W Poznaniu główne uroczystości nawiązywać będą także do zbliżającego się stulecia wybuchu powstania wielkopolskiego.

Niedzielne uroczystości w stolicy Wielkopolski zainicjuje msza św. w intencji ojczyzny. Potem obchody przeniosą się na pl. Wolności. Zaplanowano m.in. koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, defiladę, prezentację historycznego sprzętu wojskowego i prezentacje grup rekonstrukcyjnych. Poznaniacy obejrzą też widowisko "Powstanie wielkopolskie" przygotowane przez Park Dzieje.

Szczególną atrakcją przygotowaną na finał obchodów w Poznaniu będzie mapping z muzyką na żywo pt. "Wielkopolska wiktoria". Multimedialne widowisko wyświetlane na gmachu Arkadii ma w nowoczesny sposób przedstawić historię powstania wielkopolskiego. Gospodarzem uroczystości jest wojewoda wielkopolski.

Podobnie jak w poprzednich latach, marszałek województwa wielkopolskiego zaprosił przy okazji Narodowego Święta Niepodległości na okolicznościowy koncert w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Wystąpi pianista Paweł Kowalski, a orkiestrę Teatru Wielkiego poprowadzi Gabriel Chmura. Podczas niedzielnego koncertu wybrzmią utwory Ignacego Jana Paderewskiego i Witolda Lutosławskiego. Koszt biletu na Koncert Marszałkowski to tradycyjnie 1 zł.

Także w niedzielę w Poznaniu 25 tys. biegaczy weźmie udział w Biegu Niepodległości.

Od ponad 20 lat w stolicy Wielkopolski 11 listopada obchodzony jest także jako imieniny ulicy Święty Marcin. Głównym elementem całodniowej imprezy jest tradycyjny korowód, który poprowadzi święty Marcin na koniu. W tym roku klucze do bram miasta św. Marcinowi przekaże goszczący w stolicy Wielkopolski na zaproszenie prezydenta Poznania były prezydent RP Bronisław Komorowski.

W Gnieźnie, poza oficjalnymi uroczystościami i mszą św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, mieszkańcy będą świętować na wesoło. Władze miasta zainicjowały akcję "Stulecie z Wąsem Marszałka". Po mszy św. w katedrze ulicami miasta przemaszeruje Kolorowy Pochód dla Niepodległej, każdy z uczestników pochodu ma mieć wąsy a’la Piłsudski.

Uroczystościom z Gnieźnie towarzyszyć będzie także m.in. Bieg Niepodległości, oraz finał konkursu na historyczne przebranie - "Zostań herosem niepodległości".

W Pile wydarzenia upamiętniające 100-lecie odzyskania niepodległości odbywały się przez cały tydzień. W środę kilkaset dzieci zaprezentowało mieszkańcom "żywą flagę", trzymając w rękach białe i czerwone plansze. Do niedzieli przygotowano też m.in. turniej historyczny, koncerty oraz Piknik Marciński "100 kilometrów na 100-lecie niepodległości", w ramach którego uczestnicy biorą udział w rajdzie rowerowym, pieszym, motocyklowym, kajakowym, a także pokonują trasę survivalową. Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w Pile w niedzielne popołudnie.

W Koninie oficjalnym uroczystościom towarzyszyć będzie m.in. przygotowana przez młodzież etiuda teatralna pt. "Wolna, Niepodległa". Etiuda zaprezentowana zostanie podczas obchodów 11 listopada na pl. Wolności. W Lesznie zaplanowano m.in. grę miejską "Leszno w drodze do niepodległości" oraz Festyn Niepodległości z atrakcjami dla całych rodzin.