Poświęcono Dzwon Niepodległości. Zabrzmi 11 listopada

Przemyśl / Andrzej Gdula CC BY 2.0

  

W Przemyślu dziś wieczorem biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek poświecił Dzwon Niepodległości. Odlany dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dzwon po raz pierwszy zabrzmi 11 listopada w Rzeszowie.

Dzwon Niepodległości zamówił samorząd województwa podkarpackiego. - Prace nad jego wykonaniem trwały blisko cztery miesiące - powiedział właściciel Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu Piotr Olszewski.

Dodał, że dzwon waży 1000 kg, ma 118 cm średnicy i brzmi w tonacji f/1. Na rzeszowskim Placu Farnym zostanie umieszczony w specjalnie wykonanej drewnianej konstrukcji.

Na dzwonie znajduje się godło Polski, herb woj. podkarpackiego oraz napis „Dzwon Niepodległości 1918-2018”. Na bokach dzwonu znalazł się tekst „Roty” Marii Konopnickiej.

W południe 11 listopada, na Placu Farnym w Rzeszowie, po raz pierwszy w imieniu mieszkańców Podkarpacia w Dzwon Niepodległości uderzy marszałek woj. podkarpackiego Władysław Oryl.

Wykonawca dzwonu, przemyska Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego, rocznie wykonuje ok. 100 dzwonów. Niektóre ważą nawet 10 ton. Pracownia jest kontynuatorką firmy założonej w 1808 r. przez Jana Felczyńskiego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będzie prezydentem do 2030 roku

zdjęcie ilustracyjne / Christine Clark CC BY 2.0

  

Egipska komisja wyborcza podała dziś wieczorem, że uczestnicy trzydniowego referendum w sprawie poprawek do konstytucji opowiedzieli się za umożliwieniem prezydentowi Abd el-Fatahowi es-Sisiemu pozostania na stanowisku do 2030 roku.

Przewodniczący Komisji Laszin Ibrahim poinformował, że poprawki zaaprobowało 88,83 procent głosujących. Frekwencja w referendum, które zakończyło się w poniedziałek, wyniosła 44,33 procent.

Według poprzednich zasad Sisi powinien ustąpić w 2022 roku po zakończeniu drugiej czteroletniej kadencji. Dzięki zmianie art. 140 ustawy zasadniczej ma on prawo do przedłużenia obecnej kadencji o dwa lata i może ubiegać się o jeszcze jedną, tym razem już sześcioletnią kadencję, co potencjalnie doprowadzi do tego, że utrzyma się na urzędzie do 2030 roku.

Zgodnie z poprawkami prezydent będzie mógł wyznaczać sędziów. Zostanie też rozszerzona rola armii, a także jurysdykcja sądów wojskowych w sprawach dotyczących cywilów. Będzie przywrócony Senat, a w Izbie Reprezentantów, która będzie niższą izbą parlamentu, jedna czwarta miejsc będzie zarezerwowana dla kobiet.

Członkowie partii opozycyjnych głosowali przeciwko zwiększeniu uprawnień prezydenta, lecz mają oni zbyt mało głosów w parlamencie, aby nie dopuścić do zatwierdzenia propozycji zmiany konstytucji. Argumentują oni, że nowe prawo to droga do autorytaryzmu i ograniczenia niezależności sądów.

Sisi stał na czele wojskowego przewrotu, wskutek którego w 2013 r. odsunięto od władzy demokratycznie wybranego prezydenta Mohammeda Mursiego. W 2014 r. został wybrany na prezydenta, a w zeszłym roku zapewnił sobie reelekcję - w głosowaniu, w którym praktycznie nie miał konkurentów, bo jego potencjalnych rywali zmuszono do rezygnacji bądź aresztowano.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl