Ojcowie Niepodległej na znaczkach

/ Poczta Polska

  

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Poczta Polska zaprezentowała unikalną kolekcję trzech emisji filatelistycznych: „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”, „Wojsko Odrodzonej Rzeczypospolitej” oraz „100. rocznica zakończenia I wojny światowej”.

Na emisję  „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości” składa się 8 znaczków z wizerunkami: Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego. Na znaczkach, skomponowanych w formie bloku, znajduje się też postać Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego oraz Order Odrodzenia Polski. W środku arkusika, na przywieszce, mamy wizerunek orła z 1919 roku. Znaczki zaprojektowała Marzanna Dąbrowska, autorem koloryzacji fotografii jest Mirosław Szponar.

Emisja „Wojsko Odrodzonej Rzeczypospolitej” przedstawia ilustracje wybranych jednostek militarnych Rzeczypospolitej z ostatniego stulecia. Na znaczkach znajdują się wizerunki żołnierzy lądowych, kawalerii, artylerii konnej, marynarki wojennej oraz lotnictwa. Na jednym ze znaczków umieszczono ilustracje przedstawiające współczesne siły zbrojne Rzeczypospolitej, tj. Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Wojska Marynarki Wojennej, Wojska Specjalne i Wojska Obrony Terytorialnej. Autorem projektów znaczków jest Maciej Jędrysik.

Znaczek „100. rocznica zakończenia I wojny światowej” przedstawia wazon z makami, które stanowią międzynarodowy symbol zakończenia tej wojny. Wazon to francuski granat F1 wykorzystywany podczas I wojny światowej. Autorem projektu znaczka Jan Konarzewski.

Wydano również karty pocztowe upamiętniające ważne wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem niepodległości, takie jak: wymarsz ochotników na front podwarszawski, odezwę generała Dowbor-Muśnickiego do mieszkańców Wielkopolski: „Do broni!", zajęcie Kijowa. Ostatnia z kart przedstawia samolot Albatros z charakterystyczną biało czerwoną szachownicą, symbolizującą polskie lotnictwo. To przypomnienie postaci generała broni Tadeusza Jordana Rozwadowskiego i sprzymierzeńców, jakich znaleźliśmy wówczas wśród lotników amerykańskich.

Zarówno znaczki, jaki i karty pocztowe przypominają historię. O naszą niepodległość walczyło wiele osób. To były jednostki, ogromnie dla nas ważne. [...] Mam nadzieję, że te wspaniałe wydawnictwa filatelistyczne, które dziś zostały zaprezentowane, przyniosą Polakom radość i przyczynią się do świętowania rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada. Poczta Polska jest z Polakami w najważniejszych dla nich momentach, uświetniając pamięć o najdonioślejszych wydarzeniach historycznych.

– powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu PP SA.

Prace nad emisją znaczków rozpoczęto dwa lata temu, współpracując z takimi instytucjami jak Muzeum Wojska Polskiego, Biblioteką Wojskowej i Muzeum im. Józefa Piłsudskiego. Szczególne podziękowania złożono dyrektorowi Muzeum Wojska Polskiego Adamowi Buławie, który pomógł przy przygotowaniu i zaprojektowaniu kart pocztowych.

Dzisiaj wprowadzamy do obiegu kolekcję znaczków „Ojcowie niepodległej”, która otwiera pewien ważny cykl. W planach mamy kolejne kolekcje filatelistyczne poświęcone historii. Niedługo wydamy znaczki związane z wybuchem powstania wielkopolskiego, potem, w kolejnych ratach, będziemy upamiętniać na znaczkach wydarzenia związane z powstaniami śląskimi.

– dodał prezes zarządu PP SA Przemysław Sypniewski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Poczta Polska
Tagi

Wczytuję komentarze...

Abp Głódź apeluje: "Jeśli się bijemy w piersi, to najpierw trzeba uderzyć własne, a nie cudze"

Abp Sławoj Leszek Głódź / Fotomag/Gazeta Polska

  

Nienawiść się nasyca. Tworzy pewne podłoże dla wszelkiego rodzaju upośledzeń i chorób. I to zjawisko jest bardzo niebezpieczne – mówił metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w „Gościu Wiadomości". Podkreślił, że zabójstwo Pawła Adamowicza to „wydarzenie bez precedensu w ostatnich dziesięcioleciach”.

Metropolita zaznaczył, że czas przed pogrzebem prezydenta Gdańska jest „wezwaniem dla wszystkich do miłości, pokoju, zgody, rachunku sumienia, a nade wszystko, do uderzenia się we własne piersi”. [polecam:https://niezalezna.pl/254646-sejm-uczcil-pamiec-pawla-adamowicza-minuta-ciszy-schetyna-zegnamy-kolege-i-przyjaciela]

Ciszej nad tą trumną. Mamy dość wojen, zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Trzeba nam solidarności, spokoju, miłości. Trzeba zacząć od prostych słów, o których mówił papież Franciszek: dziękuję, proszę, przepraszam

– mówił abp Głódź.

Zwrócił również uwagę, że „prezydent Adamowicz ostatnie przesłanie skierował pod znakiem: dzielmy się dobrem, szukajmy dobra”. 

I z tym gestem wzniesionej ręki ze światłem do nieba, zakończył życie. Ale to jego przesłanie pozostaje dzisiaj jego testamentem dla nas wszystkich

– powiedział arcybiskup. 

Abp Głódź przypomniał, że rodzina zamordowanego prezydenta prosi, aby nie eskalować napięcia.

Wierzymy, że dobro jednak zwycięży to zło. Nie możemy bazować na negacji, bo negacja zawsze rodzi negację. Ona nie jest twórcza. I jeśli się bijemy w piersi, najpierw trzeba uderzyć własne, a nie cudze

– mówił. 

Nienawiść się nasyca. Tworzy pewne podłoże dla wszelkiego rodzaju upośledzeń i chorób. I to zjawisko jest bardzo niebezpieczne

– zauważył hierarcha.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl