Anakonda-18: zwiadowcy w akcji

/ DO RSZ / Anakonda-18

  

Już w pierwszych dniach ćwiczenia pod kryptonimem Anakonda-18 sprawdzono wyszkolenie ogniowe amunicją bojową żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, którzy na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu rozpoczęli ćwiczenie taktyczno-specjalne pk. Ocelot-18-II - informuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

W ramach ćwiczenia zrealizowano kierowanie ogniem plutonu rozpoznawczego na zasadzce. Oprócz ognia z bojowych wozów piechoty zwiadowcy wykonali strzelania z ręcznego granatnika przeciwpancernego oraz broni strzeleckiej. Sprawne manewry pojazdami  zapewniły szybkie zajazdy i opuszczanie stanowisk ogniowych oraz wykonanie zadań w określonym czasie - czytamy na portalu DO RSZ.

Jest to jeden z tego typu elementów szkolenia, jakie odbędą się w trakcie trwania ćwiczenia Anakonda-18.

Kolejne dni ćwiczenia Anakonda-18 to sprawdzenie zdolności i gotowości do działania żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, którzy na terenie Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu realizują dalszą część ćwiczenia taktyczno-specjalnego - podaje Dowództwo Operacyjne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: DO RSZ / Anakonda-18
Tagi

Wczytuję komentarze...

Wielka woda w Małopolsce! Kumulacja fali w Krakowie - w sobotę rano. RCB alarmuje

Woda w miejscowości Wola Radziszowska w gminie Skawina / Twitter.com/@Malopolski_UW

  

Przez Małopolskę przechodzi fala wezbraniowa na Wiśle. W Krakowie jej kumulacja nastąpi w sobotę około g. 8.00 i zgodnie z najnowszymi prognozami hydrologicznymi poziom wody w rzece na wysokości Bielan sięgnie nie 7 metrów, ale 5 m 80 cm – poinformowała dzisiaj po południu rzeczniczka prezydenta miasta Monika Chylaszek. Woda zalała dzisiaj wieczorem drogi krajowe na terenie Małopolski.

Stan alarmowy Wisły w Krakowie to 5,2 metra. Może on zostać przekroczony już w piątek ok. godziny 22.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w ostrzeżeniu wydanym w czwartek tuż przed godziną 19 dla mieszkańców powiatów chrzanowskiego, oświęcimskiego, wadowickiego, krakowskiego, wielickiego, bocheńskiego i brzeskiego oraz dla miasta Krakowa apeluje, by nie zbliżać się do rzek i stosować do poleceń służb.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze miasta.

Najtrudniejsza jest obecnie sytuacja w Krakowie-Bieżanowie. Trwa walka o wzmocnienie wału przeciwpowodziowego na Serafie. Według Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego nie został on przerwany. Pracuje tam ok. 120 strażaków z PSP, OSP, pomaga policja i harcerze. W walce z żywiołem ma pomagać w Krakowie także 60 żołnierzy.

Z miejskiego magazynu wydano do tej pory 9,5 tys. worków i 100 metrów sześciennych piasku do ich napełnienia. "Dziękujemy mieszkańcom i harcerzom, którzy zgłosili się do napełniania worków piaskiem" – powiedziała Chylaszek. Dodała, że służby starają się reagować jak najszybciej na zgłoszenia mieszkańców i dowozić te worki w miejsca zagrożone podtopieniem.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało, że wszystkie oczyszczalnie ścieków pracują bez zakłóceń.

W centrum Krakowa – pod Wawelem i na ul. Kościuszki - wzdłuż wałów Wisły trwa montaż grodzi przeciwpowodziowych, do wieczora mają być zamontowane już wszystkie.

Dzisiaj wieczorem GDDKiA poinformowało o zalaniu części dróg krajowych na terenie Małopolski.

- Na kilku odcinkach dróg krajowych: 28, 79 i 75 zalane są jezdnie

- poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Zagrożone są również fragmenty A-4 między węzłami Skawina i Kraków Południe oraz w odległości 3,5 km od zjazdu na Wieliczkę.

Woda - jak poinformował Krynicki - przelała się przez drogę krajową 28 w Makowie Podhalańskim, Osielcu oraz Jordanowie.

Z kolei na drodze krajowej 79 są miejsca, gdzie woda przelewa się przez jezdnie nanosząc błoto z pobliskich pól. Tak jest w pobliżu miejscowości Wawrzenczyce, Dolany oraz Koszyce. Podtopienia jezdni występuje też w Nowym Brzesku, gdzie system kanalizacyjny nie nadąża z odprowadzaniem wody.

Z kolei na drodze krajowej 75 woda przelewa się przez jezdnie we miejscowości Frycowa między Nowym Sączem a Muszynką.

Krynicki zapewnił, że służby drogowe są w stałym stanie gotowości i jeżeli woda zbliży się do poziomu jezdni, jej fragmenty zostaną "wygrodzone". Poprosił również, by kierowcy nie zwalniali, "by obserwować poziom wody na Wiśle i w rowach odwadniających, ponieważ natężenie ruchu jest duże i powoduje korki".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl