

W reakcji Pakistan, który podobnie jak Indie rości sobie prawa do całego Kaszmiru, obniżył rangę stosunków dyplomatycznych z Indiami; odwołał swojego ambasadora z Delhi i zdecydował o wydaleniu z Islamabadu ambasadora indyjskiego, zawieszono też dwustronny handel i połączenia kolejowe.

Spór o Kaszmir między Delhi a Islamabadem trwa od 1947 roku, kiedy brytyjskie Indie dzielone były na dwa odrębne państwa – Pakistan dla muzułmanów i Indie dla wyznawców hinduizmu; od tego czasu między krajami doszło do trzech wojen, w tym dwóch z powodu Kaszmiru.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl