"Kobiety niepodległości" w kwaterze głównej NATO

Legia Kobieca we Lwowie, pluton legionistek, 1918 / fot. Biblioteka Narodowa/POLONA

  

W kwaterze głównej NATO w Brukseli otwarto w piątek wystawę "Kobiety niepodległości", pokazującą udział kobiet w walce o niepodległość Polski w okresie zaborów, podczas I i II wojny światowej oraz w opozycji demokratycznej w czasach PRL.

W otwarciu ekspozycji wzięli udział: zastępczyni sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Rose Gottemoeller, ambasador Polski przy NATO Marek Ziółkowski, a także dyplomaci i przedstawiciele państw wchodzących w skład Sojuszu Północnoatlantyckiego.

To wspaniała demonstracja tego, jak ważny jest udział kobiet dla naszego bezpieczeństwa i obrony

 - powiedziała podczas inauguracji wystawy Gottemoeller. Zwracała uwagę na konieczność pracy na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn we wszystkich działaniach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Musimy usunąć bariery uniemożliwiające pełne uczestnictwo kobiet w naszym Sojuszu, naszych krajowych siłach i naszej kwaterze głównej

- apelowała.

Jej zdaniem sylwetki polskich kobiet niepodległości powinny być inspiracją do pracy w tym kierunku. Na ekspozycji przybliżone są sylwetki kobiet, z których jedynie część jest szeroko znana. Niektóre z bohaterek wystawy wymagają przedstawienia ich w historyczno-społecznym kontekście, zwłaszcza zagranicznemu odbiorcy.

Na planszach przedstawiono takie postaci jak m.in. Emilia Plater, Eliza Orzeszkowa, Maria Curie-Skłodowska, Cecylia Śniegocka, Irena Kosmowska, Wanda Gertz, Halina Konopacka, Alicja Dorabialska, Elżbieta Zawacka, Maria Stypułkowska-Chojecka, Wiktoria Ulma, Irena Sendlerowa, Danuta Siedzikówna "Inka", Halina Mikołajska, Anna Walentynowicz i Alina Pieńkowska.

Poprzez tę wystawę chcemy pokazać drogę do odzyskiwania niepodległości i udział w niej przede wszystkim kobiet

 - powiedział Polskiej Agencji Prasowej ambasador Polski przy NATO Marek Ziółkowski. Jak tłumaczył, Polska jest w Sojuszu Północnoatlantyckim od 1999 r., dlatego jest zrozumiałe, że chce również w jego kwaterze głównej uświetnić setną rocznicę odzyskania niepodległości.

W tej chwili Sojusz zapewnia nam realne gwarancje bezpieczeństwa, dlatego w takich dniach, gdy w Polsce przypominamy stulecie niepodległości, uznaliśmy, że także w organizacjach międzynarodowych, tutaj w NATO, powinniśmy dać znać o tej rocznicy

- podkreślił Ziółkowski.

Celem ekspozycji jest zwrócenie uwagi na to, że nie byłoby niepodległej, silnej i demokratycznej Polski bez zaangażowania pokoleń Polek, które stawiały czoła nie tylko trudnej codzienności w obliczu zaborów, wojny i opresji, ale także podejmowały się, na równi z mężczyznami, aktywnej walki o wolność. "To jest fragment naszej walki o niepodległość, niepokazywany może tak często, ale ważny" - zaznaczył ambasador.

Tematyka ekspozycji została powiązana z szeroko rozumianą emancypacją kobiet na ziemiach polskich. Polki uzyskały prawa wyborcze sto lat temu. Zastępczyni sekretarza generalnego NATO przypominała, że były one jednymi z pierwszych w Europie. Prawa wyborcze kobiet w Polsce zadeklarował Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, który został utworzony w Lublinie, w nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku. Jego premierem był jeden z liderów Polskiej Partii Socjalistycznej Ignacy Daszyński.

Opowieść o kobietach niepodległości, ich działaniach, sukcesach ma być też pretekstem do zapoznania odbiorcy z historią Polski od upadku Rzeczypospolitej w końcu XVIII wieku, aż po powstanie "Solidarności" i obalenie rządów komunistycznych. Wystawa będzie prezentowana na wewnętrznej agorze nowej siedziby NATO do końca miesiąca. Wcześniej była pokazywana m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, Chinach, na Ukrainie czy w Turcji.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Abp Głódź apeluje: "Jeśli się bijemy w piersi, to najpierw trzeba uderzyć własne, a nie cudze"

Abp Sławoj Leszek Głódź / Fotomag/Gazeta Polska

  

Nienawiść się nasyca. Tworzy pewne podłoże dla wszelkiego rodzaju upośledzeń i chorób. I to zjawisko jest bardzo niebezpieczne – mówił metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w „Gościu Wiadomości". Podkreślił, że zabójstwo Pawła Adamowicza to „wydarzenie bez precedensu w ostatnich dziesięcioleciach”.

Metropolita zaznaczył, że czas przed pogrzebem prezydenta Gdańska jest „wezwaniem dla wszystkich do miłości, pokoju, zgody, rachunku sumienia, a nade wszystko, do uderzenia się we własne piersi”. [polecam:https://niezalezna.pl/254646-sejm-uczcil-pamiec-pawla-adamowicza-minuta-ciszy-schetyna-zegnamy-kolege-i-przyjaciela]

Ciszej nad tą trumną. Mamy dość wojen, zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Trzeba nam solidarności, spokoju, miłości. Trzeba zacząć od prostych słów, o których mówił papież Franciszek: dziękuję, proszę, przepraszam

– mówił abp Głódź.

Zwrócił również uwagę, że „prezydent Adamowicz ostatnie przesłanie skierował pod znakiem: dzielmy się dobrem, szukajmy dobra”. 

I z tym gestem wzniesionej ręki ze światłem do nieba, zakończył życie. Ale to jego przesłanie pozostaje dzisiaj jego testamentem dla nas wszystkich

– powiedział arcybiskup. 

Abp Głódź przypomniał, że rodzina zamordowanego prezydenta prosi, aby nie eskalować napięcia.

Wierzymy, że dobro jednak zwycięży to zło. Nie możemy bazować na negacji, bo negacja zawsze rodzi negację. Ona nie jest twórcza. I jeśli się bijemy w piersi, najpierw trzeba uderzyć własne, a nie cudze

– mówił. 

Nienawiść się nasyca. Tworzy pewne podłoże dla wszelkiego rodzaju upośledzeń i chorób. I to zjawisko jest bardzo niebezpieczne

– zauważył hierarcha.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl