Poświęcono Dzwon Niepodległości. Zabrzmi 11 listopada

Przemyśl / Andrzej Gdula CC BY 2.0

  

W Przemyślu dziś wieczorem biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek poświecił Dzwon Niepodległości. Odlany dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dzwon po raz pierwszy zabrzmi 11 listopada w Rzeszowie.

Dzwon Niepodległości zamówił samorząd województwa podkarpackiego. - Prace nad jego wykonaniem trwały blisko cztery miesiące - powiedział właściciel Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu Piotr Olszewski.

Dodał, że dzwon waży 1000 kg, ma 118 cm średnicy i brzmi w tonacji f/1. Na rzeszowskim Placu Farnym zostanie umieszczony w specjalnie wykonanej drewnianej konstrukcji.

Na dzwonie znajduje się godło Polski, herb woj. podkarpackiego oraz napis „Dzwon Niepodległości 1918-2018”. Na bokach dzwonu znalazł się tekst „Roty” Marii Konopnickiej.

W południe 11 listopada, na Placu Farnym w Rzeszowie, po raz pierwszy w imieniu mieszkańców Podkarpacia w Dzwon Niepodległości uderzy marszałek woj. podkarpackiego Władysław Oryl.

Wykonawca dzwonu, przemyska Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego, rocznie wykonuje ok. 100 dzwonów. Niektóre ważą nawet 10 ton. Pracownia jest kontynuatorką firmy założonej w 1808 r. przez Jana Felczyńskiego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bruksela zachęca do przemytu ludzi?

/ FLICKR/ NOBORDER NETWORK/ CC BY 2.0

  

- Bruksela i niektóre zachodnie państwa Unii Europejskiej otwarcie wspierają przemyt ludzi – oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w przerwie spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów UE w Brukseli.

Szijjarto powiedział węgierskim dziennikarzom, że chociaż stało się jasne, iż migrację można powstrzymać nie tylko na lądzie, ale też na Morzu Śródziemnym, to Bruksela i niektóre państwa zachodnie Unii stale i otwarcie wspierają przemyt ludzi i zachęcają do niego. Według ministra ich celem jest spowodowanie, by do Europy przybyło jak najwięcej imigrantów.

Zdaniem Szijjarto siły organizujące migrację znów przypuściły atak, a wspierające je państwa UE otwarcie stanęły po stronie przemytników.

Widać, że na Morzu Śródziemnym trwa organizowany międzynarodowo i wspierany narzędziami politycznymi przemyt ludzi

– wskazał.

W jego ocenie wspieranie organizacji pozarządowych prowadzących działalność związaną z przemytem ludzi spowoduje, że w kierunku Europy ruszą nowe fale migracji. To zaś będzie dobrym pretekstem, by powrócić do koncepcji mechanizmu obowiązkowego podziału migrantów między państwa członkowskie na zasadzie kwot.

Według Szijjarto kraje, które chcą podzielić między siebie migrantów przybyłych do Europy, „igrają z ogniem”, gdyż wystawiają na niebezpieczeństwo „europejskość, przyszłość, kulturę i tożsamość Europy”.

Szijjarto przedstawił możliwe dwa rozwiązania dla Europy: zająć stronę przemytników albo podzielić pogląd ministra spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salviniego i władz Węgier, że na teren Europy powinno móc się dostawać tylko legalnie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl